İSTANBUL HABERLERİMERKEZ HABERLERİ

Bakanlık açıkladı: İthal edilen gübre ve ham maddesinin yüzde 98'inden ÖTV alınmıyor

DHA
19.04.2018 - 17:22 |Son Güncelleme :
DHA

İSTANBUL, (DHA) - TARIMDA kullanılan gübrelere ÖTV getirildiğine yönelik iddialara Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan açıklama geldi. Açıklamada, sadece tarımda kullanımı oldukça düşük olan 'iz elementli' gübrelerden bazılarına Özel Tüketim Vergisi getirildiği, ithal olarak gelen gübre ve gübre ham maddesinin yüzde 98’inden ise ÖTV alınmadığı belirtildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı açıklamasında, bir gazetede yer alan köşe yazısındaki bilgilerden hareketle internet medyasına da yansıyan bazı haberlerde, tarımda kullanılan kimyevi gübrelere yeni bir düzenlemeyle Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) getirildiğinin belirtildiğine dikkat çekildi. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi bakımından açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulduğu belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"Bugün bir gazetede yer alan köşe yazısındaki bilgilerden hareketle internet medyasına yansıyan bazı haberlerde, tarımda kullanılan kimyevi gübrelere yeni bir düzenlemeyle ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) getirildiği belirtilmektedir. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi bakımından aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur:

Tarımda kullanımı oldukça düşük olan iz elementli gübrelerden bazılarına getirilen ÖTV uygulamasının, söz konusu haberlerde, bütün kimyevi gübrelere getirilmiş gibi gösterilmeye çalışılması doğru değildir.

Zira yazı ve haberlerde konu edilen 27 Mart 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı’nda “3824.99.96.90.68 GTİP’te yer alan ürünlere kilogram başına 0,939 TL ÖTV getirilmiştir.

Bu Bakanlar Kurulu Kararı, ithalattaki ÖTV uygulamalarını kapsamaktadır. Karar’da yer alan birden fazla GTİP’le, farklı ürünlerin ÖTV oranları düzenlenmektedir. “3824.99.96.90.68 GTİP” içerisinde gübre ve gübre hammaddelerinin yanı sıra sanayinin değişik dallarında kullanılan farklı hammaddeler de bulunmaktadır.

Bu GTİP’teki gübre ve gübre hammaddesi şeklinde yer alan ürünler; gübre sektöründe azot, fosfor ve potasyum içeren kompoze gübrelerde iz element katkısı olarak kullanılmaktadır. Bunun gübre imalatındaki kullanım oranı da yüzde 1’den daha azdır.

Diğer taraftan bu düzenleme kapsamında ÖTV’ye tabi olan gübre ve gübre hammaddesinin, toplam gübre ve gübre hammaddesi ithalatı içerisinde payı yüzde 1,9’dur. Yani ithal olarak gelen gübre ve gübre hammaddesinin yüzde 98’inden ÖTV alınmamaktadır.

Çiftçimizin en önemli girdilerinden olan gübre, ilk kez 2005 yılında doğrudan destek kapsamına alınmıştır. Son 12 yılda üreticilerimize 7,5 milyar lira gübre desteği ödemesi yapılmıştır. Bu yıl ise 530 milyon TL ödenmiştir. Ayrıca 2016’da gübredeki KDV oranı yüzde 18’den sıfıra indirilerek çiftçimize yıllık ortalama 1 milyar lira dolaylı destek sağlanmıştır.

Dolayısıyla gübre konusunda çiftçimize gerekli her türlü desteğin verilmesine karşın; konunun, gübreye yeni vergiler getirildiği ve çiftçinin maliyetinin artırıldığı şeklinde ifade edilmesi gerçeği yansıtmamaktadır."

(FOTOĞRAF)

 

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bakanlık açıkladı: İthal edilen gübre ve ham maddesinin yüzde 98'inden ÖTV alınmıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

08 Aralık 2019, Pazar
 • İmsak
  06:37
 • Güneş
  08:09
 • Öğle
  13:01
 • İkindi
  15:22
 • Akşam
  17:43
 • Yatsı
  19:09
Sayfa Başı