İSTANBUL HABERLERİ

FATİH HABERLERİ

Bakan Kurtulmuş: Topkapı Sarayı yerli yerinde duruyor, hiçbir şekilde kaymıyor

DHA
10 Ağustos 2017 - 12:29Son Güncelleme : 10 Ağustos 2017 - 12:29

Bakan Kurtulmuş: Topkapı Sarayı yerli yerinde duruyor, hiçbir şekilde kaymıyor

DHA

 

Gülseli KENARLI - Can Erok/İSTANBUL, (DHA) KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, “Topkapı Sarayı'nda hiçbir şekilde, bir santim dahi kayma yoktur. Bu tamamen spekülasyondur. Gerekli bütün çalışmalar yapılmış, raporlar alınmıştır. Topkapı Sarayı yerli yerinde duruyor, hiçbir şekilde kaymıyor" dedi. Kurtulmuş, “Çok detaylı bir şekilde aslına uygun tamiratının, restorasyonun yapılması için düğmeye basıldı. İnşallah Aya İrini de aslına uygun bir şekilde onarılacaktır" diye konuştu.

Bakan Kurtulmuş, Topkapı Sarayı ve Aya İrini'de incelemelerde bulundu. Kurtulmuş incelemelerinin ardından açıklama yapıp gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Numan Kurtulmuş açıklamasında, “Çok şükür Cumhuriyet tarihimiz boyunca, Topkapı Sarayı ile ilgili en kapsamlı iyileştirme çalışmalarını, restorasyon çalışmalarını ve ayrıca bir takım sergileme çalışmalarının sürdürüldüğü bir dönemdeyiz. Şu anda 20'ye yakın ayrı proje Topkapı Sarayı bünyesinde devam ediyor. Bu restorasyon ve yenileme çalışmaları yaklaşık 200 milyon liralık bir bütçeye sahip. Bir taraftan sarayın orijinal haliyle her tarafının korunmasını temin etmek için çalışmalar sürdürülüyor, bir taraftan yeni teşhir, sergi alanları oluşturmak için gayretler sarf ediliyor. Topkapı Sarayı'nın depolarında bulunan son derece değerli çok sayıda eşya var, eser var, bu eserlerin maalesef sadece bir kısmını teşhir edebiliyoruz. Bu alanların genişletilmesiyle hem sarayın zenginleştirilmesi hem de müze ve sergi kısmının zenginleştirilmesi için çalışmalar yapılıyor, sarayla ilgili güçlendirme çalışmaları yapılıyor" dedi.

“TOPKAPI SARAYI YERLİ YERİNDE DURUYOR, HİÇBİR ŞEKİLDE KAYMIYOR"

Bakan Kurtulmuş, açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kurtulmuş, Topkapı Sarayı'nda oluşan çatlaklar ve sarayın kaydığına dair iddiaların sorulması üzerine “Söylentiden ibarettir. Topkapı Sarayı'nda hiçbir şekilde, bir santim dahi kayma yoktur. Bu tamamen spekülasyondur. Gerekli bütün çalışmalar yapılmış, raporlar alınmıştır. Topkapı Sarayı yerli yerinde duruyor, hiçbir şekilde kaymıyor. Bu yanlış tevatürün peşinde gitmemek lazım" dedi.

TURİZM GELİRLERİNİN ARTIRILMASI

Kurtulmuş, turizm gelirlerinin artırılması konusunda ne gibi çalışmaların yapılacağının sorulması üzerine, “Türkiye'nin turizminin geliştirilmesiyle ilgili önümüzdeki dönemde iki ana alanda çalışmalarımızı yoğunlaştırıyoruz. Bunlardan birisi pazar çeşitliliğidir yani Türkiye hem kendi hem de bölgesindeki şartlardan kaynaklanan zor bir dönemi, 2015-2016'da yaşadı turizm alanında. Bir taraftan Rusya ile olan kriz diğer taraftan Avrupa ve özellikle Almanya ile olan kriz, bir taraftan Suriye ve Irak ile olan gelişmeler çok açıkçası Türkiye'yi olumsuz etkiledi. Bizim yoğunlaştığımız iki alan var. Birincisi; alan çeşitlemesini, pazar çeşitlemesini yapmamız lazım. Örneğin Türkiye önümüzdeki dönemde Çin, Japonya, Hindistan gibi yeni alternatif pazarlara yönelecek ve buralardan çok sayıda turistin gelmesi için gayret sarf edecektir. İkincisi ise Türkiye'nin ürün çeşitliliği anlamında çok imkanı var. Müzeler, tarihi yerler başlı başına bir değerdir. Sahillerdeki turizm, sağlık turizmi, inanç turizmi, dağ, kış turizmi, yayla turizmi gibi çok çeşitli alanlarda ürün çeşitlendirmesine gideceği. Böylece hem turist sayısında artışın hem de turizm gelirlerinde artışın sağlanması için gayret sarf edeceğiz. Bununla ilgili olarak kültür şurası yapıldı. Önümüzdeki günlerde de inşallah turizmle ilgili bir şura yapacağız. Görev alır almaz ilk yaptığımız çalışmalardan birisi Antalya'da sektörün bütün temsilcileriyle bir araya gelip sorunlarımız masaya yatırmaktı. Meseleleri biliyoruz, nasıl çözüleceğini de biliyoruz. Gayretle, azimle, kararlılıkla Türkiye turizm alanındaki bu adımlarını atacak. İnşallah 50 milyon turist sayısını, 50 milyar dolar turizm geliri miktarına ulaşacağımız ümit ediyorum" diye yanıtladı. 


 

AYA İRİNİ'NİN RESTORASYONU

Numan Kurtulmuş, Aya İrini'nin restorasyonu konusunda ise “Çok kapsamlı şekilde çalışmalar yapıldı. Çok detaylı bir şekilde aslına uygun tamiratının, restorasyonun yapılması için düğmeye basıldı. İnşallah Aya İrini de aslına uygun bir şekilde onarılacaktır" şeklinde konuştu.

(FOTOĞRAF)  

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Fatih haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Fatih haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bakan Kurtulmuş: Topkapı Sarayı yerli yerinde duruyor, hiçbir şekilde kaymıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  İSTANBUL YOL DURUMU
  İstanbul3 DERECE
  Yol durumu »
  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ağustos 2017, Cuma
  • İmsak
   04:16
  • Guneş
   06:09
  • Öğle
   13:19
  • İkindi
   17:07
  • Akşam
   20:07
  • Yatsı
   21:45
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  İSTANBUL NÖBETÇİ ECZANELER
  Sorunapp.com'un katkılarıyla
  • Karabiber Eczanesi

   Fatih
  • Miray Eczanesi

   Fatih
  • Sarıbaşlar Eczanesi

   Fatih
  • Erdoğan Eczanesi

   Fatih
  • Egem Eczanesi

   Fatih
  Sayfa Başı