Gündem Haberleri

  Bakan Eker: Köybazlı Katılımcı Yatırım Programı'na 280 milyon YTL

  Hürriyet Haber
  19.02.2006 - 18:25 | Son Güncelleme:

  Bakan Eker, AK Parti'nin İzmir'in Selçuk İlçe Kongresi'nde yaptığı konuşmada, hükümetin icraatlarını anlattı.
  3 Kasım 2002 ve bugünün ekonomik göstergelerini karşılaştıran Eker, hükümetin, “3 Y” olarak simgeleştirdiği, yasaklar, yoksulluk ve yolsuzluğun ortadan kaldırılmasına çalıştığını kaydetti.

  Hükümetleri döneminde, çiftçi borçlarına uygulanan yüzde 39 yıllık faiz oranını yüzde 8'e çektiklerini belirten Bakan Eker, eğitim ve sağlık alanında da devrim niteliğinde yatırımlar yapıldığını söyledi.

  Genel Sağlık Sigortası'nı da TBMM gündemine getirdiklerini, Sosyal Güvenlik Reformu ile uygulamaya başlayacaklarını anlatan Bakan Eker, bu yıl yapılacak yatırımlarla susuz köy kalmayacağını kaydetti.

  Bakan Eker, tarım ürünlerine uygulanan desteklerin artırıldığını belirterek, şöyle dedi:

  “Mazot, gübre, prim gibi desteklerle çiftçiye üç yılda 11 milyar YTL para aktarıldı. Sadece geçen yıl 5 milyar YTL destek ödedik. Türkiye'de çiftçimizin üretme sorunu yok, toprağımız bereketli, insanımız çalışkan. Sorun ürettiğimizi pazarlayamamaktadır. Bunu çözmek için çok önemli bir projeyi uygulamaya koyduk.

  Köybazlı Katılımcı Yatırım Programı kapsamında çiftçimiz, kurduğu kooperatif, birlik veya şirketle soğuk hava deposu, soğutma tankı, işleme, ambalaj veya paketleme tesisi yaparsa bunun yarısı oranında hibe yoluyla destek vereceğiz. Üreticimizin ürününü daha iyi fiyatla satabilmesi için çok önemli bir kaynak. Eğer yapılacak yatırım, altyapı yatırımı olursa ve Özel İdare ile birlikte yapılırsa, hibe oranı yüzde 75'e çıkacak. Bu yıl Köybazlı Katılımcı Yatırım Programı'na 280 milyon YTL ayırdık. Bu destekle 560 milyon YTL'lik yatırım yapılabilecek.”

  Bakan Eker, tüm üreticileri bu projeye katılmaya davet ederek, ”Proje hazırlayın, getirin, kabul edilsin, paranızı alın, yatırımınızı yapın. Bu destek size helal olsun” diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı