« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bakan Kılıç'tan Sharapova'ya tepki

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, dünyaca ünlü tenisçi Maria Sharapova'nın, TEB Paribas WTA Championships'ten, sakatlığını ve köpeklerin sürülerle kentte gezmesini gerekçe göstererek çekilmesine tepki göstererek, "Dünya Kadınlar Tenis Şampiyonası'nın üzerine gölge düşürmek ve sudan bahanelerle 2020 olimpiyatlarına aday olan Türkiye'nin imajını bozmaya yeltenmek kesinlikle haksız bir tavırdır" dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Temel atma törenleri için kente gelen Bakan Suat Kılıç, ilk olarak Bolu Valiliği'ni ziyaret etti. Bolu Valisi İbrahim Özçimen'i makamında ziyaret eden Kılıç daha sonra Kalıcı Konutlar Cami'nde Cuma namazını kıldı. Öğle yemeğinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıç, Beşiktaş-Fenerbahçe maçında sarı lacivertli taraftarların kapıları kırarak sahaya girmelerine ilişkin olarak, "Bazı hakların kötüye kullanılması, yasakları toplumun genel kabulleri haline getirmeyi gerektirmez. Ben bu noktada yönetimlere önemli görevler düştüğünü düşünüyorum. Tribün liderlerine önemli görevler düştüğünü düşünüyorum. İki İstanbul takımı taraftarlarına adeta birbirine yabancı ülkelerin taraftarı gibi algılamak son derece yanlış. Dünkü maça giriş esnasında yaşanan olumsuz görüntülere rağmen yasak kararının hala yanlış olduğu kanaatindeyim. Burada eğer bir problem varsa bu problemi ortadan kaldırmak üzere tüm aktörlerin devreye girmesi lazım. Beşiktaş'ın Fenerbahçe'ye, Fenerbahçe'nin Beşiktaş'a yabancılaştırmak hiç bir zaman çözüm olmayacak. Hadi bu sezon deplasmana taraftar gitmesin dediniz, önümüzdeki sezon, 3 yıl 5 yıl sonra ne yapacaksınız. Terörle mücadelede bu çocuklar birlikte mücadele ederken kimse kimsenin hangi takım tuttuğuna bakıyor mu? Küfür olmadan da tezahürat yapılabilir. Güvenlik nedeniyle ileride bir yasaklama kararı alınabilir ama taraftar grupları bunun zeminini oluşturmamalıdır. Bunun haklı gerekçesini sunmamalıdır" dedi.

Kılıç, sakatlığını ve köpeklerin sürülerle kentte gezmesini gerekçe göstererek şampiyonadan çekilen ünlü tenisci Maria Sharapova'ya tepki göstererek, şöyle konuştu:

"Sakatlığı yada performansının düşüklüğü nedeniyle Türkiye'yi kabahatli ülke olarak görüyorsa bu noktada bizim bir kabahatimiz yok. Hiç bir raketin, hiç bir teniscinin dünyanın hiç bir yerinde göremeyeceği kadar yüksek bir misafirperverlikle karşılandılar. Hiç bir raketin hiç bir teniscinin dünyanın hiç bir yerinde göremeyeceği kadar kaliteli bir organizasyonda tenis oynama fırsatını yakaladılar. Dünyanın hiç bir yerinde göremeyecekleri kadar da nitelikli bir tenis izleyicisi önünde salona çıktılar. Dolayısıyla bu ülkenin, bu ülke insanın harcadığı paranın, kaynağın değerini bilmeleri lazım. Öyle "Sokakta köpek gördüm" gibi Türkiye'ye yönelik eleştiriler yapmak doğru da değil, şık da değil, vicdani de değil. Bu ülkede her canlının yaratılmış olmaktan dolayı yaşama hakkı var. Bu coğrafyanın insanları tüm canlıların yaşama hakkına saygı duymaktadır. Herhangi bir nedenle Dünya Kadınlar Tenis Şampiyonası'nın üzerine gölge düşürmek ve sudan bahanelerle 2020 olimpiyatlarına aday olan Türkiye'nin imajını bozmaya yeltenmek kesinlikle haksız bir tavırdır. Türk medyasının da bu tavra aracılık etmemesi lazım. Eğer bu organizasyonu organizyona katılan bir sporcu eleştiriyorsa, bizim medyamızın o eleştirinin haklı olup olmadığına bakması lazım"

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler