ANKARA HABERLERİ

Bakanlık binaları müze haline getirilmeli

Hürriyet Haber
11.09.2013 - 01:34Son Güncelleme :

Çankaya Köşkü'nde gerçekleşen Saraçoğlu Zirvesi’nin ardından toplantıyı değerlendiren ATO Başkanı Salih Bezci, mevcut binaların korunarak, Başkent turizmine kazandırılması gerektiğini söyledi. Bezci, “Projenin ikinci adımı olarak bölgedeki bakanlık binaları da birer müze olmalı. Bölge, turizm havzası haline getirilmeli” dedi.

Hürriyet Haber

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ‘riskli alan’ ilen edilen Saraçoğlu Mahallesi’nin restorasyonu konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Ankara Ticaret Odası ve Mimarlar Odası Anakar Şubesi yetkililerini, Çankaya Köşkü’nde bir araya getirdi.
“Saraçoğlu Mahallesi’nin restore edilerek, Ankara’ya kazandırılması” konusunda fikir birliğine varılan görüşmenin ardından Ankara Ticaret Odası Başkanı Salih Bezci ile Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan, Cumhurbaşkanı Gül ile yaptıkları toplantı hakkında bilgi verdi.

YURT DIŞINDAN ÖRNEKLER

Bezci, Paris’teki Louvre Müzesi ile ABD’deki Beyaz Saray’ın turistler için önemli gezi durakları olduğunu hatırlatarak, “Projenin ikinci adımı olarak bölgedeki bakanlık binaları da birer müze haline getirilmelidir” dedi. Amerika’daki Chelsea, Kanada’daki Ren Cover ve İstanbul’daki Akaretler’i örnek gösteren Bezci, Saraçoğlu Mahallesi’nin bölgedeki bakanlık binalarıyla birlikte, bir kültür dinlenme ve turizm havzası haline getirilebileceğini söyledi.

ACELEYE GETİRMEYİN UYARISI

Saraçoğlu Zirvesi’nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, “Projeyi aceleye getirmeyin” ifadesini kullandığı belirtildi. Bakanlık, ATO ve TMMOB olmak üzere tarafların bir araya gelip uzlaşması ve elbirliği içinde hareket etmelerini tavsiyesinde bulunan Gül, “Üç kuruluş elbirliği içinde çalışın. Bu projenin olumlu bir şekilde bitmesini isterim. Güzel bir örnek olsun. Tarihi doku bozulmadan o bölgeyi yaşanabilir bir yer haline getirin” dedi.

YIKILMADAN YAPILACAK

Saraçoğlu Mahallesi’nin Cumhuriyet’in bir mirası olduğunu kaydeden TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan, “Burayı yıkmadan yapma konusunda anlaştığımız için mutluyuz” ifadelerini kullandı. Saraçoğlu Mahallesi’nin Ankara’nın en önemli alanı olduğunu belirten Hakkan, bu bölgenin müzelerin, kitapevlerinin olduğu bir alana dönüştürülebileceğini söyledi. Hakkan, mahalledeki binaların ayakta olduğunu hatırlatarak, bölgenin risk alanı ilan edilmesinin zihinlerinde soru işareti oluşturduğunu ifade etti.

YARDIM İÇİN ‘RİSK’

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen de, bölgenin risk alanı ilan edilmesindeki temel nedenin yıkım değil, mahalledeki 430 lojmanda kalan memurlara kira yardımı yapılabilmesi ve kredi almalarını kolaylaştırma olduğunu söyledi. Ankara’da hafta sonları insanların çocuklarıyla birlikte vakit geçirebilecekleri yerlerin sınırlı olduğuna dikkat çeken Gürgen, “Saraçoğlu Mahallesi’nin Ankaralıların çocuklarının elinden tutup orada vakit geçirebilecekleri bir yer olsun” dedi.
Saraçoğlu Mahallesi’nin afet alanı ilan edilmesinin üzerinden geçen yedi aylık sürede, binalarda herhangi bir işlem yapılmadığını da kaydeden Gürgen, “Boşaltılan lojmanlarda orijinal olmayan bir fayansı sökerken bile Kültür ve Turizm Bakanlığımıza sorduk. Bu işlem projenin her aşamasında da yapılacak” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bakanlık binaları müze haline getirilmeli haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

08 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:04
 • Guneş
  07:50
 • Öğle
  12:52
 • İkindi
  15:16
 • Akşam
  17:31
 • Yatsı
  19:06
Sayfa Başı