Gündem Haberleri

  Bakanlığa dava

  Hürriyet Haber
  07.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cezaevinde intihar eden Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Genel Sekreteri Enver Arpalı’nın avukatları, intihara Adalet Bakanlığı’nın neden olduğunu iddia etti.

  Arpalı Ailesi’nin avukatları Turgut Kazan, Aslı Kazan ve Halil Sevinç, Adalet Bakanlığı’na verdikleri dava dilekçesinde şöyle dedi:

  İNTİHARA YOL AÇILDI


  Cezaevi yönetimi üzerine düşen görevleri yapmayarak, cinayet gibi intihara ortam hazırlamıştır. Psikolojik destek sağlanmamış, tam tersine bir yol izlenerek çöküşe ve intihara yol açılmıştır. Cezaevi savcısı, moralinin bozuk olduğu zamanlarda Arpalı’ya yaklaşıp, ’Bildiklerini yaz ver, sana yardımcı olsunlar’ diyerek yaşanan psikolojik çöküntüyü artırmıştır. Cezaevinden gönderilen dilekçeleri okunduğu zaman, moral durumunun giderek ağırlaştığı apaçık görülüyor. Ama cezaevi yönetimi bu çöküşü seyretmekle yetinmiştir.

  BAKAN ÇİÇEK’İN ANLAYIŞI

  Adalet Bakanı Çiçek, akıl almaz bir yaklaşımla ’intiharı kafasına koyan çarşaf bulur yine kendisini asar’ diyerek, idarenin görev ve sorumluluk anlayışını ortaya koymuştur.

  İMKANINI YİTİRDİ

  Yalnız hizmet kusuru, kusursuz sorumluluk, kolektif sorumluluk yönünden değil, objektif olarak da idare kusurludur. Arpalı’nın psikolojisi bozulmuş, cezaevi yönetiminin de çok yanlış yaklaşımları sonucu, şerefine sürülen lekeyi kaldıramadığı için, adım adım intihara sürüklenmiştir. Ve sonuçta Arpalı yaşamını yitirdiği gibi; aklanma, şerefine sürülen lekeyi temizleme imkanlarını yitirmiştir.

  500 BİN YTL TAZMİNAT

  Enver Arpalı’nın adını yaşatacak bir eğitim kurumunun ilk adımlarını atmak istiyoruz. Ve bu amaçla, kişisel kusuru olan savcılara ilişkin hakkımızı saklı tutarak, müvekkillerimiz adına 100 bin YTL maddi, 400 bin YTL manevi tazminat ödenmesi gerektiğini belirtiyoruz.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı