Gündem Haberleri

GÜNDEM

  'Bakanlar Kurulu'nda çok sayıda kadın olmalı'

  BRÜKSEL(ANKA)
  23 Temmuz 2007 - 17:57Son Güncelleme : 23 Temmuz 2007 - 17:57

  Avrupa Parlamentosu Türkiye’deki Kadın Hakları Raportörü Emine Bozkurt, yeni parlamentodaki kadın milletvekili sayısının az olduğunu belirterek, “Bunun telafisi için Hükümet, Bakanlar Kurulu'nda, ciddi bakanlıklarda çok sayıda kadını görevlendirmeli” dedi.

  Hollandalı sosyal demokrat Bozkurt, Türkiye’deki seçimlerin sonucunu olumlu karşıladığını kaydederken, “Halkın çok büyük bir çoğunluğunun istikrar ve demokrasiyi seçtiğini, ordu tarafından yıldırmadığını, milliyetçilerin çekiciliğine kapılmadığını” söyledi.

  “AB ile üyelik müzakerelerini başlatan partinin bu önemli çalışmaları sürdürme şansı olacağı için memnunum” diyen Bozkurt, Cumhurbaşkanlığı seçimine de değindi. Bozkurt “Şimdi, bu kriz, tüm ilgili partiler ile danışılarak çözümlenmelidir” dedi.

  TBMM’deki kadın milletvekili sayısının iki kat artmasını olumlu karşıladığını ifade eden Bozkurt, “Ancak sıfıra yakın bir düzeyden iki katlı bir artış çok fazla bir şey değil. Yeni hükümet, kadın milletvekili sayısı azlığının telafisi amacıyla bakanlar kurulunda, ciddi bakanlıklarda çok sayıda kadına görevlendirmeli” şeklinde konuştu.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı