Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bakan Gönül'den 'ses kaydı' açıklaması

  A.A
  13 Mayıs 2011 - 23:35Son Güncelleme : 13 Mayıs 2011 - 23:35

  Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Antalya İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay İsmail Ekici'ye ait olduğu iddia edilen ve internette yayımlanan ses kaydıyla ilgili, “Ben Jandarma Genel Komutanı ile görüştüm. Jandarma Genel Komutanlığımız teknik ve hukuki araştırmaya başladı. Bir inceleme başlattı” dedi.

  Genel seçim çalışmaları çerçevesinde akşam saatlerinde seçim bölgesi Antalya'ya gelen Milli Savunma Bakanı Gönül, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneğinin (MÜSİAD) Antalya Şubesini ziyaret etti.Burada gazetecilerin, bir internet sitesiyle, bugün bir ulusal gazetede yayımlanan Antalya İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay İsmail Ekici'ye ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarına ilişkin sorularını yanıtlayan Gönül, şu bilgileri verdi:

  “Ben Jandarma Genel Komutanı ile görüştüm, Jandarma Genel Komutanlığımız teknik ve hukuki araştırmaya başladı. Bir inceleme başlattı. Jandarma Teşkilatı bizim bakanlığa değil, İçişleri Bakanlığına bağlı. Jandarma Genel Komutanlığının gereğini yaptığı kanaatindeyim.”

  Bakan Gönül, bir gazetecinin “Partinize yönelik söylediği iddia edilen sözleri nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna da “Teknik çalışma sonucu henüz ortaya çıkmadan bir şeyin doğru olduğunu var sayabilir miyiz? Önce bir görelim. 'Beratı zimmet asıldır' diye hep söylüyoruz. Sonradan ona göre değerlendirme yaparız” yanıtını verdi.

  SAVUNMA SANAYİSİNDEKİ GELİŞMELER

  Bakan Gönül, bir araya geldiği MÜSİAD Antalya Şubesi üyeleriyle düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada da Türkiye'nin savunma sanayisinde geldiği ileri noktaya dikkati çekti.
  Geçmişte Kıbrıs Barış Harekatı sürecini de hatırlatarak, diğer ülkelerden savunma sanayisinde kullanılan araç gereci satın alan Türkiye'nin, özellikle 8,5 yıllık AK Parti iktidarında kendi üretimini yapar hale geldiğini ve savunma sanayisinde Türk mühendislerin emeğiyle ortaya çıkan ürünleri satar noktaya ulaştığını vurgulayan Gönül, bu yıl İstanbul'da 10'uncusu düzenlenen Savunma Sanayi Fuarı'nda 600'den fazla şirketle 340 resmi heyeti ağırladıklarını söyledi.
  Dünyanın ABD'den sonra en büyük orduya sahip Türk ordusunun, artık sadece kendi ihtiyacını karşılayan teçhizatı kullanmanın ötesinde diğer ülkelerin savunma sanayisine de katkı sağlar noktaya geldiğini ifade eden Gönül, “Bu 8 senede daha önce sadece ordumuzun ihtiyacına değil, yurt dışına da satılacak ürünler ortaya çıkarıldı. Savunma Sanayi Fuarı çok etkili oldu” dedi.
  Fuara, Çin'den Brezilya'ya, Kolombiya'dan Tanzanya'ya kadar birçok ülkenin katıldığını ifade eden Gönül, sözlerini şöyle sürdürdü:
  “Bu son fuarda ilk defa yapılan tankımızla, fırtına topumuzla, roketlerimizle, insansız hava araçlarımızla, uydumuzla ve Türkiye'de özel sektörün yaptığı park gemileriyle görücüye çıktık. Gerçekten de çok etkileyici oldu. Bu etkileyicilik gelen misafirlerin yüzlerinden anlaşılıyordu.”

  “EMEKLİ SUBAYLARIN NASIL AĞLADIĞINI BİLİYORUM”

  Fuarda neyin satılabileceğini daha iyi anlama imkanı bulduklarını, taleplerin de ona göre geliştiğini kaydeden Gönül, Türkiye'nin savunma sanayisinde geldiği noktayı ve fuarda satılan ürünleri şöyle anlattı:
  “Dünyada hiçbir ekonomi yalnız kendi ordusuna silah temin etmek için üretim yaparak ayakta duramaz. Mutlaka dışarı satılması lazım ki geliştirilebilsin. Dışarı satmak bu bakımdan fevkalade önemli. Burada da belli bir mesafe almış durumdayız. Kore'ye uçak similatörleri, uçak hedefleme sistemleri sattık. Pakistan'a hem gemiler, hem zırhlı araçlar sattık. Arap Emirliklerine daha çok roket bazında, Suudi Arabistan'a da pek çok şey sattık. Paletli zırhlı araçları Suudi Arabistan'la beraber üretiyoruz. Hazar Denizi'nde kıyısı olan ülkeler 60-70 metre boyunda harp botlarına talip oldular. Ve bunlar Hazar Denizi'nde üretilmeye başlandı. Dünyada en ileri teknolojinin uygulandığı alan savunma sanayisidir. 'Yalnız silah üretiyoruz, Türkiye silah bakımından kendi kendine yeterli hale geliyor, dışarı satıyoruz, Türkiye'ye döviz giriyor' diye memnun olmamız mümkün, ama bunların ötesinde 'Türkiye bu teknolojiye ulaştı' diye memnun olmamız gerekiyor. Hangi haneye çıkarsak çıkalım, hangi işe parayı yönlendirirsek yönlendirelim, elimizde bu mühendisler, bu yetişmiş elemanlar olmasaydı yapamazdık. Milli gemide de emekli subayların tecrübesinden istifa edildi. Bu emekli olan subayların nasıl ağladığını ben biliyorum. 'Şükürler olsun ki artık bunlar Türkiye'de yapılıyor' diye ağladılar. Çünkü bütün hayatları bu özlemle geçmiş. Şimdi yapıyoruz. Bunların devamı inşallah sağlanır ve bu teknoloji Türkiye'nin hazmettiği bir teknoloji haline gelir.”


  Teknolojinin yerleşmesi ve ülke ekonomisine de katkı sağlaması için bu doğrultuda firmalara verilen her ihalede, ihale bedelinin yüzde 30'unun KOBİ'lere verilmesi şartını koştuklarını anlatan Bakan Gönül, KOBİ'lere verilen bu destekleri tek tek takip ettiklerini söyledi. Gönül, “Örneğin BMC firmasının 600 milyon TL'lik zırhlı araç ihalesinin en az 150 trilyonunun KOBİ'leri verildiğini evrak üzerinden takip ediyoruz. Yoksa ödemesini yapmıyoruz. Böylece teknolojinin halka mal olması da sağlanmış oldu” dedi.

  Bu gelişmeler kapsamında OSTİM'deki esnafın da şimdi dünyaca ünlü büyük uçak firmalarına parça ürettiğini kaydeden Gönül, Türkiye'nin yalnız büyük bir miktarda bir askeri topluluğa kendi ürünlerini vermediğini, aynı zamanda teknolojisiyle de layık olduğu, gelmesi gereken yere geldiğini söyledi.Gönül konuşmasının sonunda, toplantının basına kapalı devam edeceğini belirterek, gazetecilerin ayrılmasını isterken, MÜSİAD üyelerine de “Basın mensuplarına teşekkür ediyorum. Bundan sonra belki hükümetimizi şikayet edersiniz... Bunu basın dinlemesin diye” sözleriyle espri yaptı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı