Ege Haberleri

EGE

  Bakan Müezzinoğlu'ndan Suriye'ye duyarlılık çağrısı

  Cihan DURAK / İZMİR (DHA)
  16 Eylül 2013 - 13:58Son Güncelleme : 16 Eylül 2013 - 13:59

  İZMİR Çeşme'de düzenlenen Dünya Sağlık Örgütü (DSO) 63'üncü Bölge Komitesi Toplantısı'nda konuşan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Suriye'de yaşanan iç savaşa karşı duyarlılık çağrısında bulundu.

  Müezzinoğlu, “Suriye'de son zamanlarda kimyasal saldırılarda hayatını kaybeden bin 700 masum insanın ölümünde DSÖ olarak üst düzeyde duyarlığın daha da artarak devam etmesini diliyoruz” dedi.
  Dünya Sağlık Örgütü'nün 63'üncü Bölge Komite Toplantısı Çeşme Sheraton Otel'de başladı. Toplantıya Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 53 ülkenin Sağlık Bakanı ve temsilcilerinin katıldı. Toplantıya başkanlık yapan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, ülkelerin sağlık politikalarının hizmet sunumunu sadece vatandaşlarıyla sınırlandırmaması gerektiğini söyledi.

  İMKANLARIMIZI SEFERBER ETTİK
  Türkiye'nin bu anlayış doğrultusunda dünyada yaşanan hiç bir insanlık dramına duyarsız kalmadığını belirten Bakan Müezzinoğlu, “Bir süredir yakın coğrafyamızda yaşananlar nedeniyle ülkemizde misafir ettiğimiz Suriye vatandaşları için sahip olduğumuz bütün imkânları seferber ettik, ediyoruz. Misafirlerimize hiç ayrım gözetmeden vatandaşlarımızla aynı sağlık hizmetini, karşılıksız olarak sunuyoruz. Uluslararası sağlık camiası olarak bizler bir araya gelip insan sağlığını korumaya ve geliştirmeye ilişkin politikaları hayata geçirmeye çalışıyoruz. Ancak, sağlık alanı dışında gelişen ve insan sağlığını tehdit eden sonuçlar karşısında da aynı duyarlılığı göstermeliyiz” dedi.

  DAHA HASSAS OLALIM
  İnsanların sağlık sorunlarına daha etkili çözümler üretmek kadar insan sağlığını tehdit edecek gelişmelerin önüne geçmenin de görevleri arasında olduğunu belirten Bakan Müezzinoğlu, “Bunun için gerekli farkındalığı oluşturup, yeri geldiğinde kamuoyu baskısı oluşturmalıyız. Dünya Sağlık Örgütü'ne de bu noktada önemli görevler düşmektedir.Dünya Sağlık Örgütü olağanüstü durumların yaşandığı dönemlerde normal koşullardan daha fazla hassasiyet göstermeli, ülkeleri sağlık alanında destekleyecek mekanizmalar geliştirmeli, ihtiyaç olduğunda da süratle bunları çalıştırmalıdır.Biraz önce de belirttiğim gibi ülkemiz Suriyeli misafirlerimiz konusunda üzerine düşen görevi hassasiyetle yerine getirmektedir. Suriye'de son zamanlarda kimyasal saldırılarda hayatını kaybeden bin 700 masum insanın ölümünde DSÖ olarak üst düzeyde duyarlığın daha da artarak devam etmesini diliyoruz” diye konuştu.

  “SAĞLIKTA REFORM YAPTIK

  ”Türkiye’nin son 10 yılda sağlık alanında ciddi reformlar gerçekleştirdiğini, dünya genelinde yaşanan ekonomik krize karşın sağlık politikalarının uygulanmasından taviz vermediklerini anlatan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, şöyle konuştu:
  “Özellikle yeterli gelir düzeyine sahip olmayan, ve tüm bu dezavantajlı grupların sağlık hizmetlerine tam ve zamanında ulaşabilmesinin önündeki engelleri kaldırdık. Sağlık ülke ve dünya gündeminin en üst sıralarında yeralmıştır. Türkiye’de de sağlık sosyal politikaların merkezinde ve öncelikli olmuştur. Son 10 yılda ülkemizde ciddi çalışma ve reformlar sağlanmıştır. Sağlığın birçok alan ve etkileşimde olduğu bilinciyle gelecek 10 yılda sağlık sektörünü daha da güçlendirmeyi hedefliyoruz. Sağlık gibi hayatı bir hizmeti sadece bakanlık ve onun ilgili birimleri tarafından yürütülmesi yeterli olmayacaktır. Son yıllarda ülkemiz dünya genelindeki ekonomik krize karşın sağlık politikalarının uygulanmasından taviz vermedi ve kaynak kısıtlamasına gitmedi. Altyapı, ekipmanlar ve insan kaynaklarına yatırım yapmayı sürdürmektedir.”

  BAKAN EXPO VURGUSU YAPTI
  İzmir'in EXPO 2020 adaylığını da değinen Bakan Müezzinoğlu, “Sağlığa çok önemli katkılar sağlamış olan bu güzel şehrin EXPO 2020'ye aday olduğunu sizler de biliyorsunuz. İzmir'in ‘Herkes için sağlık’ temasıyla, sağlığı çok sektörlü bir çalışmanın temel unsuru yapmak gibi önemli bir misyon üstlenmiş olması da ayrıca dikkate değerdir” dedi. Bakan Müzzinoğlu'nun konuşmasının ardından toplantılar basına kapalı olarak devam etti. Dört gün boyunca devam edecek DSÖ 63'üncü Bölge Komitesi Toplantısı panel, brifing, eylem planı, ilerleme raporlarının açıklanacağı toplantılar ile devam edecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı