ANKARA HABERLERİ

Bakan Mehdi Eker de ekmek zammını abartılı buldu

İpek ARIOĞUL
19.10.2007 - 00:00Son Güncelleme :

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Ankara’da ekmeğe yapılan zammı abartılı bulduğunu belirtirken, bakanlık yetkililerinin un sanayicileri ve ilgili sektörlerle bir araya gelecekleri öğrenildi.

İpek ARIOĞUL

ANKARA’da ekmeğe yapılan zammın tartışmaları sürerken, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, ekmek fiyatına buğday ve un fiyatından yansıyan, yüzde 5-6 civarında bir zam yapılması gerekirken yüzde 30 oranında zam yapıldığını kaydetti.

Eker, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin geçen hafta, taahhütleri gereği Mayıs ayında ilan ettiği fiyatlardan buğday sattığını, ayrıca Türkiye’de buğday fiyatlarının dünya fiyatlarının çok altında olduğunu söyledi.

Yapılan hesaplamalara göre, ekmek fiyatına buğday ve un fiyatından yansıyan, yüzde 5-6 civarında bir zam yapılması gerekirken yüzde 30 oranında zam yapıldığını belirten Bakan Eker, "Hesaplamalara göre, un maliyeti içerisinde buğdayın payı yüzde 70, ekmek maliyeti içerisinde unun payı yüzde 30, ekmeğin maliyeti içerisindeki buğdayın payı yüzde 20. 2006 yılı fiyat ortalamasına göre, buğday fiyatında yüzde 25 artış oldu, un fiyatında ise yüzde 17,5 artış oldu. Bu yüzde 25 oranındaki artış ekmekte yüzde 5-6’ya tekabül ediyor. Ekmek fiyatına buğday ve un fiyatından yansıyan, yüzde 5-6 civarında bir zam yapılması gerekirken yüzde 30 oranında zam yapılmıştır" dedi.

Bakan Eker, ekmeğin gramajı düşürülerek birkaç ay önce dolaylı olarak zam yapıldığını, gramaj düşürülmesi ve bugün yapılan zamla birlikte ekmeğe yüzde 30 zam yapıldığını kaydetti.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı yetkililerinin, bu konuda un sanayicileri ve ilgili sektörlerle toplantı yapacağı öğrenildi.

TMO DA ABARTILI BULDU

Öte yandan, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) yetkilileri de, buğdayın ekmek içindeki maliyeti dikkate alınarak, "buğday fiyatlarındaki artış nedeniyle" geçen yıldan bu yana ekmeğe yüzde 5-6 zam yapılması gerekirken, gerçekte zam oranının yüzde 30’un üzerine çıktığını belirtti. Unda da buğday fiyatlarındaki artış nedeniyle yüzde 17.5 zam yapılması yeterli olacakken, gerçekte zam oranının yüzde 21 olduğunu kaydettiler. TMO yetkilileri, "Piyasa rakamları ile yapılan hesaplamaya göre, fırıncıların ve un sanayicilerinin, ürünlerinin fiyatlarındaki artışı sadece buğday fiyatlarındaki artışa bağlamakta biraz abartılı davrandığını" belirttiler. TMO’nun hesaplamasına göre, geçen yıl ortalama 40 YKr olan ekmeklik buğdayın ortalama satış fiyatı, bu yıl 43 YKr oldu. Ancak Ekim ayında ekmeklik buğdayın ortalama satış fiyatı 50 YKr’ye çıktı. Ekmeklik buğdayın satış fiyatı, Eylül ayına kadar son bir yılda yüzde 8 artarken, Ekim ayında bu artış yüzde 25’e çıktı.

UN SANAYİCİLERİ:ARTIŞ NORMAL

Un Sanayicileri Federasyonu Başkanı Erhan Özmen ise, un fiyatlarına son bir yılda yapılan yüzde 21’lik artışın "abartılı" olmadığını belirterek, "Bölgeler göre maliyet hesapları çok farklı. Bazı bölgelerde kuraklık çok etkili oldu, bazı bölgelerde olmadı. Taşıma giderleri fazlalaştı" dedi. Özmen, ekmeğin içinde unun payının yüzde 30 olduğuna dikkati çekerek, undaki yüzde 21 fiyat artışına karşılık ekmekte yüzde 30’un üzerinde fiyat artışı yapılması konusunda yorum yapmak istemediğini kaydetti. Diğer taraftan Dahilde İşleme Rejimi kapsamında özel sektör firmalarının 350 dolar civarında fiyatlarla buğday getirmesi dikkate alınarak, piyasadaki spekülatif beklentilerin kırılması amacıyla, özel sektöre de ithalat kolaylığı sağlanması gündeme geldi. Bu amaçla, gümrük vergilerinde kısmi indirim yapılabileceği, çalışmaların sürdüğü belirtiliyor. A.A.

Gökhan Günaydın: Bakanlığı uyarmıştık

ZİRAAT
Mühendisleri Odası (ZMO) Başkanı Gökhan Günaydın, zammı buğday üretiminin düşüşüne bağlarken, "Hükümet zamanında gerekli sulama yatırımlarını yapmadığı için buğday üretimi düştü, fiyatlar yükseldi. Buğday zammının arkasında para kazanma esası var" dedi.

Tüm dünyada buğday fiyatlarının yükseldiğine dikkat çeken Günaydın, "Mühendislik faaliyetleri ile zamanında sulanabilen alanlara yatırım yapılsaydı Türkiye’de kuraklığın etkisi bu derece olumsuz olmazdı" diyerek şöyle devam etti:

"Bu sorunla başetmek için iki yöntem var: Birincisi Türkiye’de de yapıldığı gibi "Yağmur Allah’tan gelir. Yağmur yağarsa üretim olur" anlayışıyla hareket etmek. İkinci yöntem ise her çağdaş ülkede yapıldığı gibi su kaynaklarının organize edilerek, sulama yatırımlarının yapılması. Bu yapılırsa yağmur olmasa bile üretim düşmez. Biz Ziraat Mühendisleri Odası olarak bakanlığı Ocak 2007’de ’Önümüzdeki sezon tahıl üretimi 1.5 milyon azalacak, stok yapın, buğday ithalatı bağlantılarını kurun ki daha düşük fiyattan ithal edin’ diye uyarmıştık. Şimdi buğday fiyatları tüm dünyada arttı."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bakan Mehdi Eker de ekmek zammını abartılı buldu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:46
  • Guneş
   07:30
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:21
  • Akşam
   17:39
  • Yatsı
   19:10
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı