ANKARA HABERLERİ

Bakana KÜME bilgilendirmesi

Hürriyet Haber
22.07.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Ostim İş ve İnşaat Makineleri Kümesi’nin (İŞİM) Çankaya Üniversitesi’nde yapılan kahvaltılı toplantısına davet edilen Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ile YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan’a "Küme kavramı ve İŞİM kümesi çalışmaları" anlatıldı.

Hürriyet Haber

SANAYİ ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ile YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, OSTİM İŞİM Kümesi’nin Çankaya Üniversitesi’ndeki toplantısına katıldı. Çankaya Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Sıtkı Alp ve Ostim Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın ile İŞİM Kümesi Yürütme Kurulu üyelerinin de katıldığı toplantıda, Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ziya B. Güvenç, küme tanımı, İŞİM Kümesinin kuruluşu ve gelişme süreci ile küme kavramına ulusal ve uluslararası alanda getirilen yaklaşımları ve uygulama örneklerini özetledi.

Güvenç, "Bu toplantımız tıpkı aya ilk kez bir insanın ayak basması kadar önemli. Gelecekte iz bırakacak, anılacak bir toplantı olacak" diyerek küme çalışmalarının üniversiteler için bir sosyal sorumluluk görevi olduğunu söyledi. "Kümelenmenin bir bölgesel kalkınma projesi olduğunu vurgulayan Güvenç, bu projelerde üniversite ve sanayiciler kadar başka toplum kesimlerinin de rol alması gerektiğini ifade etti.

Her kurum olmalı

Projeye OSTİM’le başladıklarını ifade eden Güvenç, şunları söyledi:

"Projenin içinde kamu kurumları, meslek örgütleri, Büyükşehir Belediyesi, Çankaya Belediyesi, Yenimahalle Belediyesi, Ankara Ticaret Odası, Ankara Sanayi Odası, TOBB, Ankara Milletvekilleri ve ’Ankara’ adını taşıyan her kişi ve kuruluşun yer alması gerekiyor. Hemen her ilde üniversiteler var. Bu illerde yapılacak kümelenme çalışmalarına Çankaya Üniversitesi ve İŞİM kümesi olarak katkı verebiliriz."

YÖK Başkanı Prof. Özcan da söz alarak üniversite öğretim görevlilerinin küme projelerinde yer almasını takdir ettiğini, ancak onları özlük hakları açısından bu yönde teşvik edecek bir düzenlemeyi de YÖK olarak yapabileceklerini belirtti.

Acil eylem planı

Prof. Ziya Güvenç daha sonra, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ergün’e "acil eylem planı" sundu. Güvenç, işbirliği protokolü yapılması ve bir koordinasyon merkezi kurulması temennisinde bulunarak "Kalan işleri biz Çankaya Üniversitesi olarak yaparız" dedi.

Sanayi Bakanı Ergün de söz alarak üniversite-sanayi işbirliğinde kümelenme modelinin bir "ara yüz" olabileceğini, hükümet ve devlet olarak kümelenme projelerini önemsediklerini söyledi.

Ergün, "Bu kapsamda işbirliği yapmayan kurumları işbirliği yapar hale getirmeliyiz. Sanayiciler kıyasıya rekabet yapıyor ancak işbirliği yapmıyor. Üniversite sanayi işbirliği için hocalarla sanayicileri başka platformlarda da bir araya getirmeliyiz. Küme çalışmalarında finansman sıkıntısı çekilmemesi gerekir. Bu konuda meslek odaları destek olabilir. Aldıkları aidatları üyelerinin bu tür girişimleri için ayırabilirler" diye konuştu.

Toplantı sonrası Sanayi ve Ticaret Bakanı Ergün ile YÖK Başkanı Özcan’a İŞİM logolu birer cam plaket verildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bakana KÜME bilgilendirmesi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:10
 • Guneş
  07:57
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:33
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı