Bakan Eyüp Sultan Camiini ziyaret etti

Hürriyet Haber
16.01.2015 - 10:49 | Son Güncelleme:

ALMANYA’ da Pegida hareketi Paris saldırısı ile İslam dini ve Müslümanlara karşı yapılan haksızlık karşısında sessiz kalmayan Bavyera Maliye ve Yurt Bakanı Markus Söder , Kuzey Bavyera’nın en büyük camii konumunda olan Ditib’e bağlı Eyüp Sultan camisini ziyaret etti.

Beraberinde CSU Nürnberg Parti Başkanı Karl Freller, CSU bölge Uyum Başkanı İsmail Akpınar olduğu halde camiye gelen Markus Söder’i burada Ditib Eyüp Sultan Camii Başkanı Fikret Bilir, Başkonsolos Asip Kaya, Konsolos Gürol Baş, Din Hizmetler Ataşesi Mümin Şener, Din görevlisi Hüseyin Ayvalı karşıladı.

Alman basının da büyük ilgi gösterdiği ziyarette, aynı anda 3 bin kişinin namaz kıldığı bölümü gezen Markus Söder, yaptığı konuşmada, Müslümanlara ve İslam’a karşı yapılan suçlamaların doğru olmadığını kaydederek : ”Terörün İslam’la ilgisi yoktur. Pegida yürüyüşleri topluma bir şey kazandırmaz. Aksine böler. Önemli olan bizlerin beraber hareket etmesidir “ dedi

Başkonsolos Asip Kaya ise: “Pegida hareketini ve Paris saldırısını asla tasvip etmediklerini dile getirerek, Dresden’de çok az Müslüman yaşıyor. Aslında bunun tersi olmalıydı. Müslümanlığı tanımıyorlar” dedi. kamu oyuna gerçeklerin anlatılması gerekliliğine dikkat çekti

Ditib Nürnberg Başkanı Fikret Bilir’de, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve camilere yapılan saldırıları kınayarak tedbir alınmasını istedi. Fikret Bilir, gençlerin radikal akımlardan korunması için profesyonel elemanlara ihtiyaç olduğunu belirterek, camilerinde ,kiliseler statüsünde olmasını arzu ettiklerini kaydetti.

Bakan Söder ve beraberindekiler daha sonra toplantı odasına geçtiler ve burada kendilerine baklava ve çay ikram edildi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı