İSTANBUL HABERLERİ

MERKEZ HABERLERİ

Bakan Zeybekci: Gümrük birliği güncellenmesinden ilk etapta AB Türkiye'den daha fazla menfaat sağlıyor

DHA
02 Ağustos 2017 - 18:04Son Güncelleme : 02 Ağustos 2017 - 18:04

Bakan Zeybekci: Gümrük birliği güncellenmesinden ilk etapta AB Türkiye'den daha fazla menfaat sağlıyor

DHA

Erhan TEKTEN/İSTANBUL,(DHA)-EKONOMİ Bakanı Nihat Zeybekci, İstanbul'da uluslararası yatırımcılarla istişare toplantısına katıldı. Uluslararası Yatırımcılar Derneği'nin (YASED) tarafından düzenlenen toplantıda Bakan Zeybekci bir konuşma yaptı. Zeybekci Türkiye'de önümüzdeki dönemde pozitif bir dönem başlayacağını belirterek, “2016 yılının üçüncü çeyreğinde yaşadığımız eksi büyümeden sonra son çeyrekte yüzde 5'lik bir büyümeyle yıllık yüzde 2,9 bir büyümeyi gerçekleştirdik. 2016 yılında her şeye rağmen gerek yatırım teşviklerimizde ve yatırım ortamının iyileştirilmesinde, gerekse ihracatımıza vermiş olduğumuz desteklerimizle başlattığımız 2017 yılı ihracat seferberliğinin olduğu bir yıl olacaktır ve 2017 yılı Türkiye için ihracata dayalı büyümenin sürdürülebilir ve öngörülebilir şekilde devamlı hale geldiği bir yıl olacaktır. Devamı da gelecektir diye başlattığımız bütün tedbirleri hayata geçirdik. 2017 yılında bunu görmeye başladık. 2017 yılının birinci çeyreğinde yüzde 2,2'lik bölümünü ihracattan almış olduğumuz yüzde 5'lik büyümeyi yakaladık. 2017 yılının ikinci çeyreğinde bundan daha iyi bir büyüme bekliyoruz, yine ihracatın doğrudan vermiş olduğu destekle. Üçüncü çeyrekte de 2016 yılındaki işgal girişiminin arkasından gelen - darbe girişiminin olduğu zamana denk geliyor - eksi büyümeden dolayı baz etkisiyle yüzde 7'nin üzerinde bir büyüme ve dördüncü çeyrekte Türkiye'de ihracatın büyümeye verdiği katkıyla son derece pozitif bir dönem başlayacak. Bunu sürdürülebilir hale getireceğiz. Yapılması gereken her şeyi yapacağızö dedi.

“SIKINTILAR BÖLÜMÜ SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİL AMA FIRSATLAR BÖLÜMÜ SÜRDÜRÜLEBİLİR"
Türkiye'nin bir fırsatlar ülkesi olduğunun altını çizen Zeybekci, “İbni Haldun'un dediği gibi 'coğrafya bir kaderdir'. Çok pozitif fırsatlar yaratan kaderin coğrafyası kaderi olan bir coğrafyanın da orta yerinde olan bir ülke. Bir çok sıkıntının yaşandığı da bir bölge burası. Sıkıntılar bölümü sürdürülebilir değil ama fırsatlar bölümü sürdürülebilir. Ve rahatsızlıklarımızı sıkıntılarımız biliyoruz. Ne yapmamız gerektiğini de biliyoruz. Ama dostlarımızın bizi anlamak ilgili sıkıntısını da anlıyoruz ve biliyoruz. Bu, dünyanın en kanlı en tehlikeli örgütüyle mücadele ederken belki şöyle bir iklim de yaşıyoruz; yaşadığımız durumun ciddiyetini vahametini bildiğimiz için dostlarımız da bizi anlıyorlardır bunun farkındadır diye varsayımla hareket ederek bazı şeyler yaparken anlatmayı ıskaladığımız, anlatmayı ihmal ettiğimiz bölümlerde dostlarımızın anlayamadığını da görüyoruz" şeklinde konuştu.
 
GÜMRÜK BİRLİĞİ'NİN GÜNCELLENMESİ 
Bakan Zeybekci, AB ile yapılması planlanan Gümrük Birliği'nin güncellenmesi ilgili olarak “Gümrük Birliğini güncellenmesini sanki Türkiye'ye sağlanacak bir hediye, bir bağış olarak gördüklerini görüyoruz. Bir yıl süren etki değerlendirme çalışmasını AB bağımsız bir kuruluşa yaptırdı. Türkiye olarak biz de bağımsız bir kuruluşa yaptırdık. Gümrük birliğinin hizmetler, kamu alımları, tarım, gıdayı ve elektronik ticareti kapsayacak şekilde genişlemesinin iki tarafa etkilerini değerlendirdik. Böyle bir şey gerçekleştiğinde şu anda 150 milyar doların üzerinde olan dış ticaret hacmimiz, bir buçuk yıl içinde 200 milyar dolara, 5 yıl içerisinde de 300 milyar dolara çıkıyor. Bakın Türkiye'nin ihracatı demiyorum. Dış ticaret hacmimiz diyorum. Bu şekildeki Gümrük Birliği'nin güncellenmesi tek başına AB'nin kişi başına düşen milli gelirine olumlu katkıda bulunuyor. Genel milli gelirine olumlu etkide bulunuyor. Türkiye tek başına AB'nin toplam büyümesine etki ediyor. Gümrük Birliği'nin güncellenmesinden ilk etapta  Avrupa Birliği Türkiye'den çok daha fazla menfaat sağlıyor." Dedi.
(FOTOĞRAF)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bakan Zeybekci: Gümrük birliği güncellenmesinden ilk etapta AB Türkiye'den daha fazla menfaat sağlıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  İSTANBUL YOL DURUMU
  İstanbul3 DERECE
  Yol durumu »
  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:14
  • Guneş
   06:08
  • Öğle
   13:19
  • İkindi
   17:08
  • Akşam
   20:09
  • Yatsı
   21:47
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı