Gündem Haberleri

  Bakan Güler: Elektrik kesintisi yok

  A.A
  30.07.2007 - 18:00 | Son Güncelleme:

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, elektrik üretiminin yeterli olduğunu belirterek “elektrik kesintisi yok” dedi.

  TBMM’de kaydını yaptıran Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, elektrik kesintisi yaşanacağına yönelik iddialara açıklık getirdi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Güler, Türkiye’nin elektrik üretiminde sıkıntısı olmadığını ancak bazı yerlerde kullanımda yaşanan artışlar yüzünden tüketimin arttığını belirterek “Örneğin Antalya’da klimalar nedeniyle kullanım oranı yüzde 40’lara ulaştı. Türkiye genelinde bu oran yüzde 7-8.Şunu da unutmamak lazım ki, 78 yılın en sıcak yazını yaşıyoruz. Avrupa’da bazı ülkeler kırmızı alarm verdiler, Allah’tan bizim öyle bir sorunumuz yok” dedi.

  Baraj sularının idareli kullanıldığını da ifade eden Güler, vatandaşları da bilinçli olmaya çağıran Bakan Güler şunları söyledi:

  “Aşırı sıcaklar, üretimi de santral verimini de etkiliyor. Bunu öngördüğümüz için bir planlama yapmıştık. Öncelikle kömür ve doğalgaz santrallerini devreye sokmuştuk. En son suyla çalışan santrallere geçtik.”

  “SU KESİNTİLERİNİN BİZİMLE İLGİSİ YOK”

  Ankara’da başlayacak olan su kesintileri ile ilgili bir soruya ise Bakan Güler, “bunun direkt bizimle ilgisi yok. Ankara’da barajları gezdik, belediye elinden geleni yapıyor.” dedi. Güler, Kyoto sözleşmesiyle ilgili bir soruya da “Kyoto’ya çok olumlu bakıyoruz. Protokolü etüd ediyoruz. Yatırımlarımızı engellemeyecek şekilde ‘nasıl yapabiliriz’ diye değerlendiriyoruz” karşılığını verdi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı