Bakan Yazıcı'dan gümrüklerle ilgili gözdağı

Aysel ALP / Ankara
11.01.2011 - 13:05 | Son Güncelleme: 11.01.2011 - 13:36

İstanbul Gümrüğü'ndeki yolsuzluk operasyonu ile ilgili konu Plan Bütçe Komisyonu'na da geldi.

Gümrüklerden Sorumlu Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, özel otomotiv ithalatı ile ilgili soruşturma raporunu beklediğini belirterek, "dayanıklı tüketim maddeleri ithalatında da menşei sapması şüphem var. Tüm bunları inceliyoruz. Kafamda sorular var. Bu konuda toleransımız sıfır, kimsenin gözünün yaşına bakmayız" dedi.

Yazıcı, gözltına alınan İstanbul Gümrük Başmüdürünü kendisinin atadığı tartışmaları ile ilgili olarak da, "Atamadan önce sorduk, düzgün, çalışkan, performansı iyi dendi. Önce vekaleten atadık sonra da asaleten. Böyle olacağını nereden bilebilirdim" dedi.

Komisyon toplantısının bitiminden sonra gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Yazıcı, otomotiv ithalatı ile ilgili soruşturmanın daha çok bireysel ithalatı kapsadığını belirtti. Distrübütörlerin yaptığı ithalatın soruşturma kapsamında olmadığı kaydeden Yazıcı,  "Bunu daha çok  galericiler yapıyorlar. Örneğin arabanın sıfır olması gerekirken motor numarasını falan siliyorlar. Bununla ilgili soruşturma talimatı verdim. 3 ay süre vermiştim 1-2 haftaya raporun bana geleceğini düşümüyorum" dedi.

Yazıcı dayanıklı tüketim malları ithalatı olarak da menşei soruşturması yapıldığını ve her iki soruşturmanın da ayrı yürüdüğünü vurguladı.

 

 

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı