Gündem Haberleri

  'Bakanı 2 saat sorguladık'

  Ajanslar
  29.10.2005 - 19:21 | Son Güncelleme:

  TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış, Çocuk Yuvası'ndaki olayı incelemek üzere gittiği Malatya'da ”Burada bir vahşet işlenmiştir” sözleriyle değerlendirirken, "Biz zaten bu konu üzerindeydik. Bu olaydan 3-5 gün önce Devlet Bakanı Nimet Çubukçu'yu komisyona davet ederek 2 saat sorguladık. Bu konuda çok duyarlıyız” dedi. CHP Aydın Milletvekili Özlem Çerçioğlu ise "Bakan bize ’Anadolu’daki yurtlar çok daha iyi’ dedi" şeklinde konuştu. Çerçioğlu, Yuvayı görünce kanımız dondu, sanki toplama kampıydı" diye konuştu.

  Mehmet Elkatmış, insan hakları komisyonu üyeleri Ahmet Yılmazkaya (CHP Gaziantep) ve Mücahit Daloğlu (AKP Erzurum) ile birlikte Malatya’da incelemelerde bulundu.

  Malatya Valisi Osman Derya Kadıoğlu’nu ziyaret eden ve gazetecilerin sorularını yanıtlayan Elkatmış, yuva ve benzeri kurumlardaki şikayetler konusunda Bakan Nimet Çubukçu’yu 20 Ekim’de Meclis’te Komisyon’a çağırarak dinlediklerini bildirdi. Elkatmış, "Bu olay meydana gelmeden önce Sayın Bakanı komisyonumuza davet ettik ve bu konuları aktardık. 20 Ekim’de Sayın Bakanı iki saat sorguladık. Hemen akabinde bu olay ortaya çıktı. Göreve geldiğimiz günden beri elbirliği ile bu olumsuzlukların üzerine gittik" dedi.

  Malatya’daki incelemeleri konusunda ise Elkatmış,  "Yetkililerle olayın sebeplerini ve benzer olayların artık yaşanmaması için alınacak önlemleri görüşeceğiz, bu konuda komisyonumuz son derece hassastır, zaten daha önce bir çalışma grubu oluşturmuştuk. Bu olayın ortaya çıkması ile çocuk yurtlarındaki bazı gerçekleri de ortaya çıkardı.. Demek ki böyle olaylar olabiliyor. Ona göre tedbirlerin alınması lazım” diye konuştu.

  Elkatmış, bu konuları araştırmak üzere, komisyon bünyesinde alt komisyon oluşturduklarını söyledi. Elkatmış, komisyon olarak yaklaşık 50 ile gittiklerini ve oralardaki çocuk yurtları ve huzurevleri gibi kurumları “mercek, gözlem altına” aldıklarını belirtti.

  Ziyaretlerin basında yer alması nedeniyle kurumların, komisyon üyelerinin geldiğinden haberdar olduklarını, bu nedenle de çocuk yurtları ve huzurevlerinde pek olumsuz bir şey tespit etmediklerini ifade eden Elkatmış, cezaevleri, karakollar, çocuk yurtları, huzurevleri ve sağlık kuruluşları gibi kurumları ziyaret ettiklerini; sivil toplum örgütleri ile görüştüklerini bildirdi.
    
  “ÇOCUKLARLA TEK TEK GÖRÜŞÜYORDUM”
    
  Mehmet Elkatmış, “Bu ziyaretlerimiz sırasında pek şikayet gelmiyordu. Ancak ben yine de bütün görevlileri dışarıya çıkarıp çocuklarla tek tek görüşüyordum” dedi.

  İstanbul'da bir rehabilitasyon merkezini ziyaret ederek çocuklarla görüştüğünü anımsatan Elkatmış, çocukların kendisinden bilgisayar ve daha çok oyun alanları ve faaliyetleri istediklerini kaydetti. Elkatmış, huzurevleri ziyaretlerinde ise yaşlıların, “daha çok gezmek”, “Kapadokya'yı ve Mevlana'yı görmek” gibi isteklerde bulunduklarını söyledi. Elkatmış, yetkililerden bu talepleri yerine getirmelerini istediklerini belirtti.

  TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Elkatmış, ziyaretlerinde ”işkence, kötü muamele” gibi şikayetler duymadıklarını, ancak kendilerinin gördüğü ve yöneticilerin de kabul ettiği, fiziki şartların ve personelin yetersizliğinden, kapasite azlığından bahsedildiğini anlattı.    

  “GÖZALTINDA TUTACAĞIZ"/images/100/0x0/55eb47ebf018fbb8f8b70ac0
    
  Elkatmış, komisyon üyesi arkadaşlarının iddialar üzerine, geçen aylarda Saray Rehabilitasyon Merkezi'ne giderek incelemelerde bulunduğunu ve bir rapor hazırladıklarını kaydetti. Devlet Bakanı Nimet Çubukçu'nun da ABD'deki Uluslararası Zihinsel Engellilik ve Psikiyatride İnsan Hakları Kuruluşu'nun, Türkiye'deki rehabilitasyon merkezleri ile ilgili hazırladığı “kapalı kapılar ardında” başlıklı rapor hakkında komisyona bilgi verdiğini dile getiren Elkatmış, Ramazan Bayramı'ndan sonra, komisyon olarak çocuk yurtları ve rehabilitasyon merkezi gibi kurumlara habersiz ziyaretlerde bulanacaklarını söyledi. Elkatmış, “Oralarda neler yapıldı ve değişen neler oldu sorularına yanıt bulmak için sık sık yetkililerde de görüşeceğiz. Yani gözaltında tutacağız” dedi.

  Bu tür kurumların ihmal edildiğini belirten Elkatmış, “İhmal edilmemiş olsalardı bu hale gelmezlerdi” diye konuştu.
  Elkatmış, bu kurumlara gerekli maddi kaynak aktarılmadığını ve yasal boşluk olduğunu söyledi. Bu boşluğu gidermek için Özürlüler İdaresi Yasası'nın çıkarıldığını ifade eden Elkatmış, “Sayın Bakan komisyona bilgi verirken, yurtlarda kalan çocuklar için koruyucu aile sisteminden bahsetti. Sayın Bakan, bu ailelere ayda 300 milyon lira nakdi yardım yapılacağını söyledi” dedi.
    
  BAKANLIĞA 17 MİLTON YTL
    
  Yasa ile özel çocuk yuvası ve rehabilitasyon merkezi açılmasına izin verildiğini vurgulayan Elkatmış, Bakan Çubukçu'nun, sadece Antalya'da 17 özel yuva ve merkez açıldığını ve onlara kaynak aktardıklarını söylediğini kaydetti. Elkatmış, Çubukçu'nun, çocukların okula servisle gitmelerini sağlamak için Milli Eğitim Bakanlığı'na 17 trilyon lira kaynak ayrıldığını belirttiğini de ifade etti.

  Çocuk yuvalarında görevlendirilen personelin yetişmiş uzman olmaları gerektiğine işaret eden Elkatmış, yuvalarda, ayrıca fizyoterapist, psikolog ve sosyal hizmetler uzmanlarının görevlendirilmesi gerektiğini bildirdi. 

  "ANADOLU’DAKİ YUVALAR DAHA İYİ" İDDİASI

  Bu arada CHP’nin Malatya heyetinde yer alan Aydın Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Özlem Çerçioğlu, Bakan Çubukçu’ya yönelik eleştirilerini sürdürdü. Çerçioğlu, bu olay öncesinde de benzer şikayetlerle karşılaştıklarını ve durumu Bakan Çubukçu’ya aktardıklarını bildirdi.

  Anadolu’da bulunan pek çok yurtta bu tür işkence olayları yaşandığı yönünde Çubukçu’yu uyardıklarını anlatan Çerçioğlu, "Kendisi ise Anadolu’daki yurtların çok daha iyi olduğunu ifade etti" dedi. Çerçioğlu, olayın ortaya çıkmasının ardından 4-5 gün geçmesine karşın Çubukçu’nun hala Malatya’ya gitmediğini ve olaya el koymadığını anımsattı.

  TOPLAMA KAMPI GİBİ

  Özlem Çerçioğlu, Malatya Çocuk Yuvası’nda yaptıkları incelemelerde fiziki şartların yeterli olmadığı, bakıcı annelerin eğitimsiz oldukları tespitini yaptıklarını belirtirken, bakıcı annelerin bir kadrolaşma sonucu bu göreve getirildiklerini söyledi. Çerçioğlu, "Oradaki fizik şartları görünce kanımız dondu, vahşetti. Sanki bir toplama kampı gibi" diye konuştu.

   

    

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı