Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bakan'dan tam gün açıklaması

  A.A
  19 Ocak 2011 - 17:03Son Güncelleme : 19 Ocak 2011 - 17:04

  Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Tam Gün Yasası ile ilgili, Danıştay kararının henüz ellerine ulaşmadığını belirterek, “Mahkeme kararına göre hareket edeceğiz” dedi.

  Sağlık Bakanı Akdağ, Tepebaşı Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nde incelemelerde bulundu. Bakan Akdağ, burada gazetecilerin Tam Gün Yasası ile ilgili sorusu üzerine, Danıştay kararının henüz ellerine ulaşmadığını belirterek, “Siz de biz de sabırla bekleyelim. Mahkeme kararına göre hareket edeceğiz” dedi.

  Anayasa Mahkemesi'nin bu konuda gerekçeli kararını yayınladığının anımsatılması üzerine de Akdağ, şunları kaydetti:

  “Danıştay'ın gerekçeli kararını görmek durumundayız. Çünkü hukuk, her zaman iki kere ikinin dört ettiği gibi çalışmıyor. Anayasa Mahkemesi'nin iptal ettiği maddeler var, etmediği maddeler var. Bunlardan ben bir hukuk yorumu çıkarıyorum, tabip örgütü başka, öbürü başka bir şey çıkarıyor. Danıştay ilk kararını verdiğinde de Anayasa Mahkemesi zaten kararını vermişti. Onun için bu hususta Danıştay Genel Kurulu'nun gerekçeli kararı en önemli olandır. Ona bakacağız, ona göre bir hukuki düzenleme yapmak gerekiyorsa, Anayasa Mahkemesi'nin gerekçelerine de bakarak onu yapacağız, gerekmiyorsa zaten yolumuza devam edeceğiz. Ama biz, bu ülkenin vatandaşını muayenehaneye mahkum etmeyeceğiz. Biz bu ülkenin Sağlık Bakanlığı ya da üniversite hastanesine başvuran vatandaşını, 'para ödersen sana hizmet veririz yoksa vermiyoruz', buna mahkum etmeyeceğiz. Kesin kararlıyız, sistemi de buna göre kuracağız. Gerekli yasal değişiklikleri de icap ederse buna göre yapmaya devam edeceğiz.”

  Bıçak parası altında ödemeler kalktı

  Bir başka soruya karşılık da 1 şubattan itibaren üniversite hastanelerinde öğretim üyeleri için muayene farkı ödenmeyeceğini hatırlatan Akdağ, böylece vatandaşın bir çileden daha kurtulacağını bildirdi.

  “Türk'ün ateşle imtihanı diye bir şey var. Türk'ün hastanelerdeki muayene ücreti ya da muayenehanelerle imtihanıdır bu” diyen Akdağ, Sağlık Bakanlığı hastanelerinde tam gün çalışma oranının yüzde 94 olduğunu, “bıçak parası” adı altında ödemelerin kalktığını söyledi.

  1 Şubat tarihinin üniversite hastaneleri açısından önemli bir dönemeç noktası olduğunu vurgulayan Akdağ, öğretim üyesi muayene ücretinin halen yasal bir ödeme olduğunu, ancak bunu doğru bulmadığını bildirdi. Akdağ, “Bu, muayenehanelerin üniversite hastanelerine sokulmuş şekliydi. 1 Şubatta artık bu da kalkıyor. Bu ülkenin onurlu vatandaşlarına artık üniversite hastanelerinde de 'artık şu parayı yatır' denmeyecek” şeklinde konuştu.
  Sağlık Bakanı Akdağ, acil servislerde ücret alınmasıyla ilgili bir soruyu yanıtlarken de ambulansla getirilen ya da kendisi başvuran, durumu aciliyet taşıyan her hastanın bu servislerde tedavisinin ücretsiz yapılmasının şart olduğunu söyledi.

  Bu hastalara senet imzalatılamayacağını ya da peşin para alınamayacağını belirten Akdağ, vatandaşların kendi hukukunu korumaları gereğine işaret etti. Ancak durumu acil olmayanların işlemlerinin poliklinik hastası olarak yapılması gerektiğini anlatan Akdağ, özel hastanelerin polikliniklerine başvuranlardan yüzde 30-70 oranında fark ücreti alındığına dikkati çekti.

  Karekodlu ilaçlar

  Bakan Akdağ, karekodlu ilaçlarla ilgili tartışmaların sorulması üzerine de bunun teknik bir konu olduğunu, vatandaşı ilgilendiren, doğrudan zorluk çekeceği bir durumla karşı karşıya olunmadığı yanıtını verdi. Akdağ, “SGK ile görüştük, görüşüyoruz, mutlaka bir çözüme bağlanacak. Yani tabii bir taraftan sektörün ve eczacıların işini kolaylaştırırken yolsuzluk yapanlara da müsaade etmemeliyiz. SGK'nın çabası budur, biz de bu çabaya gerekli desteği vereceğiz, birlikte bu meseleyi yakında çözeceğiz” diye konuştu.

  Vatandaşların ilaca erişiminde bir sıkıntının söz konusu olmadığını vurgulayan Akdağ, SSK döneminde yaşanan sıkıntıları hatırlattı. Akdağ, SGK başkanı Emin Zararsız'ın sözleri anımsatılarak, “Siz de bir yolsuzluk tespit ettiniz mi?” sorusuna da “Kötü niyetlilerin yolsuzluk yapmasını önleyecek bir sistem oluşturmaya çalışıyoruz. Yoksa ne SGK Başkanı, ne de biz eczacıların genel anlamda yolsuzluk yapacağından bahsetmiyoruz, ama sistemde bir açık olmamalıdır. Sayısı az da olsa kötü niyetliler bundan istifade etmemelidir” yanıtını verdi.

  Sağlık Bakanı Akdağ, acil servislerde ücret alınmasıyla ilgili bir başka soruyu yanıtlarken de ambulansla getirilen ya da kendisi başvuran, durumu aciliyet taşıyan her hastanın, bu servislerde tedavisinin ücretsiz yapılmasının şart olduğunu söyledi.

  Bu hastalara senet imzalatılamayacağını ya da peşin para alınamayacağını belirten Akdağ, vatandaşların kendi hukukunu korumaları gereğine işaret etti. Ancak durumu acil olmayanların, işlemlerinin poliklinik hastası olarak yapılması gerektiğini anlatan Akdağ, özel hastanelerin polikliniklerine başvuranlardan yüzde 30-70 oranında fark ücreti alındığına dikkati çekti.

  Sağlık Bakanı Akdağ, daha sonra Mamak Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nde de incelemelerde bulundu.
  Burada da diş kontrolünden geçen Akdağ, hastaların sorunlarını dinledi. Akdağ, burada da bir soru üzerine, karekod uygulamasını incelemek üzere ABD'nin ilaç otoritesi FDA'den (Food and Drug Administration) bir heyetin Türkiye'ye geleceğini belirterek, “Karekod, piyasaya gelen her ilacın bir parmak iziyle işaretlenmesi anlamına geliyor. Bir ilaç ambalajı, piyasaya çıkar çıkmaz bakanlığımızın bilgi bankasına otomatik olarak iletiliyor. Bu sistemle yolsuzluk, usulsüzlük ve sahte ilaç tarihe karıştı” şeklinde konuştu.

  Bu sistemin benzerleri bulunduğunu, ancak Türkiye gibi büyük bir ülkenin genelinde uygulanan ilk sistem olduğunu belirten Akdağ, FDA heyetinin Türkiye'nin tecrübelerinden yararlanmak amacıyla incelemelerde bulunacağını bildirdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı