Bakanlara tasarruf yetkisi

Hürriyet Haber
14 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 14 Eylül 2000 - 00:01

DEVLET yönetiminde verimliliği artırma kararı alan hükümet, bürokratik işlemlerin basitleştirilmesi ve hızlandırılması ile kamu hizmetlerinin etkinleştirilmesi amacıyla idari önlemler aldı.

Bu önlemler, Başbakan Bülent Ecevit'in imzasıyla 11 Eylül'de bir genelge halinde kamu kuruluşlarına bildirildi. Genelgeyle 500 milyar liradan az olan yatırım harcamaları ile 300 milyar liradan az olan diğer harcamalara ilişkin tasarruf önlemlerinin ilgili bakanlar tarafından uygulanması öngörülüyor.

CEP TELEFONUYLA KONUŞMAYA SINIR

Bugüne kadar, devlet harcamalarının büyük bir kısmı 1998 yılında çıkarılan genelgeyle Başbakanlık'tan izin alınmak suretiyle yapılıyordu. Genelgeyle, üst düzey kamu görevlilerince kullanılan cep telefonlarının devlet tarafından karşılanacak yıllık tavanına da düzenleme getirildi.

Buna göre, devlet tarafından ödenecek cep telefonu faturası tavanı personelin bir aylık net maaşını geçmeyecek şekilde ilgili bakanlar tarafından belirlenecek.

ATAMALARDA YENİ UYGULAMA

Genelgeyle ayrıca, kamu kurumlarınca taşeronlar aracılığıyla yeni personel alınmaması ve isteğe bağlı olarak yapılacak kurum içi veya kurumlar arası nakillerin, Başbakanlık'tan izin alınmadan ilgili kamu kuruluşlarınca gerçekleştirilmesi öngörülüyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı