« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bakan Kılıç'tan Londra'da Olimpiyat İftarı

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, 2012 Londra Olimpiyat Oyunlarında milli sporcuların enerjilerinin son noktasına, son kalorisine kadar mücadele edeceklerini söylediklerini ifade etti.

A.A.
SON GÜNCELLEME
İngiltere'nin başkenti Londra'da Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından iftar yemeği verildi. İftar yemeğine, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra, eşi Emine Erdoğan, kızı Sümeyye Erdoğan, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, iş adamları, milli basketbolcu Hidayet Türkoğlu, Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, federasyon başkanları ile çok sayıda kişi katıldı.

İftar yemeğinde konuşan Bakan Kılıç, dün ve bugün olimpiyat köyünde sporcuları ziyaret ettiklerini ve milli sporcuların her birinin Başbakan Erdoğan'a selam ve saygılarını ilettiklerini kaydetti.

Sporcuların Dolmabahçe Sarayı'ndan Başbakan Erdoğan'ın kendilerini İngiltere'ye uğurlamasını unutulmayacak bir anı olarak hafızalarına yerleştirdiklerini söylediğini aktaran Bakan Kılıç, “Her biri enerjisinin son noktasına kadar, son kalorisine kadar Türkiye'yi, Türk bayrağını ve Türk milletini temsil etmek üzere Londra'daki platformlarda her an sizi gözlerinin önünde bulundurarak mücadeleye devam edeceklerini ifade ediyorlar” diye konuştu.
Bakan Kılıç, bir milli sporcunun kendisine olimpiyat köyünde geçirdiği ilk gecede güzel bir rüya gördüğünü anlattığını belirterek, “Bu sporcu bana rüyasında madalya kazandığını ve Başbakan Erdoğan'a takdim etmek üzere makamına gittiğini söyledi” dedi.

Kılıç, Başbakan Erdoğan'ın sporun içinden gelmesinin, gençliğe verdiği önem ve değerin, Türk sporuna çok şeyler kazandırdığını dile getirdi.

Olimpiyat köyünde morallerin çok yüksek, heyecanın en üst düzeyde olduğunu belirten Bakan Kılıç, “Her birinin hedefi bayrağımızı olabildiğince fazla göndere çektirmek. Ve İstiklal Marşımızı olabildiğince fazla okutmak, okutturmak. Yıldızları saymak siyasete sizin kazandırdığınız bir kavramdı. Biz olimpiyat köyünde kendilerine bunu söyledik. Rakiplerinizin yıldızları saymaktan bitap düşmesini arzu ediyoruz dedik” diye konuştu.

Çeviköz: “2013 yılı odak yıl olacak”

Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Ünal Çeviköz de, 2010 yılının temmuz ayında İngiltere Başbakanı David Cameron'ın Ankara'ya yaptığı ziyaret sırasında imzalanan iki ülke arasındaki işbirliğinin hedeflerini yerine getirmek için olanca güçleriyle çalıştıklarını söyledi.

2010 yılında Türkiye ile İngiltere arasındaki ticaret hacminin yaklaşık 10 milyar dolar olduğunu hatırlatan Çeviköz, 2015 yılında bunun iki misline çıkarılmasının hedeflendiğini kaydetti. İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin son iki yılda büyük ivme kazandığını belirten Çeviköz, ticaret hacminin 2011 yılında 14 milyar doları geçtiğini ifade etti. Çeviköz, “Bu ivmeyle devam edersek umarım 2015 yılında sizin çizmiş olduğunuz hedefe ulaşacağız” dedi.

Çeviköz, iki ülke arasındaki siyasi ilişkilerde ise, İngiltere'nin Türkiye'nin AB üyeliğini güçlü bir şekilde desteklediğini kaydetti. Türkiye'nin AB üyeliğine İngiltere'deki tüm siyasi partilerin destek verdiğini belirten Büyükelçi Çeviköz, İngiltere'de yaklaşık 3 bin Türk üniversite öğrencisi olduğunu da kaydetti.

2013 yılının özelikle kültürel ilişkiler ve Türkiye-İngiltere ilişkileri açısından “odak yıl” olarak ilan edildiğini söyleyen Çeviköz, 2013 yılının Osmanlı İmparatorluğu'na ilk tayin edilen İngiltere büyükelçisinin göreve başlayışının 430. yıldönümü olacağını belirtti. Ayrıca, 2013 yılının Osmanlı Devleti tarafından İngiltere'ye tayin edilen ilk büyükelçi Yusuf Agah Efendi'nin göreve başlayışının da 220. yıldönümü olacağını kaydetti.

Büyükelçi Çeviköz, 42. uluslararası kitap fuarında da, Türkiye'nin odak ülke olduğunu belirterek, şöyle konuştu:
“Büyükelçiliğimiz olarak Türkiye ile İngiltere arasındaki kültürel ve tarihi ilişkilerin, en kuvvetli şekilde, yeniden tarihe bakarak ele alındığı bir yıl olarak 2013 yılını odak yıl olarak belirledik. Sizden hedef koymayı öğrendik, çıtaları yüksek tutmayı öğrendik ve bize verdiğiniz direktifler doğrultusunda da bu hedefleri yerine getirmek için çalışıyoruz.”


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler