Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Bakan Nabi Avcı: Mahkemeler sınav itirazlarını 45 günde sonuçlandıracak

  AA
  07.08.2014 - 12:22 | Son Güncelleme:

  Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, dün TBMM Genel Kurul’da yapılan görüşmelerde MEB tarafından yapılan sınavlara itirazların 10 gün içinde yapılmasını ve mahkemelerin de 45 gün içinde sonuçlandırmasını öngören maddenin kabul edildiğini söyledi.

  Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, dün TBMM Genel Kurul’da görüşülen ve kamuoyunda ‘Torba Kanun Tasarısı’na ilişkin kabul edilen maddeler arasında Mili Eğitim Bakanlığı için de bir madde bulunduğunu belirtti. Avcı, “Haziranda yaptığımız sınavlarla ilgili varsa yargıya gitmek isteyenler buyursun gitsinler ama mahkemeler de 45 gün içerisinde işi sonuçlandırsın ki çocuklarımız okullarına başlamadan önce nihai yargı kararını alalım ve uygulayalım. Onun için dün öyle bir yasa maddesini meclisimiz kabul etti” dedi.
  Bakan Avcı, Bilecik’te yaptığı açıklamalarda, dün TBMM Genel Kurul’da görüşülen ve kamuoyunda ‘Torba Kanun Tasarısı’na ilişkin kabul edilen maddeler arasında Mili Eğitim Bakanlığı için de bir madde olduğunu söyledi. Avcı, yasa maddesinin Meclis’te kabul edildiğini belirtirek şöyle devam etti:
  Milli Eğitim Bakanlığı’nın ve ÖSYM’nin yaptığı sınavların mahkeme süreci ile ilgili bir maddeydi. Biliyorsunuz daha önce haziran ayında yaptığımız 6 ay sonra çocuklar okula başladıktan sonra yürütmeyi durdurma kararı verildi. Benzer süreçleri başka sınavlar ile ilgili ortalığı karıştırmak için bunu iyi bir araç olarak değerlendiriyorlar onun için bir yasal düzenleme yapıyoruz. Bundan sonra Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı sınavlarla ilgili eğer mahkemeye müracaat edilecekse 10 gün içinde müracaat edilsin, mahkeme belli bir süre içerisinde esastan görüşerek karar versin.”

  “Temyiz süresini 15 günde sınırlandıralım”

  “Yürütmeyi durdurma kararı verirse, Milli Eğitim Bakanlığı olarak işi uzatmamak için itiraz etmeyeceğiz” diyen Bakan Avcı, şunları söyledi:
  “Temyiz süresini de 15 günde sınırlandıralım. Böylece haziranda yaptığımız sınavlarla ilgili varsa yargıya gitmek isteyenler buyursun gitsinler ama mahkemelerde 45 gün içerisinde işi sonuçlandırsın ki çocuklarımız okullarına başlamadan önce nihai yargı kararını alalım ve uygulayalım. Onun için dün öyle bir yasa maddesini meclisimiz (TBMM) kabul etti. İnşallah önümüzdeki dönemde artık, mahkemeler üzerinden velileri, milyonlarca öğrenciyi tedirgin etmeye yönelik tezgahları da böylece boşa çıkarmış olacağız.”

  Etiketler: OSYM , sınav
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı