Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bakan’la poz vermedi

  Fotoğraflar: Volkan FURUNCU, A.A. Arda AKIN
  26 Ağustos 2006 - 00:00Son Güncelleme : 26 Ağustos 2006 - 02:24

  13 Haziran’da sırra kadem basan "Piton Pakize", dün AOÇ’ta kaldığı yerin havalandırma boşluğunda bulundu.

  Haber önce önce Tarım Bakanı Mehdi Eker’e bildirildi. Eker, yılanın bulunduğu barınakta gazetecilerle bir araya geldi. Ancak Pakize yine ortadan kayboldu. Pakize, bakanın gitmesinden 2 saat sonra ortaya çıktı.

  ANKARA dün öğle saatlerinde şaşırtıcı bir haberle çalkalandı. İki aydır kayıp olan "Piton Pakize" bulunmuştu. Piton Pakize’yi görmek için hayvanat bahçesine ilk koşanlardan biri Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker oldu.

  Piton Pakize’nin, 13 Haziran’da tutulduğu AOÇ Hayvanat Bahçesi’ndeki barınakta bulunmaması üzerine başkentte, "Yılan kábusu" yaşanmaya başlanmıştı. Görevliler, yılanın peşine düşerken, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, vatandaşları, "Şiş kebap yememeleri" konusunda uyarmıştı. Termal kameralar kullanılarak Piton Pakize, hayvanat bahçesi ile civarında, gece ve gündüz aranmıştı. Ancak sırra kadem basan Pakize, bir türlü bulunamadı.

  HEMEN KOŞTU /images/100/0x0/55ea2349f018fbb8f86d8600

  Yaklaşık 6 metre uzunluğundaki Piton Pakize’den 2 ayı aşkın süre haber alınamadı. Deri imalathaneleri, Piton Pakize konusunda uyarıldı, ayakkabı fuarlarında adına ayakkabılar yapıldı. Nihayet dün başkent, "Piton Pakize bulundu" haberiyle çalkalandı. Bu haber üzerine hayvanat bahçesine ilk koşan, gazetecilerle birlikte Bakan Eker oldu. Eker, Piton Pakize’nin, akvaryumların bulunduğu yerin havalandırma boşluğuna gizlendiğini ve görevliler tarafından buradan çıkarılacağını gazetecilere açıkladı. Eker, termal kameralarla aranmasına rağmen bulunamayan yılanın, dün sabah bakımının yapıldığı yerin havalandırma boşluğunda borunun üzerinde uyurken bulunduğunu söyledi.

  2 AY UYUMUŞ

  Eker’e göre Piton Pakize 2 aydır burada uyuyordu. Eker, "Bu yılanlar 10-12 ay aç kalabiliyorlar. Ama 2 ayda bir deri değiştiriyorlar. Dökülen derileri boşluklardan yere düşmüş. Bakıcılar onu görüp havalandırma boşluğunda yılanı bulmuşlar" dedi. Bakan, yakalanan Piton Pakize’nin, yeniden yerine konulmasını beklerken, gelen haber herkesi şaşkına çevirdi. Görevliler, Piton Pakize’nin yeniden kayıplara karıştığını haber verdiler. Uyuşturucu iğne yapılamayan Piton Pakize, gürültüden tedirgin olunca, bakana poz veremeden yine kayıplara karıştı.

  6 KİŞİ TAŞIDI

  Bunun üzerine kızan Eker, gazetecilere, "Siz yakalanınca fotoğraf çekersiniz" diyerek, hayvanat bahçesinden ayrıldı. Bu andan itibaren hayvanat bahçesinde yine bir kovalamacadır başladı. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı yetkilileri, çiftlik görevlileri, polis ile birlikte, yılanı bulmak için seferber oldular. Yılanın ortaya çıkıp yeniden kaybolması üzerine barınağın olduğu bölüm, ziyarete kapatıldı. Vatandaşların meraklı bakışları arasında, çatı kenarlarında, bacalarda ve barınak içerisinde yılanı bulmak için yeniden hummalı bir çalışma başladı. Yaklaşık 2 saat süren aramalar sonunda Piton Pakize, barınağın atık su borularının geçtiği alanında yakalandı. Pakize, 6 görevli tarafından taşınarak kafesine konuldu. Pakize’nin kafesine girmesiyle hem görevliler hem de başkentliler rahat bir nefes aldı.

  POLİS ŞÜPHEDE

  Piton Pakize’nin, kaybolmasına olduğu gibi aniden bulunmasına da polis, temkinli yaklaşıyor. Polis, Piton Pakize’nin termal kameralarla aranmasına rağmen barınağında ortaya çıkmasını, pek de inandırıcı bulmuyor.

  Uyuyor, lütfen gürültü olmasın

  Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, "Pakize"nin yattığı yeri basın mensuplarına göstererek, "2 aydır burada uyuyor. Lütfen fazla gürültü yapmayalım" dedi.

  Tavana abluka

  Baca içinde ve tavan arasında uzun süre Pakize’yi arayan görevliler, vatandaşlar tarafından meraklı bakışlarla izlendi.

  Gazetecilerden kaçmadı

  Atatürk Orman Çiftliği’ndeki barınağında yeniden ortaya çıkan "Piton Pakize", Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker gelince yine kayboldu. Bu kez çatılarda ve havalandırma boşluklarında yaklaşık iki saat süren bir koşuşturma yaşandı. Piton Pakize, gizlendiği yerden bakıcıları tarafından çıkarıldı. Kafese konulan piton yılanı, kıvrılarak kameralara poz verdi ve başkentililer rahat bir nefes aldı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı