Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bakanlık: Ek ranza koyup okutun

  Hürriyet Haber
  08.10.2005 - 17:00 | Son Güncelleme: 08.10.2005 - 17:00

  GAZİANTEP’te ‘Sokak Çocuğu’ statüsünden pansiyona yerleştirilip, bir yıl devam ettiği lisede teşekkürname almasına karşın, bu yıl pansiyonda yer olmadığı belirtilip ‘Köyüne dön’ denilen, bu nedenle de eğitimini yarıda bırakan 15 yaşındaki Aysel Küçük’e Türkiye’nin yer yerinden destek yağdı. Milli Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Genel Müdürü Kerem Altan, Gaziantep Milli Eğitim Müdürü Fikret Atak’ı arayıp, “Ek ranza koyup o çocuğu okutun” talimatı verdi.

  Gaziantep’te ‘Sokak Çocuğu’ statüsünden pansiyona yerleştirilip, bir yıl devam ettiği lisede teşekkürname almasına karşın, bu yıl pansiyonda yer olmadığı belirtilip ‘Köyüne dön’ denilen, bu nedenle de eğitimini yarıda bırakan 15 yaşındaki Aysel Küçük’e Türkiye’nin yer yerinden destek yağdı. Milli Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Genel Müdürü Kerem Altan, Gaziantep Milli Eğitim Müdürü Fikret Atak’ı arayıp, “Ek ranza koyup o çocuğu okutun” talimatı verdi.

  Ancak, bu talimat öncesi AKP Gaziantep Milletvekili Fatma Şahin ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı AKP’li Asım Güzelbey harekete geçip, Aysel’e sahip çıktı. Yaptıkları girişimler sonucu Aysel’in Gaziantep Özel Mutafoğlu Okulları’nda okutulması sağlandı.

  DHA’nın gündeme getirdiği Aysel’in okuma mücadelesi gazete ve televizyonyarda geniş yer buldu. AKP Gaziantep Milletvekili Fatma Şahin ile Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı AKP’li Asım Güzelbey’in de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi harekete geçti. Gerek Gaziantep, gerekse Türkiye’nin diğer illerinden çok sayıda yurttaş, okuma isteğiyle yanıp tutuşan, gözyaşı döken Aysel’i okuluna, öğretmenlerine ve arkadaşlarına kavuşturmak için yardım önerisinde bulundu.

  Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, bugün Oğuzeli İlçesi’ne bağlı Doğanpınar Köyü’ne giderek Aysel ve ailesiyle görüştü. Belediye olarak Aysel’in eğitim giderlerini karşılayacaklarını, Gaziantep Milletvekili Fatma Şahin ile de görüştüklerini, merkezi Gaziantep’te bulunan Güney Özel Öğretim Okulları Anonim Şirketi’nin kızlarını Mutafoğlu Okulları’nda okutacaklarını ve öğrencinin aynı okulun pansiyonunda kalacağı müjdesini verdi. Bu haber, önceki gün kameraların karşısında üzüntü gözyaşları döken Aysel ile 47 yaşındaki annesi Emine Küçük’ü bu kez sevinç gözyaşlarına boğdu.

  Başkan Güzelbey ile okul yöneticilerinin elini öpen Aysel Küçük, “Dünyaya sanki yeniden geldim. Artık okullu olacağım. Bana bu desteği verenleri mahcup etmemek için daha çok çalışacağım” dedi. Görüşme sırsında Aysel’in annesi Emine Küçük de sevinç gözyaşına boğularak ilgi gösteren herkese teşekkür etti.

  Başkan’ın aileyle görüşmesi sırasında yanlarına gelen Güney Özel Öğretim Okulları A.Ş. Genel Müdürü Hasan Yaşar da, Aysel’in lise eğitimini ücretsiz karşılayacaklarını, okullarının pansiyonunda da yatılı imkan sağlayacakları sözünü verdi. Yaşar, aileye, “Eşyalarını alsın, hemen okulumuza götürüp, kaydını yapalım, pansiyona yerleştirelim” önerisini getirdi. Ancak, aile, hafta sonunu birlikte geçirmek istediklerini, pazartesi günü okula götürebileceklerini söyledi.

  BAKAN’DAN TALİMAT

  Öte yandan, DHA muhabirini arayan Gaziantep Milli Eğitim Müdürü Fikret Atak ise, Aysel’in durumuyla ilgili gazetelere yansıyan haberler üzerine Milli Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Genel Müdürü Kerem Altan’ın Bakan Hüseyin Çelik adına kendisini arayarak Aysel’in eğitiminin devamı için gerekli önlemlerin alınması talimatını verdiğini söyledi. Aysel Küçük’ün yaşadığı Doğanpınar Köyü’ne giderek aileyle görüşen Atak, “Aysel’in bir yıl devam ettiği Abdulkadir Konukoğlu Lisesi’nin pansiyonuna ek ranza koyarak barınmasının temin edilerek okuluna devam etmesini sağlayacağız” açıklamasını yaptı.

  TERCİHLERİ ÖZEL OKULDAN YANA

  Milli Eğitim Müdürü’yle yapılan görüşmeden haberdar edilen aile, kızlarını gelen teklif nedeniyle daha iyi bir eğitim alabileceği düşüncesiyle özel okuldan yana tercihlerini kullanacaklarını bildirdi.

  MİLLETVEKİLİ AKYÜZ: ÇOK İYİ BİR HİZMET YAPTINIZ

  Bu arada, CHP İstanbul Milletvekili Halil Akyüz de, Aysel’in masrafını üstleneceklerini bildirdi. Kız öğrenciye sahip çıkılıp, özel okula da yerleştirileceğini DHA’dan öğrenen Milletvekili Akyüz, “Gazetede okuyunca inanamadım, inanmak istemedim. Böyle şey olur mu? Çok üzüldüm, yardım etmek için sizi aradım. Öğrenciye sahip çıkıldığını, okula yerleştirileceğini öğrenince çok mutlu oldum. Bunu gündeme getirerek çok bir hizmet yaptınız” diye konuştu.

  MİLLİ EĞİTİM MÜDÜR VEKİLİ: EN KONTENJAN AYRILDI

  Gaziantep Milli Eğitim Müdür Vekili Fikret Atak, Aysel Küçük'ü ziyaret ederek, okulunda kendisi için ek kontenjan ayrıldığını ve okula başlayabileceğini söyledi.

  Oğuzeli İlçesi'nin Doğanpınar Köyü'nde yaşayan Aysel Küçük'ü ziyaret eden Atak, Küçük'ün Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı'nı kazanamadığını, ancak okumak istediğini, buna rağmen Abdülkadir Konukoğlu Lisesi'nde kız öğrenci kontenjanı dolu olduğu için okula yerleştirilemediğini anımsattı.

  Atak, Küçük ile ilgili çıkan haberlerin ardından Milli Eğitim Bakanlığı'nın talimatı doğrultusunda Abdülkadir Konukoğlu Lisesi'nin yetkilileriyle görüştüğünü ve okulda ek kontenjan ayrılmasını sağladıklarını belirtti.

  Küçük'ün 10 Ekim Pazartesi günü, yapılan ek yerleştirme sayesinde okuluna başlayabileceğini ve eğitimine devam edebileceğini ifade eden Atak, şöyle konuştu: “Gaziantep'te pansiyonlu eğitim veren 2 okul var. Kız öğrencilerin yararlanabileceği pansiyonlu okul ise 1 tane. Aysel gibi birkaç öğrencimiz daha var. Bu öğrencilerin de mağdur olmaması ve eğitimlerini sürdürmeleri için biz ek kontenjan işlemini tamamladık. Pansiyona bu öğrencilerimiz için de ek yatak aldık.”

  Tüm çocukları okutmak istediklerini, ancak devletin imkanlarına göre hareket ettiklerini söyleyen Atak, sıkıntının kız öğrencilerin okuyacakları pansiyonlu okul sayısının az olmasından kaynaklandığını bildirdi.

  Okumak isteyen Aysel Küçük ise yetkililerin duyarlılığı nedeniyle çok duygulandığını belirterek, “Bütün ilgilenenlere teşekkür ederim. Sonunda okuluma gideceğim ve artık kalacak yerim var. İlerde okuyup öğretmen olmak istiyorum” dedi.

  Anne Emine Küçük ise kızının okuması için çalıştıklarını ve yaptıkları girişimlerin sonuç vermesinden memnuniyet duyduklarını ifade ederek, Aysel aracılığıyla diğer çocuklara da imkan verilmesinin kendilerini çok mutlu ettiğini kaydetti.

  Daha önce Özel Mutafoğlu Okulu yetkililerinin geldiğini hatırlatan Küçük, “Ancak kızım kendi okuluna gidebilme imkanını elde etti. Hangi okula gitmesi gerektiğine öğretmenleri ve büyükleri karar versin” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı