Gündem Haberleri

  Bakan Koç’un Hermes sevinci

  Hürriyet Haber
  31.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ankara’daki tarihi Roma Hamamı’nda yürütülen kazılarda 2 metre 40 santimetre uzunluğunda Hermes heykeli çıkarıldı. Öğrendiğinde Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’un hayli neşelenmesine yol açan heykelin MS 2’nci yüzyıla ait olduğu tahmin ediliyor.

  Bakan Koç’un Hermes sevinci
  ANADOLU Medeniyetleri Müzesi Müdürü Hikmet Denizli’nin kazı başkanlığını yürüttüğü 5 kişilik kazı ekibindeki arkeologlardan Aynur Talaakar, Türkiye’de çok az sayıda Hermes heykeli olduğunu bildirdi. Talaakar, Ankara’daki tarihi Roma Hamamı’nda yürütülen kazılarda ortaya çıkarılan 2 metre 40 santimetre uzunluğundaki Hermes heykelinin Orta Anadolu’da bulunan ilk örnek olduğunu vurgulayarak "Türkiye’de son 50 yılda çıkanlar arasında en iyisi" dedi. Yunan Tanrısı Zeus’un oğlu olan ve Tanrıların en kurnazı sayılan Hermes’in heykeli, bakım çalışmalarının ardından Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenecek.

  Roma İmparatoru Caracalla döneminde yapılan Roma Hamamı’ndaki kazılarda çıkarılan Hermes heykeli, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’un da yüzünü güldürdü. Bakan Koç, basın toplantısının ardından heykeli görmek üzere kazı alanına gitti. Bu arada turizm alanında uygulanan tanıtım faaliyetleri hakkında da bilgi veren Koç, bu yıl 73 ülkede yürütülen reklam ve tanıtımların bütçesinin, geçen yıla oranla yüzde 60 artırılarak 120 milyon dolara yükseltildiğini vurguladı.

  Benzersiz ve çok değerli

  Ankara’daki tarihi Roma Hamamı’ndaki kazılarda bulunan MS 2’nci yüzyıla ait Hermes heykelinin benzersiz ve çok değerli olduğu belirtildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı