« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bakan Şahin: Gereğini yapacağım

Hürriyet İnternet
SON GÜNCELLEME

Futbol Federasyonu başkanlık seçimi sonuçlanır sonuçlanmaz Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in ültimatomu geldi. Bakan Şahin, TBMM'de yaptığı konuşmada, Haluk Ulusoy'un görevde kalmasında sakınca vardır şeklinde bir mütala gelmesi halinde gereğini yapacağını söyledi. Şahin, Ulusoy'un yapılacak yeni genel kurulda aday olamayacağını da sözlerine ekledi.

'GEREĞİNİ YAPACAĞIM'

Muhalefet partileri hükümeti TFF seçimlerine müdahale etmekle suçlarken, Spordan sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, TFF Yasası’nın 31. maddesinin kendisine verdiği yetkiye dayanarak Başbakanlık Teftiş Kurulu’ndan bugün Federasyon başkanlığına seçilen Haluk Ulusoy hakkında mütalaa isteyeceğini, mütalaa geldikten sonra da gereğini yapacağını kaydetti. Ulusoy’u görevden alma yetkisi bulunmadığını belirten Şahin, TFF Genel Kurulu’nu olağanüstü kongreye davet edeceğini söyledi.

ŞİMŞEK'TEN SUÇLAMA

Genel Kurul’da gündem dışı söz alan CHP İstanbul Milletvekili Berhan Şimşek, hükümeti TFF seçimlerine müdahele etmekle suçlayarak, bu sürecin "futbola hizmet etme süreci değil, futbola hükmetme süreci" olduğunu kaydetti. Şimşek, Bakan Mehmet Ali Şahin’i de istifaya çağırdı.

'BEN DEĞİL BUNU YAPANLAR İSTİFA ETMELİ'

Şimşek’in konuşmasına yanıt vermek için kürsüye gelen Bakan Şahin ise istifa etmeyeceğini belirterek şöyle dedi: "İşte elimde 30’a yakın dava açılmış. Sayın Ulusoy başkanlığa geldiğinde hem davalı hem davacı. Cumhuriyet savcılıkları, TFF’yi uygulamalarıyla zarara uğrattığı, haksız birtakım parasal ilişkilerle sorumlu tuttuğu bir kişinin aklanmadan aday olmamasını istedim. Bu hususun eleştirilecek değil, takdir edilecek bir davranış olduğu kanaatindeyim. Ben elimde bulunan imkanları kendi şirketlerime akdarmadım ki, istifa edeyim, ben elimde bulunan imkanları kurumdaki üyelere aktarmadım ki istifa edeyim. Ben yönetim kurulu üyelerinin aldığı avansları kapattırmama gibi bir hata yapmadım ki istifa edeyim. Bunu yapanların istifa etmesi gerekir."

Mehmet Ali Şahin, Ulusoy’un aday olmaması gerektiğini söylerken temiz toplum, temiz spor adına bir davranışta bulunduğunu ve bundan da asla pişman olmadığını ifade etti. TFF Yasası’nın 31. maddesinin kendisine verdiği yetkiye dayanarak Başbakanlık Teftiş Kurulu’ndan, Ulusoy görevde kalmış olsaydı rapor verildiğinde müfettişler ne mütalaa vereceklerse şimdi o mütalaayı isteyeceğini dile getiren Şahin, "O mütalaa geldikten sonra da gereğini yapacağım. Görevden alma yetkim yok. Genel kurulu olağanüstü kongreye davet edeceğim" diye konuştu.

Bakan Şahin, bunu temiz spor, temiz toplum adına yapmak durumunda olduğunu, söylediklerinden, yaptıklarından asla pişman olmadığını kaydederken, eleştirilecek değil, takdir edilecek bir durum olduğunu düşündüğünü söyledi.

'ULUSOY YENİDEN ADAY OLAMAZ'

Yapılacak Olağanüstü Genel Kurul'da Haluk Ulusoy'un yeniden aday olması halinde ne yapacaklarının sorulması üzerine de Bakan Şahin,  "Sayın Ulusoy, yeniden aday olamaz. Aday olması halinde üçüncü kez seçilmiş olur" dedi.

ANAP Grup Başkanvekili Süleyman Sarıbaş, ise özerk, bağımsız kurullara hükümetin karışmaması gerektiğini ifade ederken, "Sayın bakanın birlikte çalıştığı bir sürü bürokrat hakkında da bir sürü müfettiş raporu var. Siz dokunulmazlığın ardına sığınacaksınız sonra ’müfettiş raporu var ben milletin hakkını koruyacağım’ diyeceksiniz. Peki başka milletin hakkına tecavüz edenlerin hakkını niye koruyorsunuz. Adam bileğinin hakkıyla, eze eze, size rağmen geldi. Kutluyorum" diye konuştu.


'BAKANA SAYGIDA KUSUR ETMEYİZ'

Bu arada yeni Başkan Haluk Ulusoy, seçim sonucunun belli olmasının hemen sonrasında, Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in sözlerinin hatırlatılması üzerine,  “Sayın Bakanımın takdiridir. Bu konuda kendisine herhangi bir şey söylemek haddimize değil. Görevi devraldığımız andan itibaren Sayın Bakandan randevu talep edeceğiz. Bakan, devletin bakanıdır, Türk futbolunun bakanıdır. Türkiye'de yaşayan her bireyin bakanıdır. Onun için saygıda kusur etmeyiz. Biz, hükümetle beraber Türk futboluna hizmet için buradayız” diye yanıt verdi.
 
'SUÇ UNSURU YOK' 

Bakan Şahin'in açıkladığı Başbakanlık Teftiş Kurulu raporlarında yer alan iddiaların hiçbirinin suç unsuru oluşturmadığını dile getiren Ulusoy, “Gayet net biliyorum. Bunların hiçbiri suç unsuru oluşturmuyor. Yeniden bir teftiş yaptırmak ne anlama geliyor bunu anlayamıyorum. Sayın Bakan neden genel kurulu olağanüstü bir kez daha toplantıya çağıracağıyla ilgili bir açıklama yaptı bilemiyorum” dedi.

 


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler