Bakan'dan çarpıcı ASELSAN açıklaması

A.A.
21 Ocak 2015 - 15:57Son Güncelleme : 21 Ocak 2015 - 16:35

ASELSAN'daki intihar vakalarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfü Elvan, " Benim kafama takılan soru bu, neden ASELSAN? Bunların hepsi neden intihar deniyor, buna anlam vermek mümkün değil. ASELSAN'ın diğer kurumlarımızdan bir farkı mı var? Türkiye'de onlarca, yüzlerce kuruluşumuz var, şirketimiz var, bu şirketlerimizde olmuyor da neden ASELSAN'da oluyor? Kafamızda elbette ciddi bir soru işareti var. Ve bu konu geçmişte intihar ettiği söylenenler dahil çok kapsamlı, detaylı, ince ayrıntılarıyla araştırılması gerektiğini düşünüyorum." dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığının (TİB) yeniden yapılandırılması gerektiğini bildirdi. Bakan Elvan, Habertürk televizyonunda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Özellikle 17 ve 25 Aralık olaylarından sonraki süreçte gerekli önlemlerin alındığını, tüm kayıtların muhafaza edildiğini anlatan Elvan, her TİB çalışanının yaptığı iş ve eylemlerinin kayıt altına alındığını söyledi. Bakan Elvan, mahkeme kararı olmadan hiçbir şekilde TİB tarafından dinleme yapılmasının söz konusu olmadığını vurguladı.

Elvan, bir başka soruyu yanıtlarken mahkeme kararı gereği sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki "Fuat Avni" isimli hesabın kapatıldığını anımsattı. Twitter'la ilgili şu an ciddi sorun bulunmadığını dile getiren Elvan, şöyle konuştu: "Zaman zaman gecikmeler oluyor ama mahkeme kararlarını uyguluyorlar. Ofisle ilgili bir gelişme olmadı maalesef açmadılar. Tabi ki açmaları son derece yararlı olur, uygun olur, çünkü Türkiye onlar için çok önemli. Firma açısından oldukça gelir getirici bir ülke. Biz mutlaka ofis açmaları gerektiğini düşünüyoruz. Biz diyoruz ki; kim olursa olsun, ister Amerikan firması olsun, ister Alman, ister İngiliz firması olsun, ister Türk firması olsun, tüm şirketler Türk hukukuna uyacaklar, yasalarımıza uyacaklar. Şu anda Meclis Plan Bütçe Komisyonu'nda bir teklifimiz var. Yasalarımıza uymadıkları takdirde, orada 500 bin liraya kadar ağır para cezası getiriyoruz. Eğer böyle bir kararı uygulamada direnecek olurlarsa, bu tür para cezasına yönelik yaptırımları da uygulamak istiyoruz." dedi.

TRAFİĞİ RAHATLATACAK PROJE

İstanbul'un trafiğini rahatlatmaya yönelik çok önemli çalışmalar yaptıklarını da anlatan Elvan, "Şu anda çalışmaları devam eden büyük mega projelerimiz var ve önümüzdeki günlerde yine İstanbul'un trafiğini önemli ölçüde rahatlatacak olan bir önemli mega projeyi sizlerle paylaşacağız. İstanbul'un trafiğini gerçekten ciddi şekilde rahatlatacak olan bir proje, bu kadar söyleyeyim. İnşallah sayın Başbakanımızla bunun açıklamasını bir kaç hafta içerisinde yaparız" diye konuştu. Bakan Elvan, petrol fiyatlarındaki düşüşün ardından, uçak biletlerindeki tavan fiyat uygulaması hakkında firmalarla yeniden bir araya gelmeyi planladığını bildirdi.

ASELSAN'da çalışan mühendisin evinde ölü bulunmasına ilişkin soru üzerine Elvan, bu tür hadiselerin kendisini üzdüğünü söyledi. Elvan, "Bu ölümler normal değil mi?" şeklindeki soruyu yanıtlarken şunları söyledi: "Neden ASELSAN? Benim kafama takılan soru bu, neden ASELSAN? Bunların hepsi neden intihar deniyor, buna anlam vermek mümkün değil. ASELSAN'ın diğer kurumlarımızdan bir farkı mı var? Türkiye'de onlarca, yüzlerce kuruluşumuz var, şirketimiz var, bu şirketlerimizde olmuyor da neden ASELSAN'da oluyor? Kafamızda elbette ciddi bir soru işareti var. Ve bu konu geçmişte intihar ettiği söylenenler dahil çok kapsamlı, detaylı, ince ayrıntılarıyla araştırılması gerektiğini düşünüyorum."

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı