Gündem Haberleri

  Bakan: Gözaltıda bazı aşırılıklar var

  Hürriyet Haber
  24.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  HADEP'li başkanlar, TBMM Adalet Komisyonu'nda tartışmalara neden oldu. MHP'li Nacar, gözaltına alınış şeklini eleştiren Hatipoğlu, ve Genç'i PKK'yı savunmakla suçladı. Adalet Bakanı Türk ise gözaltılarda ‘‘bazı aşırılıklar’’ olduğunu kabul ederek, bunları onaylamadıklarını söyledi.

  PİŞMANLIK Yasası'nın görüşüldüğü TBMM Adalet Komisyonu'nun dünkü toplantısında, HADEP'li başkanların gözaltına alınışlarıyla ilgili tartışma yaşandı. Yasin Hatipoğlu ve Kamer Genç, HADEP'li başkanların gözaltına alınma şeklini eleştirdi. MHP'li Mehmet Nacar ise iki vekili PKK'yı savunmakla suçladı. Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, 3 HADEP'li belediye başkanının gözaltına alınışında bazı aşırılıklar olduğunu kabul etti.

  Süresi 29 Şubat'ta dolacak olan Pişmanlık Yasası'nın süresinin 6 ay daha uzatılmasını öngören yasa tasarısı, TBMM Adalet Komisyonu'nda dün oybirliğiyle kabul edildi.

  TÜRK: ONAYLAMIYORUZ

  Adalet Bakanı Türk, bu görüşmelerde Pişmanlık Yasası'nın 1985 yılından bu yana 6 kez çıkarıldığını belirterek, uygulama sonuçları hakkında da bilgiler verdi. Türk, Hizbullah terör örgütünden 6 militanın Pişmanlık Yasası'ndan yararlanmak için itirafçılık başvurusunda bulunduğunu da söyledi.

  HADEP'li başkanlarla ilgili komisyonda yaşanan tartışmalardan sonra Adalet Bakanı Türk de açıklamada bulundu. Türk, belediye başkanlarının Diyarbakır DGM Başsavcısı'nın müzekkeresi üzerine gözaltına alındığını, mevcut soruşturmayı jandarma yaptığı için gözaltı işlemini de jandarmanın yaptığını söyledi. Türk, belediye başkanlarının gözaltına alınmasında ‘bazı aşırılıklar bulunduğunu’ belirterek, ‘‘Ama bunu onaylamamız mümkün değildir’’ dedi.

  Genç: AB'ye girmemizi istemeyenlerin oyunu

  Adalet komisyonunda Yasin Hatipoğlu ve Kamer Genç, HADEP'li Diyarbakır, Siirt ve Batman belediye başkanlarının gözaltına alınma şeklini eleştirdi. Genç, Türkiye'nin AB'ye girmesini istemeyen kurumlar bulunduğunu savunarak, şu sözleri söyledi:

  ‘‘Devletin bazı kurumları terörü yaşatmak istiyor. Bunda menfaatleri var. Devleti yönetenler terörü teşvik eden uygulamalar yapıyor.’’

  Genç ve Hatipoğlu'nun eleştirilerine Kilis MHP Milletvekili Mehmet Nacar tepki gösterdi. Nacar, Hatipoğlu ve Genç'i, ‘‘Terör örgütünün zor duruma düşmesine üzülmekle’’ suçlayarak, ‘‘Bu devletin temeline dinamit koyan insanların savunuculuğunu kimse yapamaz. Bölgede binlerce insanımız öldü. Belediye başkanlarına yapılan işlemler mahkeme kararıyla olmaktadır’’ dedi.

  Çiller: Güneydoğu'yu AB'ye ihale edenler hesap versin

  HADEP'li başkanların gözaltına alınmalarına, tepkiler sürüyor. DYP Lideri Tansu Çiller, Güneydoğu'nun deprem bahanesiyle unutulduğunu ve tek bir yatırım yapılmadığını belirterek, ‘‘Bu zihniyetin, HADEP'li başkanları içeri aldığını görüyoruz. Bu yargının işidir, hukukun işidir. Ama Güneydoğu'yu AB'ye ihale edenlerin millete de hesap vermesi gerektiği açıktır’’ dedi.

  ANAP Genel Başkan Yardımcısı Salih Yıldırım , ‘‘Kimsenin hata yapmaya hakkı yok. Devlet, hukukunu korumak zorundadır’’ dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı