NEVŞEHİR HABERLERİ

Bakan Elitaş Nevşehir'de DERSİAD'ı açtı

DHA
21 Nisan 2016 - 08:42 Son Güncelleme : 21 Nisan 2016 - 08:43

Bakan Elitaş Nevşehir'de DERSİAD'ı açtı

DHA

Sinan KORKMAZER/NEVŞEHİR(dha)- EKONOMİ Bakanı Mustafa Elitaş, Türkiye ekonomisinin önündeki tüm engellere, dünyanın içerisindeki bulunduğu tüm olumsuzluklara rağmen, tıpkı 2015 yılında olduğu gibi 2016 yılında da yüzde 4,5 büyüme hedefine ulaşacağını söyledi.
Sivil toplum teşkilatlarının temsilcileri, sanayiciler ve işadamları ile bir araya gelmek amacıyla Nevşehir’e gelen Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Vali Mehmet Ceylan, Belediye Başkanı Hasan Ünver ve AK Parti İl Başkanı Mehmet Ali Tanrıver’i ziyaret etti. Daha sonra DERSİAD’ın hizmet binasının açılışına katılan Ekonomi Bakanı Elitaş’ı, DERSİAD Nevşehir Şube Başkanı Ercan Civelek ve çok sayıda üye ile vatandaşlar karşıladı. 
Törene Vali Mehmet Ceylan, AK Parti Nevşehir Milletvekilleri Mustafa Açıkgöz ve Ebubekir Gizligider, Belediye Başkanı Hasan Ünver ve çok sayıda seçkin davetli topluluğu katıldı. 
Açılışta konuşan Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, Bu tür kuruluşların açılmasından dolayı büyük bir mutluluk duyduğunu belirtti. DERSİAD yöneticilerinin başları dik ve alınları açık şekilde hizmet üretmeleri gerektiğini vurgulayan Ünver, hızlı, düzgün ve emin adımlarla yürüyen Nevşehir’in Kayseri ve Konya gibi büyük şehirlerin arasında hızla gelişen ve büyüyen bir konuma ulaşacağını, bunda siyasetçilerin yanı sıra işadamları ve sanayicilerin de önemli bir rol oynayacağına inandığını kaydetti.


YENİ NESİLLERE BEN DEĞİL, BİZ DEMEYİ ÖĞRETMEMİZ LAZIMEkonomi Bakanı Mustafa Elitaş burada yaptığı açıklamada, Türk Milleti olarak yüzyıllar boyunca erdemliliği gönüllerine ruhlarına nakş ettiklerini belirtti. Yeni nesillere toprak gibi olarak erdemli olmayı öğretmek için yola çıkılması gerektiğine inandığını vurgulayan Elitaş, “ Küresel ekonomiyi daha fazla kâr elde etmeyi, komşusunu rakip olarak görmeyi adete zorladığı bu günlerde sizlere ve bizlere büyük görevler düşüyor. Yeni nesillere ben değil biz demeyi öğreterek yola çıkmalıyız. Toprak gibi olmaktır erdemli olmak. İnsanlar hayatı sende bulmalıdır, toprak gibi üretken olmalıyız ki önce insanlar bize önce yüzünü dönecek ve bizden öğrenecek. Yeni nesillere cesareti, paylaşmayı büyüğünü bilmeyi, doğruyu, sabırlı olmayı ve dayanıklı olmayı öğretmeliyiz” diye konuştu.“Türkiye son 14 yılda ekonomik istikrar ve güveni tesis ederek dünyada dalgalanma ne kadar şiddetli olursa olsun, güvenle büyümesine devam etmiştir” diyen Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş daha sonra şöyle konuştu:

''Sadece bölgemiz değil, küresel ekonomi zor bir dönemden geçiyor. Böylesi bir konjonktürde daha bizim ekonomimiz dinamizmini koruyor. Türkiye son 14 yılda ekonomik istikrar ve güveni tesis ederek dünyada dalgalanma ne kadar şiddetli olursa olsun, güvenle büyümesine devam etmiştir. Nevşehir’de bu son 13 yıldaki Türkiye’deki olağan büyümeden de gerekli imkanı da sağlamıştır. İnşallah bundan sonraki süreçte de, Türkiye ekonomisi önündeki tüm engellere rağmen, dünyanın içerisindeki bulunduğu tüm olumsuzluklara rağmen tıpkı 2015 yılında olduğu gibi 2016 yılında hedeflediği yüzde 4,5 büyüme hedefine inşallah ulaşacaktır. Dünya Ticaret Örgütü başta olmak üzere IMF ve Dünya Kalkınma Bankası’nın Türkiye’ye biçtiği ekonomik büyüme hedefi yüzde 3’ler seviyesinde iken, siz değerli işadamlarının gayret ve başarıları, samimi ve ihlaslı çalışmalarıyla herkesi şaşırtan bir şekilde 2015 son çeyreğinde yüzde 5,7 büyüyüp 2015 yılında yüzde 4 büyümeyi sağladı. Dünya Ticaret Örgütü IMF ve Dünya Kalkınma Bankası ve diğer finans sektörleri bütün dünyadaki gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler dahil olmak üzere 2016 büyüme hedeflerini negatif şekilde aşağıya doğru revize ederken, Türkiye tahminlerini yüzde 3.2’den yüzde 3.8’e revize ettiklerini görüyoruz. İnşallah işadamlarımızla, sanayicilerimizle birlik ve beraberlik içerisinde, uyum içerisinde, ahenk içerisinde Bir ve beraber olarak kol kola olarak Türkiye’yi hedefine ulaştırmak için çalışacağız.”Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, dernek açılışının ardından Nevşehirli işadamı, sanayici ve Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri ile buluştu. Burada bir konuşma yapan Bakan Elitaş “Önümüzdeki süreç bizler için çok çetin olacaktır. Hem küresel gelişmelerin etkileri hem de ekonomimizin yapısal dönüşümü çok daha fazla çalışmamızı ve akıl yormamızı şart kılıyor. Her alanda söz sahibi olmuş Türkiye’nin varlığı hepimizin müşterek gayretlerine bağlıdır. Ekonomimiz son 25 çeyrektir üst üste büyüyen bir ekonomi olma başarısını göstermiştir. Geçen yıl ihracatımız bir önceki yıla göre yüzde 8,7 azaldı. 2014 yılında 157,6 milyar dolarlık ihracat, 2015 yılında 143,9 milyar dolarlık ihracat yapmak hepimizi huzursuz etti. Bunun en büyük sebeplerinden birisi parite etkisi, ikincisi işse emtia fiyatlarındaki olağanüstü düşmedir. 2015 yılında ülkemizin ihracatı bir önceki yıla göre yüzde 8,7 düşerken dünya genelindeki ihracattaki düşüş ise yüzde 13’leri buldu. Bu şekilde ülkemiz iyi bir biçimde ticari dinamiklerini devam ettiriyor” dedi.

Konuşmanın ardından Bakan Mustafa Elitaş’a, Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Meclis başkanı Seyit İnce tarafından Avanos toprağından yapılma tabak hediye edildi. Sonrasında ise Bakan Elitaş Ankara’ya dönmek üzere Nevşehir’den ayrıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Nevşehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Nevşehir ilinden Bakan Elitaş Nevşehir'de DERSİAD'ı açtı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Nisan 2016 tarihinde saat 08 42’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bakan Elitaş Nevşehir'de DERSİAD'ı açtı haberi güncellenecektir.

NEVŞEHİR İLÇELERİ
  NEVŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ağustos 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:04
  • Guneş
   05:51
  • Öğle
   12:56
  • İkindi
   16:41
  • Akşam
   19:39
  • Yatsı
   21:12
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı