Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Bakan Işık: "Tabletleri sadece oyun için kullanırsanız geleceğinizi karartabilir"

  Hürriyet Haber
  16 Aralık 2014 - 13:18Son Güncelleme : 16 Aralık 2014 - 13:43

  KOCAELİ Büyükşehir Belediyesi'nin 6 yıl önce başlattığı, öğrencilerin eğitimine katkı amaçlı tablet dağıtımı bugün de il genelinde 6. sınıfta öğrenim gören 27 bin 109 öğrenciye daha tablet dağıtımıyla devam etti. Tablet verdiği öğrencilere uyarıda bulunmayı ihmal etmeyen Işık, Bakan Işık: "Tabletleri sadece oyun için kullanırsanız geleceğinizi karartabilir" dedi.

  Tablet dağıtım törenine katılan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık dağıtılan tabletlerin, öğrencileri öğrencilerin derslerine çalıştıkları taktirde geleceğe hazırlayacağını. kendilerini oyuna kaptırdıkları taktirde ise geleceklerini karartabileceğini söyleyerek bunların ders amaçlı kullanılmasını istedi. Uluslararası İnterteks Fuar Alanı'nda gerçekleştirilen tablet dağıtım törenine, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Büyükşehir Genel Sekreteri Tahir Büyükakın, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, ilçe milli eğitim müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve aileleri katıldı.

  Bakan Işık: Tabletleri sadece oyun için kullanırsanız geleceğinizi karartabilir

  Bugüne kadar ilk 5 yılda 135 bin tablet bilgisayarı öğrencilere ulaştıran Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, bugün düzenlenen törenle 27 Bin 109 adet 6. sınıf öğrencisine tablet dağıttı. Toplam 11 milyon 987 Tl'ye mal olan tabletlerin çalınmaya karşı korunmalı olduğu bildirildi. Tabletlere ayrıca antivirüs, ebeveyn kontrolü, öğretmenler için uzaktan yönetim gibi faydalı uygulamalar, özel eğitim yazılımlarını da yüklendi.

  'YA SİZİN GELECEĞİNİZİ HAZIRLAYACAK YADA KARARTACAK'

  Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Bakan Fikri Işık dağıtım töreninde yaptığı konuşmada, geleceğe yapılan yatırımların da en güzelinin insana yapılan yatırım olduğunu söyledi. Işık, "50-60 kişilik sınıflar Türkiyede artık tarih oldu. Kocaeli'nde 140 yılda yapılan derslik sayısı 6 bin 500 şu anda 12 yılda yapılan derslik sayısı 6 bin 500. İzmit merkezde bulunan taşınması zorunlu hale gelen Cezaevini yıkıp yerine yeni okul yapacağız. İzmit lisesi ve Gazi Lisesi yıkılan cezaevinin yerine yapılacak." dedi.

  Bakın Fikri Işık konuşmasında, tabletin önemine de değinirken, "Bu ya sizi geleceğe hazırlayacak ya da sizin geleceğinizi karartacak. Eğer bunu sadece bir oyun aracı olarak görürseniz buna takılıp derslerinizi yapmazsanız o zaman bu alet sizin geleceğinizi çalabilir. Bütün bilgiye tablet üzerinden ulaşabilir ve bunu kullanarak geleceğin bilişimcileri olabilirsiniz. Bu tabletleri mutlaka eğitim, geleceğiniz için çok az da oyun için kullanabilirsiniz" diyerek öğrencilere uyarıda da bulundu.

  Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu da konuşmasında, "Türkiye bir büyük hedefi 2023 yılında dünyanın en güçlü ilk 10 ülkesi olma hedefine gidiyor. Gençlerimizi yetiştirerek ve onlara değer vererek güçlü bir geleceğe doğru yol alacağız. Ülkemizin ve insanımızın engin hoşgörüsü bizden biri olan Suriyeli kardeşlerimizin çocukları dahil herkesi kucaklayan bu projeden gurur duyuyorum. Öğrencilerimizin bu tabletleri kendilerini geleceğe taşıma anlamında kullanmalarını diliyorum." dedi. Çağın bilgi çağı olduğunu ve bilgiden uzak duranın çağı kaçıracağını söyleyen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İbrahim Karaosmanoğlu "6. sınıftaki tüm öğrencilerimize özel okullarda dahil tüm öğrencilere tablet veriyoruz. Çağımız bilgi çağı, günümüz bilişim günü ve bilgiden bilişimden geri kalanlar dünyanın çağını asla yakalamayazlar. Sizin mutluluğunuz bizim mutluluğumuz olacak. Sizin başarılarınızla biz övüneceğiz. " diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı