Gündem Haberleri

  Bakanlar cuma namazını Dolmabahçe caminde kıldı

  Enver ALAS - İSTANBUL- DHA
  29.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliği (AB) Bakanı Egemen Bağış, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ cuma namazını, Gezi Parkı protestoları sırasında göstericilerin sığındığı ve içki içildiği iddialarıyla gündeme gelen Dolmabahçe Bezm-i Alem Valide Sultan Camii'nde kıldılar.

  Cuma namazı için camiye gelenler arasında İstanbul İl Müftüsü Rahmi Yaran da hazır bulundu. Gezi Parkı olayları sırasında camide içki içildiği iddialarıyla ilgili bilgisine başvurulan Bezm-i Alem Valide Sultan Camii müezzini Fuat Yıldırım'ın da namaz sırasında müezzinlik yaptığı öğrenildi.

  BAKANLAR CUMA NAMAZINI DOLMABAHÇE CAMİNDE KILDI / HÜRRİYET TV

  Namazdan ilk çıkan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, vatandaşlarla tokalaştı. Yabancı turistlerle fotoğraf çektiren Çağlayan, namaz kılan çocuklarla da sohbet etti. AB Bakanı Egemen Bağış, camiden çıkışta İstanbul İl Müftüsü Rahmi Yaran ve cami imamı Halil Necipoğlu ile ayaküstü yaklaşık 10 dakika görüştü.

  Bakanlar cuma namazını Dolmabahçe caminde kıldı ALLAH KORKUMUZ KALMAMIŞSA VAH VAH


  HUTBEDE "EDEP" VURGUSU

  Bezm-i Alem Valide Sultan Camii imamı Halil Necipoğlu cuma namazı hutbesinde yaptığı konuşmada edebin insanı utanılacak durumlardan koruyan sağlam bir irade ve vicdan duygusu olduğuna dikkat çekti.

  Edebin insanın kendisini tanımasıyla başladığını ve haddini bilmekle devam ettiğini belirten Necipoğlu, "Nitekim irfana ermenin ilk şartı kendini bilmektir.

  Edep, insani ilişkilerle nefsani duyguları birbirine karıştırmamaktır. Kabiliyet ve yetenekleriyle önce kendini gerçekleştirmek sonra da aşmaktır. İnsanlarla iyi geçinmek yük almak, asla yük olmamaktır, yar olmaktır. Haset, kibir ve cimrilik gibi nefsani hasletleri aşarak paylaşan alçak gönülle ve cömert olmaktır.

  Kimseyi incitmemek kimseden incinmemektir. Yaratılmışlara karşı edep ise her varlığı yaradanı sebebiyle saygın ve değerli görmek, canlı cansız herşeyi önemsemektir. İçinde yaşadığımız 21. yüzyılda insan olarak yaşamak birbirimizin farkına varmak gerçek mutluluğu soluklamak için edebe ne kadar muhtaç olduğumuz açıktır" diye konuştu.


   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı