Ege Haberleri

EGE

  Bakan'ın sanat aşkı

  Hürriyet Haber
  02 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 02 Aralık 2000 - 00:01

  ÖZELLEŞTİRMEDEN Sorumlu Devlet Bakanı Yüksel Yalova, memleketi Aydın'da da sanata katkı için kolları sıvadı. Yalova, bir süre önce Güzel Sanatlar Lisesi'nin temelini atıp, Vakıflar'dan 400 milyar lira ödenek çıkardı.

  ADNAN Menderes Üniversitesi bünyesinde Güzel Sanatlar Fakültesi kurulması için YÖK'te karar alınmasında önayak olan Yalova, Kuşadası'nda Sezen Aksu, Nazilli'de ise 4 yıl önce ölen sanat güneşi Zeki Müren anısına iki konservatuvar açılması için harekete geçti.

  ÖĞRENCİLİK yıllarında tiyatro oyunculuğu, yönetmenlik ve mankenlik yapan Yalova, Zirai Donatım Kurumu'nun Nazilli'de 4 lojmanla idare binasını Türk Sanat Müziği eğitimi verecek Zeki Müren Konservatuvarı kurulması şartıyla belediyeye devrettiklerini belirtti.

  KUŞADASI'nda da yıllardır pislikten geçilmeyen Turban arazisini belediyeye devrettiklerini, Sezen Aksu'nun adını taşıyan konservatuvar kurulması şart koştuğunu belirten Yalova, ‘‘Aydın merkezi için de yeni yeni projelerim var’’ diye konuştu.

  Gözümü kırpmam

  AVUKAT Bakan Yüksel Yalova, Türk Sanat Müziği'nin ölümsüz ismi Zeki Müren ile pop müziğin divası Sezen Aksu'nun adının Nazilli ve Kuşadası'ndaki konservatuvarlarda yaşatılacağını söyledi. Yalova, müziğin bu iki ölümsüz ismine konservatuvar kurulması için özelleştirme kapsamındaki yerleri belediyelere tahsis ettiklerini belirtti, şunları söyledi: ‘‘Yurdun dört yanında özelleştirme uygulamaları sürerken, toplumsal yardım amacıyla binlerce dönüm araziyi, zorla da olsa, eğitim, kültür ve sanat için belediyelere ve kurumlara tahsis edeceğim. Gençlerin kültürel, sanatsal ve spor eğitimi göreceği kurumlar açılması için özelleştirme kapsamındaki yerleri devretmekte gözümü bile kırpmam. Aydın'a ayrıca arkeoloji müzesi ve konservatuvar kurulması için her türlü desteği sağlayacağım. Aydın'ın, kendi tarihine ters düşmeyecek sanat şehri unvanını alması için için gereken uğraşıyı ve özveriyi göstereceğim’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı