Ege Haberleri

EGE

  Bakanlık “ENERJIİ TAKIMLARI” kuracak

  Burcu TANER, (DHA)
  04.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, enerji bağımlılığını azaltmak için şirketlerden “enerji takımları” kurarak yurtdışında yatırıma yönlendirecek.

  İlk etapta Bosna-Hersek, Sudan ve Somali’de madencilik ve enerji yatırımları düşünülüyor

  Türkiye’nin 2023 hedeflerinin hayata geçirilmesi ve enerjide yüzde 70’ler seviyesindeki yurtdışı bağımlılığın azaltılması için proje geliştirdiklerini söyleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdür Vekili Murat Karapınar, kendi imzasıyla iş dünyası kuruluşlarına gönderdiği yazıda, oluşturacakları “enerji takımları”na davet etti. Enerji ve madencilikte kaynak ve yatırım fırsatı arayan şirketlerden Bakanlık önderliğinde “enerji takımı” oluşturulacağını söyleyen Karapınar, en geç bu akşama kadar ön talep formu doldurulmasını istedi. Türkiye’deki enerji ve madencilik şirketlerinin uluslararası arenada daha güçlü hale getirilmesi gerektiğini kaydeden Karapınar, “Enerji ve madencilik alanlarında sektör odaklı ve proje bazlı etkin çalışmalar yapması amaçlanan enerji takımlarının ilk aşamada Bosna-Hersek’te hidro ve termik enerji projeleri, Sudan’da hidrokarbon ve başta altın ve bakır olmak üzere madencilik projeleri ve Somali’de hidrokarbon ve başta uranyum ve bakır olmak üzere madencilik projeleri dahilinde mezkur ülkelerin resmi makamları ve iş çevreleri ile biraraya gelmesi planlanmaktadır” dedi.

  ÖNEMLİ FIRSAT

  Girişimi desteklediklerini söyleyen Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Aslan Erdinç, özellikle Afrika ülkelerinin bu konuda büyük fırsatlar sunduğunu belirtti. Cari açığın önemli bir kısmının hammadde ithalatından kaynaklandığına dikkat çeken Erdinç, çözüm için enerji yatırımlarının artırılması gerektiğini savundu. Erdinç, küresel ekonomik kriz sonrasında dünyada dengelerin değiştiğini de anlatarak “Dün geri kalmış dediğimiz ülkeler bugün hızla yükseliyor. Buralarda yurtdışı kaynaklı pek çok yatırım görüyoruz. Türkiye biraz geç kaldı ama bu pazarlara girmek lazım” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı