Bakan Yıldız, İran'la gaz krizi hakkında konuştu

hurriyet.com.tr
31 Ocak 2012 - 12:06Son Güncelleme : 31 Ocak 2012 - 16:16

Enerji Bakanı Yıldız, İran'dan alınan doğalgaz fiyatlarıyla ilgili tahkim kararını değerlendirdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İran'dan şu anda alınan doğalgaz fiyatlarının uluslararası marketlerde seyreden fiyatların üzerinde olduğunu belirterek, “Bu, üzerinde uzlaşılabilecek bir fiyattır. Ama İran ile yaptığımız görüşmelerde bu konuda bir mesafe kat edemedik. O yüzden fiyatla ilgili tahkime başvurmaya karar verdik” dedi. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, sert kış şartları nedeniyle doğalgazın yanı sıra elektrik tüketiminde ciddi artış olduğunu ve Türkiye'de günlük elektrik tüketim miktarının 733 milyon kilovatsaat (kWh) civarına çıktığını bildirdi. Yıldız, “Bu yazın tükettiğimiz elektrik miktarından bile yüksek” dedi.

Bakan Yıldız, günlük doğalgaz tüketiminin ise dün itibariyle 177 milyon metreküp olduğunu bildirdi.  

TAHKİME GİDİLDİ

Türkiye İran'dan aldığı doğalgazdaki fiyat anlaşmazlığı nedeniyle tahkime başvurdu.

Reuters'a bilgi veren bir üst düzey yetkilinin Rusya'dan alınan doğalgazda indirim sağlanmasının ardından Türkiye'nin İran'dan da indirim beklediğini hatırlatarak, "Doğalgaz görüşmelerinde beklenen indirim sağlanmadı. Bu nedenle, uluslararası tahkime başvuruldu" dediği belirtildi.  

 

2011 yılının sonunda Rusya ile de doğalgaz fiyatları konusunda anlaşmazlığa düşen Türkiye, 25 yıllık Batı Hattı Doğalgaz anlaşmasını iptal etmişti.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı