Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Bakan Yılmaz: Eğitimde 80 yılda yapılandan fazlasını son 10 yılda yaptık

  DHA
  21 Eylül 2013 - 15:00Son Güncelleme : 21 Eylül 2013 - 16:04

  Milli Savunma Bakanı, eğitim-öğretimde 80 yılda yapılandan çok daha fazlasını son 10 yılda gerçekleştirdiklerini söyledi

  Sivas'ın Hafik İlçesi'nde yaptırılacak yüksek öğrenim öğrenci yurdunun temelini atan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, törende yaptığı konuşmada eğitim-öğretimde 80 yılda yapılandan çok daha fazlasını son 10 yılda yaptıklarını anlattı . Bakan Yılmaz şunları söyledi:

  “Uzun ince bir yoldayız. Bu yolun sonunda yüz aklığı ile menzile ulaşmanın yolu insana hizmetten geçiyor. Bunun en iyi yolu da eğitimdir. İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır. Öğrencilerin bulunabileceği, kalabileceği, ihtiyaçlarını karşılaşacağı ortamları sağlamak boynumuzun borcudur. 2023'te bu Türkiye'yi çağdaş uygarlık seviyesinin üzerine taşıyacağız. Bunun için eğitim kurumlarının sayısını artırmamız lazım. Bu nedenle bu sayıyı artıran bütün hemşerilerimize teşekkür ediyorum.

  “1 milyondan fazla öğrenciye kredi verildi”

  Bakan Yılmaz, devlet millet işbirliği ile hem devletin hem milletin çalışacağını söyledi. Yılmaz, 2002 yılında öğrencilere verilen kredinin 45 lira olduğunu, bugün ise bu rakamın 280 liraya yükseldiğini belirtti. Bakan Yılmaz, yüksek lisans öğrencilerine 560 lira, doktora öğrencilere ise 840 lira aylık kredi verdiklerini, toplamda ise 1 milyon 300 bin üzerinde gence kredi verildiğini dile getirdi.

  Bakan Yılmaz, ilçede hayırsever işadamı Nurettin Koçak tarafından yaptırılacak olan ve inşaatına başlanan 318 yataklı yüksek öğrenim öğrenci yurdunun temel atma törenine katıldı. Bakan Yılmaz'a Vali Vekili Ömer Kalaylı ile il protokolü ve partililer eşlik etti. Törende konuşan Bakan Yılmaz, hayırlı bir işe tanıklık etmek için buraya geldiklerini belirterek, memleketini unutmayan işadamı Nurettin Koçak'a teşekkür etti.

  Konuşmaların ardından Bakan ve beraberindekiler, birlikte yurdun temel atma törenini gerçekleştirdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı