Bakan Tüzmen köpekbalıklarıyla yüzdü

A.A
12.10.2008 - 14:21 | Son Güncelleme:

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, ABD’nin Atlanta kentinde, dünyanın en büyük akvaryumlarından birine daldı.

Bakan Tüzmen köpekbalıklarıyla yüzdü

Köpekbalıklarıyla yüzen Tüzmen,  kriz ortamında soğukkanlı olmak gerektiğini belirterek, “Soğukkanlı olmayı öğrenmenin en  iyi yolu sualtına dalmaktır. Ekonomik krizi yönetenlere de özellikle köpekbalıklarıyla yüzmeyi öğrenmelerini öneriyorum” diye konuştu.

Bakan Tüzmen, Amerika'nın Atlanta şehrine yaptığı ziyaretini değerlendirirken, Amerika ile dış ticarette son yıllarda Türkiye aleyhine gelişmeler yaşandığına dikkat çekti.

Tüzmen, “Eskiden Amerika ile dış ticaretimizde ihracat fazlası verirken döviz kurları nedeniyle dış ticaret açığı vermeye başladık. İhracatımızda düşüşler yaşarken ithalatımız hızla arttı. Doların değerinin düşmesi Amerika;dan ithalatı cazip hale getirdi. 2007 yılında ihracatımız 4 milyar dolara düşerken, ithalatımız 8 milyar dolar oldu. 4 milyar dolar dış ticaret açığı verdik. Doların değerinin düşmesiyle Türk ihraç ürünleri Amerika piyasasında rekabet etmekte zorlandı. Bunun bir sonucu olarak bu durumla karşı karşıya kaldık" dedi.

Amerika;da yaşanan krizin aynı zamanda yeni imkanlar da yaratabileceğini belirten Tüzmen, şu anda Amerika'daki birçok şirketin, markanın fiyatının çok düşük seviyede oluğunu kaydederek, “İş adamlarımız için Amerika;da çalışmanın tam zamanı. İş adamlarımız bu ortamda Amerika;da mağaza zincirleri alabilirler. Yeni markalar satın alabilirler. Türkiye;de bu birikime ulaşmış iş adamlarımız var. Bunu yapabilirlerse hem kendileri hem Türkiye kazanır. Türk malları bu mağaza zincirlerinde tüketiciye daha rahat ulaşır. Bugün büyük düşünmek zamanı” diye konuştu.


 

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı