Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bakan Gönül'den 3 general açıklaması

  A.A
  04 Ocak 2011 - 14:52Son Güncelleme : 04 Ocak 2011 - 16:07

  Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Askeri Yüksek İdare Mahkemesinin (AYİM) 3 generalin terfisiyle ilgili kararını değerlendirirken, “Askeri idare mahkemesi terfi kararını verirken daha önce verdiği yürütmeyi durdurma kararıyla paralellik içindedir. Açığa alma işlemi devam ettiği müddetçe terfilerinin mümkün olmayacağını kanun söylüyor” dedi.

  Bakan Gönül, Vestel Savunma ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı arasında “Taktik İnsansız Hava Aracı Geliştirme Projesi Sözleşmesi” imza törenine katıldıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Gönül, polislerin askerlik durumuyla ilgili yasa tasarısını değerlendirirken, bunun uzun zamandır üzerinde çalışılan bir tasarı olduğunu söyledi. Tasarıda bulunan bir hükme dikkati çeken Gönül, şöyle konuştu:

  “Tasarıda şöyle bir hüküm var; askerliğini silahlı bir güç olduğu için diğerlerinden daha kısa yapacaklar ancak bu meslekten 7 yıl içinde ayrılırlarsa o eksik yaptıklarını tamamlayacaklar. Yani polis mesleğinde emniyet görevlisi olarak devam ettiği müddetçe bu onlara silahlı bir güç olmanın getirdiği bir avantaj olarak kalacak. Ama tabi bunu tasarı olarak konuşuyoruz. Daha komisyondan geçmedi. TBMM'de nasıl bir şekil alacağını bilemiyorum ama genel bir tasvip göreceğini sanıyorum.”

  “Başka meslek gruplarıyla ilgili benzer talepler var mı?” şeklindeki soruya Bakan Gönül, “Gündemde böyle bir şey yok” yanıtını verdi.

  Askeri Yüksek İdare Mahkemesinin (AYİM) 3 generalin terfisiyle ilgili kararının ardından herhangi bir tasarrufta bulunulmadığı, bu konuda ne düşünüldüğü yönünde bir soru üzerine Bakan Gönül, AYİM'in kararının, daha önce verdiği kararla paralellik içinde olduğunu belirtti.

  Kanun gereği açığa alma işlemi devam ettiği müddetçe terfilerin mümkün olmayacağını anlatan Gönül, şunları kaydetti:

  “Askeri idare mahkemesi terfi kararını verirken daha önce verdiği yürütmeyi durdurma kararıyla paralellik içindedir. Çünkü daha önce bizim bakanlık bakımından söylüyorum, Genelkurmay'ın terfi teklifini ben reddetmiştim. Onu ilgililer askeri idare mahkemesine yürütmeyi durdurma ve kesin karar için götürdüler. Askeri idare mahkemesi yürütmeyi durdurmak suretiyle terfilerin zaten işaretini vermişti ama 2 aylık süre vardı. Bu süre içinde görülen lüzum üzerine ilgili kanun gereği açığa alındılar. Çünkü bu bizim gerekçesini ortaya koyduğumuz bir açığa alma değildi. Bizim dışımızda bir mahkemede ilgili maddenin tarif ettiği suçlarla itham edildikleri için açığa alındılar. Açığa alma işlemi devam ettiği müddetçe terfilerinin mümkün olmayacağını kanun söylüyor.”

  Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül tarafından 22 Kasımda açığa alınan Tümgeneral Gürbüz Kaya ve Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu ile İçişleri Bakanı Beşir Atalay tarafından açığa alınan Jandarma Tümgeneral Halil Helvacıoğlu, bir gün sonra açığa alınma işleminin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle AYİM'e başvurmuştu. Konuyu Daireler Kurulunda değerlendiren AYİM, yürütmenin durdurulması talebini oy çokluğuyla reddetmişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı