Gündem Haberleri

  Bakan Türk'ten savcılara 'soruşturma gizliliği' uyarısı

  Hürriyet Haber
  03.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


  Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, savcıların, hazırlık soruşturmalarıyla ilgili basın ve yayın organlarına açıklama yapmalarının yasak olduğunu hatırlattı. Türk, konuya ilişkin olarak Cumhuriyet başsavcıları ile DGM Cumhuriyet başsavcılarına bir genelge gönderdi.

  Genelgede; CMUK'a göre yapılmakta olan hazırlık soruşturması hakkında basın ve yayın organlarına açıklama yapılmaması, beyanatta bulunulmaması ve hazırlık soruşturması sırasında gizliliğe uyulması konularında gereken özenin gösterilmesi gereğinin, genelgelerle teşkilata duyurulduğu hatırlatıldı.

  Buna rağmen, bazı yer Cumhuriyet savcılarının gereken duyarlığı göstermediğinin, gerek bakanlığa intikal eden olaylardan gerek basın ve yayın organlarında yer alan haberlerden anlaşıldığı ifade edildi.

  Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu'na göre kamu davasının açılmasından önce yapılan hazırlık soruşturmasının gizli olarak yürütülmesi gerektiği kaydedilen genelgede, ''Bu sebepledir ki, sanığın ifadesinin alınması ve sorguya çekilmesi, bilirkişi dinlenmesi, keşif ve muayene gibi soruşturma işlemleri sırasında kimlerin hazır bulunacağı Kanun'da ayrı ayrı belirtilmiştir. Gizliliğin amacı, suçun işlenmesinden kamu davası açılıncaya kadar geçen sürede sanık veya sanıkların gecikmeden tespiti, firarların önlenmesi, suçla ilgili tüm delillerin toplanması ve kamu davasının temelini teşkil eden hazırlık soruşturmasının eksiksiz olarak yapılmasıdır'' denildi.

  Genelgede, Anayasa, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, 4422, 657, 5680, 3984, 3842 sayılı kanunların ilgili hükümleri anımsatılarak, bu hükümlere uymayanlar hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılacağı ifade edildi. Genelgede, daha sonra şöyle denildi:

  ''Hazırlık soruşturmalarıyla ilgili olarak Cumhuriyet savcıları tarafından basın ve yayın organlarına açıklama yapılmasının soruşturmanın sağlıklı bir şekilde yürütülmesi bakımından sakıncalı olacağı ve soruşturmanın gayesini tehlikeye düşürebileceği gibi, kamuoyunda da yanlış anlamalara ve yorumlara sebebiyet verebilecektir.

  Kamuoyunun bilgilendirilmesinin zorunlu olduğu düşünülen durumlarda ise hazırlık soruşturması aşamasında, olayın sanığı kesin olarak belirlendikten ve suçla ilgili deliller toplandıktan sonra, Cumhuriyet başsavcısı tarafından basın bildirisi yoluyla açıklama yapılmasının uygun olacağı ilgi genelgemizde belirtilmiştir.

  Bu bakımdan, hazırlık soruşturmaları ile ilgili olarak Cumhuriyet savcıları tarafından basın ve yayın organlarına açıklama yapılmaması, kamuoyunun bilgilendirilmesinin zorunlu bulunduğu hallerde, Cumhuriyet başsavcıları tarafından düzenlenecek basın bildirisinde de kişilerin onurlarını kırıcı, küçük düşürücü, siyasi görüşleri açıklayıcı mahiyette veya bu anlama gelebilecek nitelikte ifadelere ve hazırlık soruşturmasının amacını tehlikeye düşürecek açıklamalara yer verilmemesi, gizli kalması gereken hususların açıklanmaması konularında gereken dikkat ve özenin gösterilmesini, keyfiyetin yargı çevrenizdeki Cumhuriyet başsavcıları ile bilgileri bakımından mahkemelere de duyurulmasını rica ederim." (aa)
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı