GeriFutbol Bakan Kılıç’tan Hürriyet’e ziyaret
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bakan Kılıç’tan Hürriyet’e ziyaret

Bakan Kılıç’tan Hürriyet’e ziyaret

Akif Çağatay Kılıç, dopingle mücadele büyük mesafe aldıklarını belirterek, “ 2012’deki olimpiyatlardan sonra hepimiz yüzümüzü kapatarak geziyorduk. 2016’da Rio’ya gittik, çocukların hepsi temiz rapor aldı” dedi. Bakan, devşirelecek sporculara ise eğer örnek olacaksa destek vereceğini söyledi.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç,  Türkiye’nin dopingle mücadele büyük yol kat ettiğini belirterek, “Artık alnımız açık geziyoruz” dedi. Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat, Hürriyet Gazetesi Spor Müdürü Mehmet Arslan ve Hürriyet gazetesi yazarlarıyla kahvaltıda  buluşan Bakan Kılıç, gündemdek konuları değerlendirdi.

Dopinge bulaşanların cezasını ağır bir şekilde çektiğini söyleyen Kılıç, “Azerbaycan ve Endonezya’nın dopingle alakalı durumunu yeniden gözden geçirip, dopingle mücadeleye uygun hale getirdik. Bunun içerisinde WADA yönetim üyesi olarak bizim de imzamız var. 2012’deki olimpiyatlardan sonra hepimiz yüzümüzü kapatarak geziyorduk. 2016’da Rio’ya gittik, çocukların hepsi temiz rapor aldı. Şu an Türkiye olarak WADA’ın yönetiminde bulunuyoruz. 90’lı yıllarda bir trend vardı. Sporda rekor üstüne rekor kırılıyordu. Nasıl kırıldığının araştırması yapılmıyordu. 2000’li yıllara gelindi. Tuhaflıklar var sporun temiz olması lazım dendi. Trend temiz spora döndü” dedi.

DEVŞİRME OLMASIN İSTİYORUM AMA
Özellikle Rio Olimpiyatları nedeniyle tartışma konusu olan devşirme sporculara da değinen Kılıç, “Uluslararası sporcu (devşirme) işi olmasın diyorum. Olacaksa da örnek olsun. Ona müdahale ederim. Çünkü vatandaşlık süreci, bizimle birlikte, İçişleri Bakanlığı’nda yürüyor” dedi.

Federasyonların 2006’dan sonra özerk bir yapıya kavuştuğunu söyleyen Kılıç, “Ancak seçimle gelse de bunun sorumluluğun taşımak zorunda. Denetim anlamında hiç bir şekilde müdahale etmekten geri durmam. Bütçesinin yüzde 80’ini devletin verdiği yapıda, bu parayı kontrol etmek sadece görevim değil, ahlaki sorumluluğum. Federasyonlara denetim anlamında hesabını sorarım” dedi.

Bakan Kılıç’tan Hürriyet’e ziyaret


TFF, FETÖ İÇİN GEREKLİ ÇALIŞMAYI YAPTI
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağtay Kılıç, F.Bahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) FETÖ temizliğini gerekli şekilde yapmadığı iddialarına da cevap verdi. Bakan, “TFF içinde hâlâ bu yapıdan insanların olduğu iddiası Aziz Bey’in iddiasıdır. TFF gerekli çalışmayı ve gerekli açıklamayı yapmıştır. Bunları, basın üzerinde değil, kendi aralarında konuşmalılar.

Bilgimiz dahilinde, şu an görevinin başında olan kişi yok. Elimizdeki bilgiler, gerekli güvenlik birimleri ile yapılan çalışmalar doğrultusundaki bilgiler. Orada çıkan verilerin, bilginin herhangi birinden saklanması mümkün değil. Devletin diğer birimleri ile birlikte bakanlık olarak bizden araştırma ve araştırmaların gerekli yerlere ulaştırılması konusunda destek istendi. Kulüpler, antrenörler ve futbolcularla ilgili araştırma ve sonrasında yapılması gerekenler yapıldı. Bu anlamdaki incelemeler bütündür. Bu bir terör örgütü ile mücadeledir” dedi.

Kılıç, kendilerinin spor teşkilatında yüzde 99 oranında bir temizlik yaptıklarını belirterek, 2545 kişiyi görevden aldıklarını vurguladı.

KUMPASIN ÜÇ TARAFI VAR
Kılıç, “Yüzde 1 içinde kriptolar varsa onu da arıyoruz” dedi. Kılıç, FETÖ’nün futbol dışında diğer branşlara fazla bulaşmadığını ya da bulaşmak istemediğini kayderken, “Şike Kumpas Davası’nın, adli tarafı, emniyet tarafı bir de teknoloji başkanlığı tarafı var. Her taraftan, her kurum içerisinden gelen bir şey var. Kişi ve kurumsal anlamda bakıldığında futbol olduğu için buradan konuşuluyor. Konu, Askeriye içine sızıp 15 Temmuz gecesi darbe yapmaya çalışanlardan farklı değil, benim açımdan. Hain haindir” dedi.

SALON İSMİNDE KARAR FEDERASYONUN! ASLI İÇİN İKİNCİ ŞANSA İNANIYORUM
DOPİNG nedeniyle 2012 Olimpiyatları’ndaki altın madalyası elinden alınan Aslı Çakıralptekin’in adının spor salonundan alanıp alınmaması tartışması için Bakan Kılıç şunları söyledi: “Doping cezası almış sporcuların isimlerinin spor salonlarında kalması konusu tartışılıyor. Bizim bu konudaki eylemlerimiz ortada. Federasyon bunula ilgili bir açıklama yaptı.

O salonun bütün kullanımı federasyonda. Bu konuda müdahil olurum ancak şık olmaz. Mülk bizim aslında. Aslı’nın cezasının kesinleşmesi yeni oldu. Onlar da kesinleşmiş konu ile ilgili adımlar atar. Sporcu çabalıyor mu, çabalıyor. Ama bu kadar zaman ara vermiş olmanın ve bir takım şeylerle anılmış olanın, üzerinde olumsuz anlamda etkisi var. İkinci şansa inananlardanım. Bakalım inşallah bunu kulanabilir.”

 OLİMPİYAT STADINI KULLANABİLİRİZ
2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’na Türkiye’nin aday olduğunu hatırlatan Kılıç, “ Kriterlerin hepsini karşılıyoruz. Final için 60 bin ve üzeri kapasiteye sahip stat olsun isteniyor. Olimpiyat Stadı adaylarından biri. Yeni bir stadyum inşası, olabilir de olmayabilir de. Olimpiyat Stadı’ndaki rüzgâr sorunu çözülür, sıkıntı değil. Olimpiyatlar için yapılan tesisler çürüyor. Dünyadaki en büyük tartışma bu. Bizim, pazarlama konusunda eksiğimiz var. Tesisleri, sosyal aktivitelere, günlük yaşam içinde kullanıma açmak için çalışma yürütmemiz lazım” dedi.

2021 İSLAM OYUNLARI’NI ALIYORUZ
ERZURUM’da yapılan EYOF için Avrupa Olimpiyat Komitesi ve katılan ülkelerden teşekkür mesajları aldıklarını belirten Bakan Kılıç,  “Şimdi 2021 İslam Oyunlarını alıyoruz. İstanbul’da yapacağız. 26 Mart’ta belli olacak. Tek ülke olarak, ortağımız olmadan yapacağız. Katılım, olimpiyat gibi ve 10 bini kişiyi buluyor. Organizasyon açısında oyunları yukarı taşıyacağız” dedi.

BAŞARILI SPORCUYA EK PUAN
BAKAN Akif Çağatay Kılıç, sporcu öğrencilere de müjde verdi. Kılıç, “Başarılı sporculara ek puan dışında bazı kolaylıklar sağlanması yolunda çalışma yürütülüyor. Bu konuda YÖK çalışmaya başladı. Öncelikle olimpik sporcularla ilgili. Antrenörlüklerini iptal ettiğimiz 28-29 kişi var. Okul diploması yok, ancak antrenör olmuş. Rio’da söz vermiştim. ‘Bütün antrenörleri tarayın’ diye. Bizim antrenör kalitemizi arttırmamız gerekiyor. Biz federasyonlara bağlı olanlarla ilgili olarak gerekli çalışmayı yapıyoruz ancak kulüplere bağlı olanlar da var” dedi. 

81 İLE SPORCU YETİŞTİRME MERKEZİ
GENÇLİK ve Spor Bakanlığı, tesisleşme hamlesinden sonra sporcu yetiştirmede de yeni bir yapılanmaya gidecek. Buna göre 81 ilde sporcu yetiştirme merkezleri oluşturulacak, olimpik sporcu yetiştirme merkezleri ve olimpik sporcu havuzu birimleri de hayata geçirelecek.

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle