ANTALYA HABERLERİ

Bakanlık Alakır'ı 'Doğal SİT alanı' ilan etti

DHA
31.05.2017 - 10:24 Son Güncelleme :
DHA

Mehmet ÇINAR / ANTALYA, (DHA) - DANIŞTAY kararıyla yaklaşık 3 yıl önce 1'inci Derecede Doğal SİT Alanı ilan edilen Alakır Nehri ve vadisi, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin imzasıyla 3 ayrı statüde Doğal SİT alanı ilan edildi.
Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu'nca 31 Ocak tarihli Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Raporu'nda Alakır nehri ve bölgesi 'Kesin Korunacak Hassas Alan', 'Nitelikli Doğal Koruma Alanı' ve 'Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım alanı' olarak üçe ayrıldı. Komisyon raporunda, doğal SİT statüsü olarak 72 hektarlık bölgeyi 'Kesin Korunacak Hassas Alan' olarak gösterdi. 832 hektarlık kısmının doğal SİT statüsünü 'Nitelikli Doğal Koruma Alanı', 25 hektarlık kısmının ise doğal SİT statüsünü 'Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı' olarak tescilin uygun olduğu yönünde rapor sunuldu.
Komisyonun bu raporu 2 Şubat tarihinde Antalya Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nce onay için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü'ne gönderildi. Bakanlığın, 'Antalya, Burdur ve Isparta İlleri Doğal Sit Alanlarının Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projesi' kapsamında Kumluca İlçesi'ndeki Alakır Çayı'nın doğal SİT alanının koruma statüsü için hazırlanan Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Raporu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ve bakanlık üst düzey yöneticileri tarafından da imzalanarak onaylandı.
Alakır'ı 3 ayrı statüde Doğal SİT alanı ilan eden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın onayladığı rapor, kesin korunacak hassas alanlar için Bakanlar Kurulu kararı gerektiğinden, Bakan Özhaseki'nin imzasının ardından onay için Bakanlar Kurulu'na gönderildi.
ALAKIR'DA SEVİNÇ
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından Alakır Vadisi'nin Doğal SİT Alanı ilan edilmesiyle ilgili koruma kararını imzalaması, bölgede uzun yıllardır nehir üzerindeki HES'lere karşı hukuki mücadele veren Alakır Nehri Kardeşliği üyelerini sevindirdi. Alakır'da 10 yılı aşkın süredir ekolojik yaşam süren Tuğba- Birhan Erkutlu çifti sevinçlerini şöyle dile getirdi:
“Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin onayladığı bu alanlardan 'Kesin Korunacak Hassas Alan' olan bölge nihai onay için Bakanlar Kurulu'na gönderildi. Şimdiki süreçte bu alanların haritasının Antalya Valiliği'nce duyurularak askıya asılması var. Sürecin takipçisiyiz. Destek olan tüm dostlara, Alakır Vadisi'nde yaşam mücadelesi veren tüm canlılar adına teşekkür ve şükranlarımızla."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Antalya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Antalya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bakanlık Alakır'ı 'Doğal SİT alanı' ilan etti haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   05:54
  • Guneş
   07:33
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   15:36
  • Akşam
   17:54
  • Yatsı
   19:21
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı