ANKARA HABERLERİ

Bakan Eker ’Ürperten iddialar’a el koydu

Hürriyet Haber
10.07.2007 - 00:00Son Güncelleme :

Tarım Bakanı Mehdi Eker, Ankara Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü’nün her yıl yüzlerce kiloluk zirai atığı toprağa gömmesiyle ilgili ortaya çıkan çevre skandalına el koydu. Bakan Eker, zehirli atıkların toprağa gömülmesi ve kanalizasyona verilmesiyle ilgili iddiaların araştırılmasını ve kendisine detaylı rapor verilmesini istedi.

Hürriyet Haber

TÜRKİYE’deki zirai ilaçların ruhsatlanmasında, fabrika, imalat ve şikayet kontrollerinde analizlerini yapan Ankara Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nün, her yıl yüzlerce kiloluk zehirli atığı Beypazarı ve Ayaş gibi ilçelerde toprağa gömdüğü yönündeki iddialar üzerine Tarım ve Köyişleri Bakanlığı harekete geçti. Yetkililerden, olayın üzerine gidilmesini isteyen Eker, kendisine detaylı rapor sunulmasını istedi.

Ankara Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü’nün, büyük indiksiyon döküm fabrikalarında 2000 derecede imhası gereken zirai ilaç atıklarını Beypazarı ve Ayaş gibi ilçelerde toprağa gömmesi ziraat mühendisi Salih Ertür’ün şikayet dilekçesiyle ortaya çıktı. Ertürk, 5 Nisan 2007’de Eker ve Teftiş Kurulu Başkanlığı’na yazdığı şikayet dilekçesinde şunları dile getirmişti:

DİLEKÇEYLE ORTAYA ÇIKMIŞTI

"Enstitü Müdürü Dr.Ali Tamer, döner sermaye kaynaklarını kullanarak bu ilaçları imha yoluna gitmeyip, zararlarını en iyi şekilde kendisinin bilmesine rağmen Çevre ve Orman Bakanlığı, İl Çevre Müdürlüğü, Belediye Çevre Sağlık Müdürlükleri ve bilimum özel ve tüzel çevre kuruluşlarını ve bu kuruluşların yaptırımlarını düşünmeden gizli bir şekilde her yıl ayrı bir ilçede bir yere kanun ve kuralları hiçe sayarak gömdürterek, aklı sıra yok etmektedir. Bu işin nasıl yapıldığını başta şoförler olmak üzere işçilerden A.G, C.Ü, H.K ve daha bir çok kişi iyi bilmektedir. Ayrıca kansorejen kimyasallarla çalışılmasına rağmen atıklar hakkında valilik ve Belediyelerin ilgili birimlerine gerekli bilgiler verilmemektedir. Yine B Blok’taki ilaç laboratuarlarının giderlerinden akan asitli sular kanalizasyon borularının her yıl delinmesine sebebiyet vermesine rağmen, hiçbir muameleye tabi tutulmadan direkt atık su kanallarına atılan bu kimyasal maddelerin alt yapıya verdiği zararlar da işin bir başka boyutunu teşkil etmektedir."

Belediye savcılığa suç duyurusunda bulunacak

ANKARA’da yaşanan çevre skandalı ilçe belediyeleri harekete geçirdi. Beypazarı Belediyesi, Ankara Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü’nün, zehirli zirai atıkları aralarında Beypazarı’nın da bulunduğu çeşitli ilçelerde toprağa gömmesiyle ilgili olarak suç duyurusunda bulunma kararı aldı. Ziraat Mühendisi Salih Ertürk’ün Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’na yazdığı şikayet dilekçesi ile gündeme gelen zirai atık iddiaları; Beypazarlı çiftçileri şoka uğrattı. Ankara’da yaşanan çevre skandalıyla ilgili soruları yanıtlayan Beypazarı Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İlçe nüfusunun büyük çoğunluğunun tarımdan geçimini sağladığına işaret ederek, zehirli atıkların topraklarına gömülmesine şiddetle karşı çıktı.

İnsan ve çevre sağlığının böyle büyük bir tehlikeyle karşı karşıya bırakılmasına sessiz kalmayacaklarını belirten Yavaş, "Beypazarı çöplük değil" dedi. Yavaş, "Zehirli zirai atıkların hangi bölgeye gömüldüğünü yetkililerin açıklamasını istiyoruz. En azından çok geç olmadan alabileceğimiz tedbirler varsa önlemlerimizi almak istiyoruz" dedi. Yavaş, iddialarla ilgili olarak savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bakan Eker ’Ürperten iddialar’a el koydu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

07 Mayıs 2018, Pazartesi
 • İmsak
  03:56
 • Guneş
  05:35
 • Öğle
  12:51
 • İkindi
  16:41
 • Akşam
  19:55
 • Yatsı
  21:27
Sayfa Başı