Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bakan Koç: Bu reaksiyonu Hz. İsa'yı biraz daha severek atlatmalıyız

  A.A
  04.02.2006 - 16:16 | Son Güncelleme:

  Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, ”Danimarka'da Hz. Muhammed'in karikatürlerinin çizilmesi, batılıların içlerindeki çifte standardı ortaya koydu” dedi.

  Koç, Edirne Velisi Nusret Miroğlu'nu ziyaretinde gazetecilerin sorusu üzerine, “Karikatür konusunda hiç kimse masum değildir” dedi. Böyle ciddi bir konuda batılıların, içlerindeki çifte standardı ortaya koyduğunu savunan Koç, şunları kaydetti:

  “Bütün dünyadaki çifte standartlara karşı olabilmek için insanların kendi içlerinde çifte standardın olmaması gerekir. Danimarka'da Hz. Muhammed'in karikatürlerinin çizilmesi sorununda da çifte standart olmamalıdır.

  Çifte standart olmadan daha rahat ederiz. Bizim dini noktada başka şansımız var. Ama o şansı iyi kullanıp kullanmadığımız şüphelidir. Bu şans da bizim dinimiz hem Hz. İsa'yı, Hz. Musa'yı kendi peygamberi olarak kabul eder. Böyle olduğu için de rahatlığımız var. Biz bu reaksiyonu Hz. İsa'yı biraz daha severek atlatmalıyız. Onlar da çifte standardı tamamen bırakmalıdır.”

  HEYKEL AÇILIŞI

  Bakan Koç, Fatih Sultan Mehmet'in heykelinin bulunduğu Edirne Belediye Başkanlık Sarayı önünde düzenlenen açılış töreninde, Fatih'i anlatmaktan öte, Fatih'in çalışma tarzını gözler önüne getirmenin gençler için fevkalade önemli olduğunu söyledi.

  Fatih Sultan Mehmet'in tahta geçtiği zaman 5-6 dil bildiğini anımsatan Koç, şunları kaydetti:

  “Fatih için (çağ kapatan çağ açan) gibi klasik laflar etmek istemiyorum. Atilla Koç'a başka şeyler söylemek düşer. Edirne'deki üniversitemizin de Fatih'i bir de bu şekilde anlatmasını çok ama çok önemsiyorum. Geçen gün 'Atatürk'ün Okuduğu Kitaplar' diye, çok geniş kaynak yayında, Atatürk tarafından dini mevzular izah ediliyor.

  Bir çok din ilmiyle uğraşan profesör dahi o münakaşaları yapabilecek düzeyde değil. Demek ki Atatürk'ü bir de böylesine anlatmak, Fatih'i de böyle anlatmak, aynı lafları etmekten kurtulmak biz konuşmacıların görevi olmalıdır. Onun için 'çağ açıp çağ kapatmasını' artık bırakalım.”

  ENFLASYON DÜŞÜŞÜ

  Konuşmasında ekonomi ile ilgili değerlendirmelerde de bulunan Bakan Koç, 30 yıl ortalama yüzde 60 enflasyonla yaşayan bir ülkede enflasyonun düşüşünde de büyük sıkıntılar görülebileceğini söyledi. Koç, “O bakımdan sıkıntılara takılmayalım.

  Soğukta donmuş insanı odaya aldıklarında hemen sıcakla muamele yapmazlar. Daha az soğukla muamele yaparlar.

  Yoksa hasta ölebilir. Sıkıntıları, onun için dert etmeyin, soğuktan kurtulmuş vaziyetteyiz. Bu tabiatın soğuğu berekettir. Türkiye soğukta değildir. Türkiye kalkınmanın ılımanlığına alışmaya çalışıyor” dedi.

  Anıtları insanlığın ortak tarihsel birikimi olarak düşündüklerini bildiren Koç, anıtları bilinç geliştirmenin somut özelliği olarak gördüklerini söyledi.

  Yurdun 4 bir yanına tarihin altın sayfalarına adını yazdıran başta Cumhuriyet'in kurucusu Atatürk olmak üzere, önemli şahsiyetlerin anıt ve heykellerini yaptırdıklarını bildiren Koç, böylece geçmişi gelecekle buluşturmaya çalıştıklarını kaydetti.

  Edirne Valisi Nusret Miroğlu da Bakan Koç'a kente yaptığı katkılar dolayısıyla teşekkür ederek, Selimiye Camii'nin bulunduğu alanda Edirne'ye yakışır şekilde düzenleme yapılması için yardım istedi.

  Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi de “Belediye olarak çevre düzenlemesi için 150 bin YTL harcadık. Gariban, parasız, hacizle uğraşan bir belediyeyiz. Selimiye Meydanı düzenlemesinde sizden destek bekliyoruz” dedi.

  Konuşmaların ardından Bakan Koç ve beraberindekiler, heykeltıraş Metin Yurdanur tarafından Karabük'te dökümü yapılan ve bronzla kaplanan 3 ton ağırlığında, 4,5 metre yüksekliğinde ve 3 metre genişliğe sahip at üzerindeki Fatih Sultan Mehmet'in heykelinin açılışını yaptı.

  AK Parti Edirne milletvekilleri Necdet Budak ve Ali Ayağ'ın da hazır bulunduğu törene mehter takımı ile Fatih Sultan Mehmet İlköğretim Okulu öğrencileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

  Bakan Koç daha sonra, Devecihan Kültür Merkezi'nde Fatih Sultan Mehmet hakkında yazılan kitaplar ile Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ile ilgili eserlerin yer aldığı “Kitap Sergisi'ni açtı. Sergi 1 hafta süreyle açık kalacak.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı