Bakan'dan enerji tasarrufu ve kaynaşma formülü

Hürriyet Haber
12.01.2012 - 14:30 | Son Güncelleme:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 2011 yılında 11 aylık rakamlara göre 49 milyar dolar civarında bir petrol ve türevleri ithalatı olduğunu, bu ithalatın yaklaşık 25 milyar dolarlık kısmının araçlarda tüketildiğini söyledi.

Enerji Verimliliği Haftası 3. Ulusal Enerji Verimliliği Forumunun açılışından sonra gazetecilerin gündemle ilgili sorularını yanıtlayan
Bakan Yıldız, tasarruf için öneride bulundu:

"Ben aracı kullandığımda, giderken yanıma en az iki-üç kişiyi almak istiyorum. Dört kişilik bir araca yalnız binmek istemiyorum. Ne kadar toplu taşımacılık olursa bu, bir ülkenin gelişmişliğiyle alakalıdır.

Binek araçlarımızla bile toplu taşımacılık yapabiliriz. 3-4 kişiyle beraber gidebiliriz. Bunun hem ülkemize hem de vatandaşlarımızla kaynaşmada daha iyi olacağı kanaatindeyim"

BİZ AB ÜYESİ DEĞİLİZ. ŞU ANDA İTHALATIMIZ DEVAM EDİYOR

Bakan Yıldız, İran'dan alınan petrol ve türevlerine Avrupa Birliği tarafından ithalat sınırlaması getirilmesiyle ilgili Türkiye'ye resmi bir haber ulaşıp ulaşmadığı sorusuna yanıt verdi.

Yıldız, "ABD ve Avrupa Birliği'nde bir kısım kararlar alındığı söyleniyor. Fakat bizim için Birleşmiş Milletler ( BM ) 'in kararları bağlayıcıdır. BM kararlarının dışındaki herhangi bir karar bizim için bağlayıcı değildir. Şu anda gerek TÜPRAŞ, gerekse ithal edilen bütün yapı normal işlevlerine, normal ithalatına devam ediyor. Bu konuyla ilgili bize ulaşmış bir resmi bir haber yok . Resmi bir bildirim de yok. Dediğim gibi biz hangi kuruluşlara karşı sorumluyuz, sorumlu değiliz bunu birçok kez kamuoyuyla paylaşıyoruz. AB böyle bir karar almış olabilir veya almamış olabilir. Biz AB üyesi ülke değiliz. Şu anda ithalatımız devam ediyor. Yol haritamızda da bugün itibariyle bir değişiklik yok" şeklinde konuştu.

İLK ETAPTA 600 MEGAVATLIK GÜNEŞ ENERJİSİ SANTRALİNİN YAPILMASINI ÖNGÖRÜYORUZ

Güneş enerjisiyle ilgili teşvik olup olmayacağı sorusuna da yanıt veren Yıldız, 2010 yılında çıkarılan yenilenebilir enerji kanunu hatırlattı. Yıldız, " Biz o kanun çerçevesinde tabii ki, üretici arkadaşlarımızın alım garantisi fiyatları çerçevesinde yatırım yapmalarını tavsiye ediyoruz. İlk etapta 600 megevatlık bir güneş enerjisi santralinin yapılmasını öngörüyoruz. Bunun ilgili mevzuatları hazırlandı. Yatırım kalemleri hazırlandı. Hep beraber bu manada yatırımcılarımızı davet ediyoruz " diye konuştu.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı