Dünya Haberleri

  Bakandan bakana taciz

  Hürriyet Haber
  27.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Finlandiya'nın en saygın kadın politikacılarından Elisabeth Rehn, 1994'te Suriye'ye yaptığı bir resmi ziyaret sırasında Savunma Bakanı Mustafa Tlass'ın kendisine sarkınıtılık ettiğini açıkladı.

  Rehn, bugün dün piyasaya çıkan hatıra kitabında, Suriye Savunma Bakanı Tlass ile karşılaşmalarından birinde yaşadığı zor dakikaları anlatıyor. Rehn, kitabının ‘Arka Koltukta Yakın Dövüş’ adını verdiği bir bölümünde, Tlass'ın ciddi ve yardımsever bir devlet adamı olduğunu, ancak ‘aşırı kadın düşkünlüğü’ gibi önemli bir zaafının bulunduğunu kaydededek, başından geçen inanılmaz macerayı itiraf ediyor.

  Rehn, 1994 yılında Savunma Bakanı olarak Şam'a yaptığı bir resmi ziyaret sırasında, Suriyeli meslektaşı Tlass ile makam arabasında yalnız kaldığı bir anda, ev sahibi bakanın kendisini omuzlarından iki eliyle tutup çektiğini, bütün yol boyunca bakanla mücadele etmek zorunda kaldığını anlatıyor.

  Rehn, ‘Arabanın arka koltuğunda, mümkün olduğu kadar kenara kaçtım. Koltuğun kenarına yapıştım ve elimdeki evrak çantasıyla bakana birkaç kez vurarak uzaklaştırdım’ diyor.

  Kadın bakan, araba durduğunda Suriyeli meslektaşının üniformasını düzelttiğini, saçlarını eliyle taradığını ve, hiç birşey olmamış gibi, yüzünde gülümsemeyle arabadan indiğini de anlatıyor.

  63 yaşındaki Elisabeth Rehn, Finlandiya'da 1994 yılında yapılan devlet başkanlığı seçimlerinde, ülkenin en popüler devlet başkanı adayı olarak görülmesine rağmen rakibi karşısında yenilgiye uğramıştı.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı