« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bakan Şahin: Temiz spor önemli

Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, “Sporda başarılı olmak önemli. Bir o kadar da temiz spor önemli” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Bakan Şahin, Turkcell Süper Lig'in 10 Ağustosta başlayacağını belirterek, kulüplere ve takımlara başarılar diledi. Yeni sezonun tüm takımlar açısından başarılı geçmesini dileyen Bakan Şahin, yeni sezonda tribünlerdeki şiddet görüntülerinin bir daha yaşanmamasını ve sezonun centilmenlik içinde geçmesini istedi.

Bakan Şahin, şunları kaydetti:
“Yeni sezonun tüm takımlarımız açısından başarılı geçmesini diliyorum. Centilmenlik açısından da tribünlerdeki şiddet görüntülerini bir daha görmememiz açısından da başarılı olunmasını diliyorum. Sporda başarılı olmak çok önemli. Bir o kadar da temiz spor önemli. Futbol takımlarımızdan, özellikle de Avrupa kupalarındaki maçlarında, UEFA ve Şampiyonlar Ligine katılma hakkı elde etmiş takımlarımızdan başarılar bekliyorum. Takımlarımızın tamamının başarılı olmasını arzu ediyorum. Türk futbolunun dünyadaki yerini daha üst sıralara çıkartırlar. Milli takımımızın da Avrupa Şampiyonası finaline kalmasını arzu ediyoruz. Yıl sonuna doğru önemli maçlarımız var.”

TRİBÜN TERÖRÜ

Yeni futbol sezonunda tribün terörünün önlenmesi için gerekli tedbirlerin alınacağını anlatan Bakan Şahin, tekrar seçilmeleri halinde bu konudaki ilgili yasayı değiştirerek, tribün terörüne karşı ağır müeyyideler getireceklerini söyledi.

TBMM Adalet Komisyonu'nda bu konuda bir teklif bulunduğunu hatırlatan Şahin, ancak bunu yasalaştırma imkanı bulamadıklarını kaydetti. Şahin, “Bunu ağırlaştırmak durumundayız, yeni tedbirler almak zorundayız. Keşke bu tür tedbirler almak zorunda kalmasaydık, ama mecbur kalıyoruz. Kulüpler arasında da kavga var. Balık baştan kokar. Keşke öyle olmasaydı” diye konuştu.

"TAKIMLAR CİDDİ TRANSFERLER YAPTILAR"

Yeni sezon hazırlıklarını sürdüren takımlar arasında bazı kulüplerin çok ciddi transferler yaptıklarına dikkati çeken Şahin, “Bu transferlerin isabetli transferler olmalarını diliyorum. Geçmişte de böyle flaş isimler transfer olmuştu, ama beklenen netice alınamamıştı. İnşallah bu sene yapılan bu transferlerden başarılı neticeler alırlar” dedi.

BAŞARILI TAKIMLARA ÖDÜL

Avrupa kupalarında başarılı olan futbol kulüplerine, ülke sporuna ve tanıtımına katkı yaptıkları için “Ödül Yönetmeliği”nde değişikliğe gidebileceklerini ifade eden Bakan Şahin, şöyle devam etti:
“Ödül yönetmeliğimiz var, ama bu amatörler için. Ancak Galatasaray'ın UEFA kupasını aldığında bir şekilde devlet ödülü verildi. Yeter ki yine onlar kupa alsınlar. Ödül yönetmeliği gerekirse değiştirilir, onların ödülünü veririz. Yeter ki yine onlar Türkiye'yi en iyi şekilde temsil etsinler. Galatasaray'ın UEFA kupasını alması, Türkiye'nin tanıtımında öylesine olumlu etkiler bıraktı ki, dünyanın neresine giderseniz gidiniz, Türkiye denilince hemen Galatasaray'dan, Hakan Şükür'den, Hasan Şaş'dan bahsederlerdi. Gittiğim yerlerde bunu gördüm. İnşallah şimdi Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatarasaray yine aynı başarıyı göstersin. Biz onlar için ödül yönetmeliğini baştan sona değiştiririz.”

FUTBOLDA VERGİ

Futbolcuların transferlerinde alınan vergi oranlarının yüzde 40'tan yüzde 15'e düşürüldüğünü de hatırlatan Bakan Şahin, futbol kulüplerinin bunu istismar etmemesini istedi. Şahin, sözlerini şöyle tamamladı:
“Futbolcuların transferlerinden vergi alınması konusunda ciddi çalışmalar yaptık. Futbolcu transferlerinden alınan vergi yüzde 40'tan yüzde 15'e indirildi. Vergi kaçırma olmasın, her şey dürüstçe yapılsın, kurallarına uygun yapılsın diye futbol kulüplerimize destek veriyoruz. Futbol kulüplerimize ve spora bu bakımdan önemli destekler veriyoruz. Kimse de bu desteğimizi istismar etmesin. Etmemelidirler. Eğer böyle istismara rastlarsak, gerekli yetkili kurullarımız, bakanlıklarımız mutlaka en acımasız şekilde takip edecekler ve gerekli müeyyideleri uygulayacaklardır. Bizim iyi niyetimiz, karşı taraftan da aynı şekilde iyi niyetle karşılanmalıdır.”

Bunları da Beğenebilirsiniz