ANKARA HABERLERİ

Bakan Eroğlu: Zeynel Bey Türbesi'yle birlikte 8 tarihi eser taşınacak

DHA
12 Mayıs 2017 - 12:28Son Güncelleme : 12 Mayıs 2017 - 12:29

Bakan Eroğlu: Zeynel Bey Türbesi'yle birlikte 8 tarihi eser taşınacak

YEREL HABERLER ANKARA

DHA

Bahar DEMİREL / ANKARA, (DHA) - ORMAN ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Hasankeyf'te Ilısu Barajı tamamlanınca su altında kalacak olan 550 yıllık Zeynel Bey Türbesi'nin taşınmasıyla ilgili "Pazartesi sabahı Başbakan'ımızın katılımıyla aktaracağız. Nihai yerine yerleştirme işlemleri, pazartesi günü yapılacak" dedi. Bakan Eroğlu, ayrıca Zeynel Bey Türbesi'nin dışında 7 tarihi eserin daha taşınacağını açıkladı. 
Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, 'lısu Barajı Kültürel Varlıkları Koruma ve Kurtarma Çalışmaları' kapsamında, Zeynel Bey Türbesi'nin taşınma işlemi dolayısıyla gerçekleştirilen programa Ankara'dan video konferansla bağlandı. Batman'ın Hasankeyf İlçesi'ndeki 650 yıllık Zeynel Bey Türbesi'nin yeni yerine taşınması için yürütülen nakil işlemi hakkında bilgi veren Eroğlu, "Zeynel Bey Türbesi'ni özellikle Artuklu Türkleri'nden kalan bu türbeyi taşımanın mutluluğunu yaşıyoruz. Muhteşem bir duygu. Yüreğim kıpır kıpır adeta. Sabah erkenden güneş doğarken, taşıma işlemleri başladı. Orada birtakım işlemler yapılacak. Pazartesi sabahı da Sayın Başbakan'ımıza da haber verdim eğer uygun görürse uygun bir yerde, Başbakan'ımızın katılımıyla aktaracağız. Nihai yerine yerleştirme işlemleri pazartesi günü yapılacak. Manzara, dünyaya ayrıca bir örnek. İstersek yaparız biz" diye konuştu. 

"HASANKEYF'TEKİ BÜTÜN TARİHİ ESERLER HARAP OLMUŞ"
Hasankeyf'in ve bölgedeki tarihi eserlerin lısu Barajı'ndan etkileneceğini belirten Bakan Eroğlu, "Hasankeyf'e gittiğimde şunu gördüm. Hasankeyf'teki bütün tarihi eserler harap olmuş. Sahilde birtakım gecekondular yapılmış. Zeynel Bey Türbesi de neredeyse yıkılmak üzereydi. Şu anda, orada muhteşem bir ilçe doğuyor. Bu konuda gereken neyse alt yapısını, içme suyunu, mezarlığına, atık su arıtma tesislerine varıncaya kadar her şeyi planladık. Şu anda hızlı bir şekilde bitiyor. Önümüzdeki yılda her şey tamamlanacak. Şunu söyledim ben. Tarihi eserleri korumak için ne gerekiyorsa yapalım; çünkü bu baraj olmasaydı o tarihi eserleri korumak da mümkün değildi. Çok büyük bir yatırım gerekiyor" dedi. 

"DAHA YUKARIDA, 2 KİLOMETRE UZAĞINA TAŞIYACAĞIZ"
Zeynel Bey Türbesi'nin taşınması için taşımayla alakalı dünyadaki bütün sistemlerin incelendiğini dile getiren Eroğlu, şunları söyledi: "Alt tarafta 30 cm yüksekliğinde bir betonarme inşa ederek, kaldırma temeli inşa ederek, ayrıca duvarların alt kısmında 28 adet kaldırma kirişi imalatı yapıldı. Ayrıca 90 cm yüksekliğinde alt germe uygulanarak, kaldırma plağı tamamlandı ve 44 adet kriko yerleştirildi. Neticede kaldırmak suretiyle çok özel hazırlanmış bir taşıma aracıyla uzaktan kontrolü muhteşem bir araç, bin 150 ton ağırlığı taşıyor. Daha yukarıda, 2 kilometre uzağına taşıyacağız. Bu ağırlığı taşıyacak bir yol yapmamız gerekiyordu. Yol inşaatı da mükemmel şekilde yapıldı. Bu şekilde taşımaya karar verdik"

"BÜYÜK BİR HASSASİYET GÖSTERİYORUZ"
Zeynel Bey Türbesi dışında Hasankeyf antik şehrinden taşınacak diğer anıt eserleri de sıralayan Bakan Eroğlu, "El Rızk Camii, Süleyman Han Camii'nin mimari unsurları, Koç Camii'nin bütün mimari unsurları, Kızlar Camii, Ortakapı, Artuklu Hamamı, İmam Abdullah Zaviyesi ve Zeynel Bey Türbesi ile birlikte 8 tarihi eser taşınacak. Bunlar, özellikle koruma kurullarının belirttiği noktalara taşınıyor. Onların kontrolü altında, büyük bir hassasiyet gösteriyoruz" dedi. 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Bakan Eroğlu: Zeynel Bey Türbesi'yle birlikte 8 tarihi eser taşınacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Mayıs 2017 tarihinde saat 12 28’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bakan Eroğlu: Zeynel Bey Türbesi'yle birlikte 8 tarihi eser taşınacak haberi güncellenecektir.

  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ağustos 2017, Pazar
  • İmsak
   04:08
  • Guneş
   05:57
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:49
  • Akşam
   19:47
  • Yatsı
   21:22
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı