Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bakan Unakıtan: Referandumlara alışmalıyız

  Hakan TÜRKTAN- Saadet KEFAL/ESKİŞEHİR, (DHA)
  07.10.2007 - 17:43 | Son Güncelleme: 07.10.2007 - 17:44

  MALİYE Bakanı Kemal Unakıtan Cumhurbaşkanını bundan sonra halkın seçmesinin Türkiye’nin önünü açacağını söyledi.

  Eskişehir Öğretmenevi’nde yapılan AKP İl Danışma Meclisi Toplantısı’na Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, eşi Ahsen Unakıtan, AKP Balıkesr Milletvekili Ayşe Akbaş, AKP Eskişehir Milletvekili Nedim Öztürk ile çok sayıda partili katıldı.

  Bakan Kemal Unakıtan toplantı öncesi bir gazetecinin memur maaşlarına yapılacak zamla ilgili sorusunu, “Zam konuları hükümetin politikaları olduğu için ben birşey diyemem” diye yanıtladı. 21 Ekim 2007 tarihinde referandum yapılacağını belirten Unakıtan, Türkiye’de daha önce çok seyrek yapılan referandumlara halkın alışması gerektiğini söyledi. Türkiye’de cumhurbşkanlığı seçilerinin sıkıntı ve gerilimlere neden olduğunu anlatan Kemal Unakıtan referadumda evet çıkması halinde bunların sona ereceğini, Türkiye’nin önünün açılacağını savundu. Unakıtan şöyle konuştu:

  “Belediye başkanını, milletvekillerini kim seçiyor? halk seçiyor. Halk seçince bir problem kalmıyor. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sıkıntı ve gerilim oluyordu. Yeter artık millet bu kısır çekişmeden bıktı, milletin gündeminde ekonomi var. Yarına iyi bir Türkiye bırakmak istiyoruz. Yanımızdaki Avrupa müreffeh yaşıyor biz niye yaşamayacağız. Lüzümsuz sıkıntıların, problemlerin Türkiye’nin gündeminden çıkması lazım. Bunu çıkarmak için de halka gitmek lazım. Halka gidildiğinde problemler aşılır. Tek çare halka gitmek. Halkta herşey çözülür. Seçimlerden önce bir cumhurbaşkanı seçelim dedik, 367 şartı getirildi. Anayasa Mahkemesi’nin verdiği karara itiraz yok. Seçimler kilitlendi. Anahtar halkın elinde. Bunu halk çözecek. Cumhuriyetin temeli milletin egemenliğine dayalı. Dolayısıyla millete gitmek kadar, bu cumhuriyete daha iyi hizmet olmaz. Daha önce seyrek yapılan referandumlara alışalım. Biz halkın bağrından çıkan iktidarız. Bir şey olursa gider halkımıza danışırız. Türkiye Cumhuriyeti demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir. Bu 4 prensibe de gözümüz gibi sahip çıkmamız gerekir. Biz Ak parti olarak bu prensiplerin en büyük teminatıyız. Kimse bir şey düşünmesin. Bu prensipler başımızın gözümüzün üstünde.”

  “HALKIN SEÇMESİ TÜRKİYE'NİN ÖNÜNÜ AÇAR”

  Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Anayasa değişliği konusundaki görüşlerini de şöyle açıkladı:

  “Anayasa değişikliği var. Bunu yasama organı yapacak ama milletin bütün katmanlarının fikirlerini alacak, bir konsesus sağlanacak. Öyle ben yaptım oldu değil. Geniş tartışılacak. Ama 14 gün sonra önümüze sandık gelecek, ‘Cumhurbaşkanını halk seçsin mi’ diye. Bu ne demek? Artık Türkiye’de sıkıntı ve gerilim kalmayacak. Bunlar kalmayınca Türkiye’nin ufku daha geniş olacak. Türkiye lüzumsuz yere harcadığı enerjisini başka yerlere harcayacak. Cumhurbaşkanını halkın seçmesi Türkiye’nin önünü açar. Türkiye sadece ileriye gitmek için meselelerle uğraşır. Bu Türkiye’nin geleceği için önemli. Böyle devam ederse sıkıntılar da devam eder. Millet seçerse herşey berrak bir şekilde ortaya çıkar.”

  Bakan Unakıtan, eşi Ahsen Unakıtan’ın sürekli olarak kendisine destek verdiğini, yanında olmasının motivasyonu açısından önemli olduğunu söyledi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı