Ege Haberleri

EGE

  Bakan Zeybekçi:"2023 hedefine ulaşabilmek için"

  Osman Nuri BOYACI- Ferah IŞIK / DENİZLİ
  15 Aralık 2014 - 01:07Son Güncelleme : 13 Aralık 2014 - 13:42

  EKONOMİ Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye'nin Cumhuriyet'in 100'üncü yılı için koyduğu 500 milyar dolar hedefine mevcut noktayla ulaşmasının mümkün olmadığını, bu hedefe ulaşmanın yolunun Serbest Bölge Kanunu'nu değiştirmek olduğunu söyledi. Zeybekci, "Öyle bir serbest bölge mantığı içinde olmalıyız ki Türk Serbest Bölgeleri diye yeni bir model olsun. Dünyanın orta yerinde olan, hammadde, hizmet, turizmin geçiş noktasında olan Türkiye kendi serbest bölge modelini üretmek zorundadır" dedi. Zeybekci, dolar kurundaki artışla ilgili de kuru serbest bırakmak gerektiğini belirtti.

  Ekonomi Bakanlığı'nın düzenlediği Serbest Bölgeler Çalıştayı başladı. Çalıştayda Serbest Bölgeler Kanunu'nda yapılması düşünülen değişikler tartışılacak. Çalıştay'a Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin yanı sıra Denizli Valisi Şükrü Kocatepe, AK Parti Denizli Milletvekilleri, AK Partili Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, serbest bölgelerin müdürleri ve daire müdürleri katıldı.

  "AB İÇİN SERBEST BÖLGELERE DARBE VURDUK"
  Çalıştay'da konuşan Ekonomi Bakanı Zeybekci, Etiyopya ve Cibuti'de yaptığı temaslara değindi. Türkiye'nin Afrika'ya ihracat yapan Türk firmalarının depolama ve montaj işlemleri için 99 yıllığına özel ekonomi bölgesi istediklerini ve imzaların atıldığını söyledi. Zeybekci, Türkiye'nin 2004-2005 yıllarında AB ilişkileri kapsamında serbest bölgelerden haz etmemeye başladığını belirtti. Bakan Zeybekci, "10 sene önce serbest bölgelere tamiri zor darbe vurduk. Ne kuşa benzettik ne deveye benzettik. 'Ne özel ekonomi bölgesi ne de serbest bölge' dedik. Birçok suçun günahını serbest bölgelere yıktık. Organize Sanayi Bölgeleri'ne imtiyaz verirken, serbest bölgelere vermedik" dedi.

  "TÜRK SERBEST BÖLGELERİ DİYE BİR MODEL OLSUN"
  Dünyanın artık beşinci nesil serbest bölgelere geçtiğini, ülkenin tamamının, bazı yerlerde binaların serbest bölge imtiyazlarından yararlandırıldığına dikkati çeken bakan Zeybekci, Türkiye'nin ise birinci nesilde olduğunu vurguladı. Bakan Zeybekci, Hükümet olarak Serbest Bölge Kanunu'nu değiştirmeye karar verdiklerini söyledi. Serbest bölgeler ile ilgili ülke olarak bir karar verilmesi gerektiğini belirten Bakan Zeybekci, "Biz bu kararı aslında verdik. Biz serbest bölgelere devam edeceğiz. Serbest bölgeleri genişleteceğiz. Dünyadaki en başarılının da önüne geçen bir anlayış içinde olacağız. Serbest bölgeler hiçbir şeyin alternatifi değildir. Serbest bölgeler Singapur'un alternatifi olsun. Öyle bir serbest bölge mantığı içinde olmalıyız ki Türk Serbest Bölgeleri diye yeni bir model olsun. Dünyanın orta yerinde olan Türkiye kendi serbest bölge modelini üretmek zorundadır. Bunu üreteceğiz. İlk yapmamız gereken serbest bölgeler kanununda, bütün ihtiyaçlarımızı karşılayan bir düzenlemedir." dedi.

  Bakan Zeybekçi:2023 hedefine ulaşabilmek için

  "2023 HEDEFLERİNE BU MODLA ULAŞAMAYIZ"

  Türkiye'nin koyduğu 500 milyar dolar ihracat hedefine mevcut konumuyla ulaşmasının mümkün olmadığını söyleyen Zeybekci, "2023 hedeflerine normal modla ulaşamayız. Ülke olarak geldiğimiz noktayla, böyle devam ederek 2023 hedeflerine ulaşamayız. Biz bunu biliyoruz. Artık yeni modeller, yeni yollar bulmamız lazım. 1.66 dolar kilogram fiyatı ile yaptığımız ihracatla 500 milyar dolar hedefine asla ulaşamayız. Türkiye'nin bütün madenlerini, mermerlerini satsak da ulaşamayız. Ne yapıp edip bunu 4 dolara çıkarmamız gerekir. 160 milyar dolar ihracat yapıyoruz. Bunun içinde yüksek teknolojinin payı yüzde 4. Bunun yüzde 20 seviyesine çıkarmamız gerekir. Gazi Mustafa Kemal'in muassır medeniyet yürüyüşüne ulaşmak için yüzde 20 seviyesine çıkmamız gerekir. Onun için dünyadan teknoloji transferine ihtiyacımız var. İleri teknoloji ile ilgili çok hızlı iletişimin olduğu bir alana ihtiyacımız var. Bu alanda serbest bölgelerdir. İlk gel denilecek alan serbest bölgelerdir" diye konuştu. Zeybekci, Serbest Bölge Kanunu'ndaki değişiklikleri genel seçimler öncesinde yasalaştırmak amacında olduklarını vurguladı.

  Türkiye'nin AB'ye tam üyelik hedefinden şaşmadan Avrasya Gümrük Birliği'nde de yer alması gerektiğini belirten Zeybekci, "Türkiye, Avrasya Gümrük Birliği'ni göz ardı ederse çok büyük hata yapmış olur. Avrasya Gümrük Birliği Türkiye için vazgelmezdir, biz orada olmak zorundayız" dedi.

  Bakan Zeybekçi:2023 hedefine ulaşabilmek için

  "DOLARA DOKUNMAMAK GEREKİR"

  Toplantının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Zeybekci, dolar kurunu serbest bırakmak gerektiğini, kurdaki artıştan endişe etmemek gerektiğini söyledi. Zeybekci, "Bu yıl 28 Ocak'ta dolar 2.39 seviyesinde çıktığında, Dokunmamak lazım, müdahale etmemek lazım, piyasanın bunu kendisinin halledebileceğini söyledim. Dolar kuruyla ilgili şimdi de aynı şeyi söylüyorum. Dokunmamak gerekir. Türkiye'nin kamu borçları, özel sektörün kısa vadeli borçlarına baktığımızda, ülkenin dövizle ilgili, kurun artış hızıyla alakalı yaratacağı spekülatif sonuçlarla ilgili endişe edilecek bir şey yoktur. Piyasayı rahat bırakmak gerekir. Bununla ilgili birileri bu konuyu speküle etmek istiyorsa bunu onların elinde patlatmak lazım. Türkiye bu güçtedir" dedi.
  Ruble'nin değer kaybıyla ilgili soruyu da yanıtlayan Zeybekci, "Bizim ocak ayında kullandığımız yüzde 4'lük bir döviz artışı tam anlamıyla bir çözüm değildi. Rusya başka bir şey yaşıyor. Dün gece itibariyle petrol fiyatları 120 dolardan 57 dolara düştü. Rusya'nın yaşadığı ile Türkiye'deki döviz olayı başka şeyler. Rusya başka enstrümanları kullanabilir. Yüzde 70'e varan rublenin değer kaybı bir süreye kadar ihracatı destekleyen ithalatı azaltıcı etkilerinden sonra tahrip etmeye başlar. Döviz rezervleri azalabilir. Ancak Rusya'nın ekonomisi, sanayisi böyle bir krizi alt edecek seviyededir. İhracat yapmamız anlamında rublenin değer kaybetmesi ihracatımızı zor hale getirebilir ama Rusya bunun üstünden gelecek ekonomiye sahip" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı