İSTANBUL HABERLERİ

Bakan Eroğlu: (Güney Kıbrıs'a su) Barış istedikleri zaman, hükümetimiz uygun görürse su vermeye hazırız

DHA
10.05.2017 - 14:26Son Güncelleme :
DHA

 

Gülseli KENARLI -  Güven USTA / İSTANBUL, (DHA) ORMAN ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu,"Bazıları soruyor, 'Güney Kıbrıs'a su vermeyecek misiniz?' Bir adım yaklaşırsa, biz onlara koşarak gideriz. Ama onlar hiçbir zaman barış istemiyor. Barış istedikleri zaman, hükümetimiz uygun görürse biz Güney de su vermeye hazırız" dedi. Eroğlu, " Biz kendi işimizi kendimiz hallederiz çünkü biz onlara yeterli miktarda vermek için ne gerekiyorsa yapıyoruz. Şu anda Suriye'nin kuzeyindeki güvenli bölgede su ihtiyacı var. O suyu kim karşılıyor? Türkiye karşılıyor" diye konuştu.
Orman ve Su İşleri Bakanı  Eroğlu, 4. İstanbul Uluslararası Su Forumu açılış törenine katıldı.
Toplantıda Dünya Su Konseyi Başkan Yardımcısı Doğan Altınbilek, UNESCO Su Bilimleri Bölümü Direktörü  Blanca Jimenez Cisneros, Romanya Su ve Orman Bakan Yardımcısı Olimpia Negru, Su ve Barış Küresel Yüksek Düzeyli Paneli Başkanı Danilo Türk, İstanbul Valisi Vasip Şahin de yer aldı.

Bakan Eroğlu burada yaptığı konuşmasında, “Bildiğiniz gibi maalesef Suriye'deki çalışmalardan dolayı Türkiye'de şu anda 3 milyondan fazla mülteci var. İstanbul'da şu ana kadar 600 bin Suriyeli var. 600 yüz bin nüfus Helsinki'nin nüfusundan daha fazladır. Dünyada hangi şehre siz böyle 600 bin kişilik nüfusu getirdiğiniz zaman oranın alt yapı, su temini, kanalizasyonu eğitim, sağlık gibi hizmetleri nasıl olur düşünebiliyor musnuz? İstanbul, bunu kaldırıyor. Hiçbir problem yaşanmadan bu insanlar, insanlık adına hizmet veriyor. Bizim kültürümüzde şu var: Biz bütün yaratılanları Yaratan'dan ötürü seviyoruz. Onun için bütün insanlara, etnik kimliği, dini inancı ne olursa olsun insanlara insanca muamele ediyoruz. Bu nedenle Irak'tan Suriye'den ve başka yerden gelen bütün insanlara kapımızı açtık" dedi. 

“VİCDANLAR SUSUZ KALMADIYSA BU KONUNUN DA BU FORUMDA ELE ALINMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM"

Bakan Erdoğlu, Türkiye'de ki mültecilerle ilgili bilgi vererek, "Bunlar için Türkiye 25 milyar dolar harcama yaptı. Kapılarımızı açmasaydık, öleceklerdi. İçme suyu temini, barınma, yiyecek, eğitim ve salık ihtiyaçları gideriliyor.  Batı ne yapıyor? Batının yaptığı hiçbir şey yok. Batı sadece konuşuyor. Avrupa, 3 milyar euroluk bir destek sözü vermişti. Bu para dahi gelmedi. BM ve diğer kuruluşların yaptığı yardımlar 300 milyon euro geçmiyor. Türkiye'nin yaptığı harcama miktarı 25 milyar dolar. Vicdanlar susuz kalmadıysa bu konunun da bu forumda ele alınması gerektiğini düşünüyorum. Çok laf değil, çok yardım. Çok teşekkür değil, çok yardım bekliyoruz" şeklinde konuştu. 

“GÜNEY DE SU VERMEYE HAZIRIZ ÇÜNKÜ İNSANLIK BUNU GEREKTİRİYOR"

Veysel Eroğlu, KKTC'ye 477 kilometre dağıtım hattıyla su verildiğini belirterek, “Bazıları soruyor, 'Güney Kıbrıs'a su vermeyecek misiniz?'. Bir adım yaklaşırsa, biz onlara koşarak gideriz. Ama onlar hiçbir zaman barış istemiyor. Barış istedikleri zaman hükümetimiz uygun görürse biz Güney de su vermeye hazırız. Çünkü insanlık bunu gerektiriyor"  şeklinde  konuştu. 

“İNSANLARA SU TEMİNİ İÇİN BİR FON OLUŞTURALIM"

Eroğlu, salonda bulunan forum katılımcılarına seslenerek, “Gelin burada da hep birlikte, dünyadaki mülteciler veya susuz Afrika gibi dünyanın susuz yerlerindeki insanlara su temini için bir fon oluşturalım. Var mısınız? Biz de imkanlarımız ölçüsünde bunu yapmaya hazırız. Bende hükümetin bir bakanı olarak bunun teminini veriyorum. Lütfen bunu oluşturalım. Dünyada her hangi bir yerde bırakın bir insanın, bir canlının, bir hayvanının bile susuz kalması kabul edilemez" dedi. 

“KENDİ İŞLERİNE BAKSINLAR"

Veysel Eroğlu, uluslararası su dağıtımı konusunda Türkiye'nin hassas davrandığına dikkat çekerek, “Iraklılarla görüşüyoruz. Birlikte Ilısu Barajı yapılıyor. Bu barajda su tutulurken Irak'ta herhangi bir sıkıntı olmaması için gereken neyse onu yapıyoruz. Biz son derece insani davranıyoruz. Başka hiçbir burası ile alakası olmayan ülkenin veya hiçbir kurumun bu işe burnunu sokmalarına müsaade etmeyeceğiz, etmiyoruz. Kendi işlerine baksınlar, sadece Dicle, Fırat mı su? Dünyada bir sürü şey var onlara baksınlar. Bunu en yetkili ağızdan bunu söylüyorum. Biz kendi işimizi kendimiz hallederiz çünkü biz onlara yeterli miktarda vermek için ne gerekiyorsa yapıyoruz. Bırakın onları şu anda Suriye'nin kuzeyindeki güvenli bölgede su ihtiyacı var. O suyu kim karşılıyor? Türkiye karşılıyor" diye konuştu.

STANDARTLARIN ÜZERİNDE

İstanbul Valisi Vasip Şahin de programda kısa bir konuşma yaparak, “Şu anda Türkiye belki 3 milyonu aşan mülteci barındıran ülke ama hamdolsun başta su olmak üzere beslenme, barınma noktasında dünyadaki mülteciler standartlarının çok üzerinde bir hizmetle mültecilerimize hizmet etmeye çalışıyoruz. Bundan da gurur duyuyoruz" dedi. 
Konuşmaların ardından Eroğlu ve konuklar, birlikte fotoğraf çektirdi. Ardından formun açılış kurdelesını kesti ve fuar alanını gezdiler.

(FOTOĞRAF)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Bakan Eroğlu: (Güney Kıbrıs'a su) Barış istedikleri zaman, hükümetimiz uygun görürse su vermeye hazırız hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Mayıs 2017 tarihinde saat 14 26’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bakan Eroğlu: (Güney Kıbrıs'a su) Barış istedikleri zaman, hükümetimiz uygun görürse su vermeye hazırız haberi güncellenecektir.

  İSTANBUL YOL DURUMU
  İstanbul3 DERECE
  Yol durumu »
  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   06:03
  • Guneş
   07:48
  • Öğle
   13:01
  • İkindi
   15:34
  • Akşam
   17:51
  • Yatsı
   19:25
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı