Bakan Zeybekci: Gümrük Birliği Anlaşması güncellenmeli

Ender DURUEL / BRÜKSEL, (DHA)
12.01.2015 - 11:00 | Son Güncelleme:

BRÜKSEL'e gelen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve beraberindeki heyet kentteki Avrupa Türk Demokratlar Birliği ( UETD ) temsilciliğini ziyaret ederek burada bir çok STK temsilcileri ile görüştü.

UETD'de konuşan Bakan Zeybekci, Gümrük Birliği anlaşması nedeniyle Türkiye'nin zarar gördüğünü belirterek, “Brüksel'e Türkiye'nin haklı bir davasını görüşmeye geldik. Türkiye, Gümrük Birliği anlaşması yapan tek ülkedir, fakat karar alma mekanizmasında bir tek oyumuz bile yok. Türkiye Gümrük Birliği'nde var ve bunun bize zarar veren bir noktası var. Avrupa Birliği 3. ülkelerle anlaşma imzaladığı zaman Türkiye'nin zararı oluyor. Bunun için yarın gereken yetkililerle görüşeceğiz. Avrupa Birliği bizim için bir hedeftir, fakat Gümrük birliği yaşadığımız bir hadisedir, bunun için Türkiye ile Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesi gerekiyor, biz de bunları görüşmek için geldik" diye konuştu.

Bakan Zeybekci ve bereberindeki heyet Brüksel'de AB'de Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakereleri'nden Sorumlu Komiser Johannes HAHN, Ticaretten Sorumlu Komiser Cecilia MALMSTRÖM, Ulaştırmadan Sorumlu Komiser Violetta BULC ile Görüşmelerde bulunacak.

Bakan Zeybekci: Gümrük Birliği Anlaşması güncellenmeli

Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı