Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bakan sözlerini yineledi ‘Annelik kariyerdir’

  Yaşar KAÇMAZ / DHA
  03 Ocak 2015 - 21:17Son Güncelleme : 03 Ocak 2015 - 06:54

  Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, yılbaşı gecesi doğum ziyaretinde dile getirdiği “Anneler, annelik kariyerinin dışında bir başka kariyeri merkeze almamalıdır” sözlerini dün de yineledi. Bakanın açıklamasına “Eşitlik ilkesine aykırı” diyerek kadın dernekleri ve milletvekilleri tepki gösterdi.

  SAĞLIK Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, dün İstanbul’da, Feshane’de düzenlenen Çanakkale Tanıtım Günleri’nin açılışına katıldı. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan bakan, yılbaşı gecesi yaptığı ve bazı eleştirilere yol açan “Anneler, annelik kariyerinin dışında bir başka kariyeri merkeze almamalıdır” açıklamasıyla ilgili de konuştu. Bakan, “Annelik asla vazgeçilmeyecek, insanlığın varoluşundan sonuna kadar var olacak bir kariyerdir. Annelik tartışılmasız ve kutsal bir kariyerdir” dedi.

  SİYASETÇİLER TARTIŞIR’

  Müezzinoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Birileri şunu derse ki, ‘Bunu siyasetçiler tartışmasın’... Bir ülkenin bütün sorunlarını siyasetçiler öncülük yapar ve tartışır. Çünkü o siyasetçiler millet tarafından seçilmişlerdir. Bunu söyleyenler ya demokrasi taraftarı değildir ya da millet taraftarı değildir. Milli iradeye saygı gösteren milletin seçtiklerine de saygı gösterecek.”

  Bakan sözlerini yineledi ‘Annelik kariyerdir’

  2015’İN İLK AÇIKLAMASIBakan sözlerini yineledi ‘Annelik kariyerdir’

  BAKAN Müezzinoğlu, İstanbul’da 2015’in ilk bebeğini dünyaya getiren Akbalık çiftinin ziyaretinde şunları söylemişti: “Anneler, annelik kariyerinin dışında bir başka kariyeri merkeze almamaları gerekir. Merkeze iyi nesiller yetiştirmeye almalılar.”

  BABAM YANLIŞ ANLAŞILDI

  SAĞLIK Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun büyük kızı Nesrin Müezzinoğlu Sobacı, babasının sözlerinin yanlış anlaşıldığını söyledi. Bakan Müezzinoğlu’nun aslında kariyer için anneliğin geriye atılmamasını kastettiğini belirten Sobacı, “‘Bayan çalışmamalı’ demiyor. Ama ‘Öncelik aile ve çocuğumuz olmalı’ diyor. Bizi de böyle yetiştirdi” dedi. Mehmet Müezzinoğlu’nun sahibi olduğu Avcılar Hopsital’da yönetim kurulu üyesi olan Sobacı, sözlerine şöyle devam etti: “Batı kültürüyle yetişmiş bir aileyiz. Daha 10 yaşındayken babam bizi yaz tatillerinde kliniğine götürürdü. Hastanede hosteslik yapardık. Ben oğlum doğduktan sonra çalıştım. Kızımdan sonra da çalıştım.” - Mesude ERŞAN

  BABALIK DA BİR KARİYER DEĞİL Mİ

  CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer: “Kadını sosyal, kamusal alandan dışlayıp eve hapsetmeye çalışıyorlar. Annelik bir kariyer de babalık bir kariyer değil mi? Neden sürekli kadına ayar vermeye çalışıyorlar? Çocuklar sadece annenin mi? Öncelikle annelik, bir kariyer değil bir tercihtir. Çok isteyip de çocuk sahibi olamayan kadınlar ne yapacak? Bakan bu söylemleriyle onları incitebileceğini dahi düşünemiyor.”

  CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz: “Bizler bunun doğru olmadığını kanıtlayan insanlarız. Kendi partisinde de kariyer yapan kadınlar var. Bu denli aşağılanmaya onların ses çıkarmamalarına da hayret ediyorum.”

  MHP Genel Başkan Yardımcısı Zühal Topcu: “Tarihimizde, inancımızda kadınlara çok güzel yerler veriliyor. AKP iktidarında ise kadının adı yok. Kadınlar için ayrı bir gizli gündemleri var herhalde, kadını ortadan kaldırmak, toplumdan yok etmeye yönelik.” - Turan YILMAZ / ANKARA

  Bakan sözlerini yineledi ‘Annelik kariyerdir’

  SİYASETÇİLER DEĞİL KADINLAR KARAR VERİR

  Yazar Elif Şafak da Bakan Müezzinoğlu’na tepki göstererek Twitter’dan bir mesaj yayınladı: “Annelik ‘kariyer’ değildir, kadınların hangi kariyeri seçip nasıl yaşayacaklarına siyasetçiler değil, kadınlar karar verir.”

  DEVLETİN GÖREVİ ANNENİN KARİYERİNE İMKÂN AÇMAK

  Gülden Türktan (Türkiye Kadın Girişimciler Derneği KAGİDER Başkanı): “Çocuk yetiştirme konusunu tamamen anneye yıkmak evrensel bakışa son derece ters. Norveç, İsveç, Finlandiya, Danimarka gibi ülkelerde baba da çocuğa bakmak için izin alabiliyor. Japonya kadının evde oturmasını gerektiren bir kültürle yaşadı, şimdi kadının ekonomiye dahil olmasının Japonya’yı ilerlettiğini ispatladı.”

  Halime Güner (Uçan Süpürge Kadın İletişim Araştırma Derneği Başkanı): “Bir bakanın önce kadın sonra anne olunması gerektiğini çok iyi bilmesi lazım. Kadınlar dünyaya anne olarak gelmiyorlar. Kadınlar öldürülüyor, işsiz kalıyor, kız çocukları kız çocuk bile olmuyor; böyle bir yerde artık bu söylemlere değil, ne olursak, hangi kesimden olursak olalım kadınlar arasında dayanışmaya ihtiyacımız var.”

  Prof.Dr. Gaye Erbatur (Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Başkanı): “Annelik kariyeri engellemez. Burada devlete düşen görev annelerin kariyerleri için önünde imkân açmaktır. Kreşler yapmak, doğum izinlerini, süt izinlerini ayarlamak gibi. Sağlık Bakanı’nın bunları söylemesi gerekirken, kadınları sadece çocuk doğuran insanlar haline getirmeye çalışıyorlar.” - Şehriban OĞHAN

  KADIN DERNEKLERİ BAKANI ELEŞTİRDİ

  Gönül Karahanoğlu (Kadın Adayları Destekleme Derneği KA-DER Başkanı): “Kendini sosyal devlet olarak tarif eden bir devletin görevi eşit yurttaşlar yetiştirmek, gerekli sosyal kurumların desteğini sağlamak, ondan sonra da aile yaşamında çocuk sahibi olma ve çocuk büyütme konusunda hür kararlarını kendilerine bırakmaktır. Demokratik bir sistemde yaşam empozesi kabul edilemez.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı