Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bakan Eker: Göçmen kuşlar nedeniyle tehlike devam ediyor

  A.A.
  13 Şubat 2006 - 13:53Son Güncelleme : 13 Şubat 2006 - 14:08

  Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, kuş gribinin kontrol altına alındığını belirterek, alınan tedbirlerin hastalığın bulaşması ve yaygınlaşmasını önlediğini, hastalıkla mücadele açısından açıkta kanatlı hayvan beslenmemesinin önem taşıdığını bildirdi.

  Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, AK Parti'nin yayın organı “Türkiye Bülteni”ne verdiği mülakatta kuş gribi hastalığı ve bu konuda alınan tedbirleri değerlendirdi. Hastalığın bulaşmasında göçmen kuşların önemli rol oynadığını ifade eden Eker, Türkiye'nin göç yolları üzerinde bulunduğu için hastalığın kaçınılmaz olduğunu belirtti. Şu anda göçmen kuşların hareketlerine bağlı olarak hastalık riskinin devam ettiğini kaydeden Eker, ancak alınan tedbirlerle hastalığın bulaşması ve yayılmasının önlendiğini bildirdi. Eker, hastalığın yabani kanatlılar ve kısmi olarak köylerde tavukların ölümleri ile sınırlı kaldığını anlatarak, bu çerçevede hastalıkla mücadelede alınan tedbirler hakkında bilgi verdi.

  Mücadele açısından açıkta kanatlı beslenmemesinin büyük önem taşıdığına işaret eden Eker, vatandaşları uyardı. Vatandaşlara, yetiştirdikleri kümes hayvanlarını hastalıklı bölgede ve risk altında iseler görevlilere teslim etmeleri çağrısında bulunan Eker, diğer bölgelerde de her ihtimale karşı vatandaşların kanatlı hayvanlarını dışarıya çıkarmamalarını, kapalı yerde muhafaza etmelerini ve yetkililere yardımcı olmalarını istedi. Uzmanların, entegre tesislerde üretilmiş, denetimden geçmiş, sağlıklı kümes hayvanları ve yumurtaları uygun şekilde pişirerek tüketilebileceği görüşünü ifade ettiklerini belirten Eker, “Ancak nerede kesildiği bilinmeyen, açıkta yetiştirilmiş ve satılmış ürünlerin tüketilmesi risklidir. Vatandaşlarımızın bu konuda hassas davranması gerekiyor” dedi.

  SAĞLIK BAKANI'NIN DEĞERLENDİRMESİ

  Sağlık Bakanı Recep Akdağ da Türkiye Bülteni'ne aynı konuda yaptığı değerlendirmede, hastalığın ortaya çıkmasıyla birlikte alınan önlemler konusunda “başarılı bir sınav” verdiklerini bildirdi. Konunun başından beri medya aracılığıyla kamuoyu ile paylaşıldığını, paniğe sebep olacak yaklaşımlardan uzak durulduğunu vurgulayan Akdağ, vatandaşlarda hassasiyet oluşturulması hususunda medyadan destek alındığını kaydetti. Akdağ, alınan tedbirlerle hastalığın yayılmasının önüne geçildiğini belirterek, vatandaşları, özellikle çocuklarını kuşlar ve kümes hayvanları ile temastan korumaları konusunda uyardı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı